OPIS KSIĄŻKI:

Dynamika budowli. Obliczenia układów prętowych i o masach skupionych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2016-11-03
Kategoria: Podręczniki
Dodał/a książkę:elibri

(...) co warte byłyby wyniki obliczeń statycznych złożonych modeli konstrukcji budowlanych, przeprowadzone przy pomocy nawet najlepszego programu komputerowego, gdybyśmy nie potrafili w sposób analityczny rozwiązać najprostszych schematów statycznych. Analogiczna sytuacja występuje w odniesieniu do obliczeń dynamicznych. Odpowiedzialne prowadzenie obliczeń przy pomocy programów komputerowych i prawidłowa interpretacja ich wyników wymaga znajomości podstawowych fizycznych aspektów analizowanego zjawiska. Rozpoznanie zachowania się modeli konstrukcji prostych, o których traktuje ta książka, pozwoli na uogólnienie wiedzy na konstrukcje złożone.

Ze wstępu

Zagadnienia związane z obliczeniami dynamicznymi nie zawsze są intuicyjne. Wynika to z faktu, że często nie zachodzi liniowa zależność między obciążeniem a przemieszczeniem. Często niewielka zmiana parametrów obciążenia może powodować nieproporcjonalnie duże zmiany sił wewnętrznych. Dlatego też tak ważne jest świadome posługiwanie się modelami konstrukcji. Książka w przystępny sposób prezentuje podstawowe informacje dotyczące obliczeń dynamicznych oraz zjawisk obserwowanych w konstrukcjach obciążanych dynamicznie, które przyszły lub już praktykujący inżynier może swobodnie wykorzystać w praktyce.

Wszystkie rozważania prowadzone są od podstawowych założeń do końcowego opisu, a poszczególne partie materiału Autor podsumowuje konkretnymi przykładami obliczeniowymi.

Publikacja przyda się zarówno studentom zdobywającym wiedzę na kierunkach związanych z budownictwem, jaki i inżynierom, którzy w swojej praktyce stanęli przed koniecznością rozwiązania problemów dotyczących obciążeń dynamicznych i zachowania się konstrukcji pod ich wpływem.

Cień jabłoni