Dziedziczki Soplicowa

W 180 rocznicę pierwszego wydania ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza warto powrócić do miejsc związanych z Soplicowem i naszym Wieszczem.

Modrzewiowy dwór w Czombrowie był dworem niezwykłym, ponieważ w ciągu dwóch wieków swej historii był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych.

Ocalone dawne dworskie archiwum oraz rekonstrukcja wydarzeń na podstawie rodzinnych archiwaliów pozwoliły odtworzyć życie codzienne w dworze szlacheckim na przestrzeni kilku stuleci. Historię majątku poznajemy poprzez losy trzech kobiet, które rządziły w czombrowskim dworze i miały swój udział w tym, że przetrwał on wiele trudnych chwil.

Dwór zapisał się także w historii literatury, bowiem jedna z bohaterek - Aniela Uzłowska była matką chrzestną Adama Mickiewicza , a zaprzyjaźnionym ekonomem był wówczas jego dziadek , częstym gościem musiał być więc wtedy sam przyszły Wieszcz. A kto był wówczas apteczkową ?

Nie przez przypadek zatem w 1928 roku Ryszard Ordyński wybrał Czombrów, odbierany powszechnie jako pierwowzór Soplicowa, do kręcenia plenerowych scen ,,Pana Tadeusza". W rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, jak powiedział sam reżyser ,,wnukowie mickiewiczowskich bohaterów".

Autorką książki jest prawnuczka ostatnich właścicieli, a bohaterki to prapraprababka Benedykta z Haciskich Karpowiczowa, praprababka Aniela Uzłowska i prababka Maria z Popławskich Karpowiczowa.

Informacje dodatkowe o Dziedziczki Soplicowa:

Dziedziczki Soplicowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Joanna Puchalska opowiada historię swojej rodziny i rodzinnego majątku Czombrowa. Głównym zamierzeniem jest to, aby udowodnić, że ów Czombrów był Soplicowem z "Pana Tadeusza", że właśnie ten dwór i jego okolicę Mickiewicz opisał. Dowody na to autorka przedstawia na kanwie historii jej przodków, zwłaszcza kobiet. Jak dla mnie troszkę za bardzo dokumentalny styl, ale mimo wszystko interesująca historia, która potrafi wciągnąć, a nawet wzruszyć.
Kresowi Sarmaci
Joanna Puchalska0
Okładka ksiązki - Kresowi Sarmaci

Wielkie talenty, gorące uczucia, pasjonaci, wojownicy, oryginałowie. Zasady, których nigdy nie łamano. Czternaście opowieści z barwnego świata Kresów dawnej...

Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem
Joanna Puchalska0
Okładka ksiązki - Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem

Dziesięć kresowych Polek z temperamentem – potrafiących samodzielnie zadbaćo swoje interesy.  Anna Błocka – poszła do Stambułu za...