Dziewczyna, którą kochałeś

Nowa powieść autorki bestsellerowych „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś” Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znów być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna, którą kochałeś:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-01-11
Tytuł oryginału: The Girl You Left Behind
Tłumaczenie: Nina Dzierżawska

Kup książkę Dziewczyna, którą kochałeś

Dziewczyna, którą kochałeś - opinie o książce

"Dziewczyna, którą kochałeś" Jojo Moyes to naprawdę świetna powieść, która wciągnęła mnie całkowicie i pozostawiła wyłącznie pozytywne wrażenia. Już sam pomysł na fabułę powieści, autorka miała rewelacyjny. Dodatkowo styl w jakim pisze Jojo Moyes - lekki, swobodny, przyjemny - sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Powieść nie jest zwykłym, banalnym romansem, ta historia ma w sobie coś o wiele głębszego. "Dziewczyna, którą kochałeś" to historia o miłości, stracie, tęsknocie, niegasnącej nadziei, o poświęceniu, odwadze, uczciwości.

"Dziewczyna, którą kochałeś" to opowieść o dwóch wspaniałych kobietach, żyjących w czasach odległych o prawie sto lat. Sophie, wraz z siostrą, prowadzi hotel i restaurację w okupowanej podczas I wojny światowej Francji. Edouardo, ukochany mąż Sophie, wraz z mężem Helene opuścili dom aby walczyć w obronie kraju. Kobiety muszą same zmagać się z trudami codzienności. Sophie strasznie tęskni i martwi się o Edouardo. Informacje, które sporadycznie docierają do miasteczka nie napawają optymizmem. Jednak Sophie cały czas ma nadzieję i wierzy w to, że jej ukochany mąż przeżyje, że ten cały koszmar niebawem się skończy i znowu będą razem.

Liv żyje w czasach współczesnych w Londynie. Przed czterema laty była naprawdę szczęśliwa. Miała wspaniałego męża Davida, marzenia i plany na wspólną przyszłość. David był cenionym architektem, zaprojektował i zbudował dla nich wyjątkowy, luksusowy dom. Niestety sielanka nie trwała zbyt długo. Przerwała ją śmierć Davida. Liv została sama. Zrozpaczona, załamana. Nie potrafi pogodzić się z tym co ją spotkało. Wraz ze stratą ukochanego męża, straciła chęć do życia. Jednak czas leci, a życie toczy się dalej. Po czterech latach od śmierci Davida, Liv na pozór się pozbierała, stara się żyć i funkcjonować normalnie. Ale tak naprawdę nie jest już tą osobą co kiedyś. Ból po stracie i nieustannie towarzysząca jej tęsknota sprawiły, że nie ma już dziewczyny, którą kiedyś była. Liv zmaga się z codziennością, która ją przerasta. Problemy z pracą, wciąż rosnące długi, ponaglenia od komornika, widmo utraty luksusowego domu. To wszystko ją przytłacza. I wtedy zupełnie przez przypadek na jej drodze staje Paul. Ciekawie zapowiadająca się znajomość, może być początkiem czegoś wspaniałego. Jednak niebawem okazuje się, że wszystko będzie o wiele bardziej skomplikowane niż można się było tego spodziewać. Sophie i Liv, dwie kobiety, dwie historie, odległe czasy, a jednak ich losy łączą się niespodziewanie za sprawą pewnego wyjątkowego obrazu, który miał szczególne znaczenie i miejsce w sercach ich obu.

"Dziewczyna, która kochałeś" to powieść, która mnie zachwyciła. Niezwykła historia, niebanalna, piękna, wzruszająca, z ciekawym zakończeniem. Polecam bardzo serdecznie.

Avatar użytkownika - patrissa
patrissa
Przeczytane:2018-08-01, Przeczytałam,

Dziś zapraszam na ucztę z wydawnictwem Znak i kolejne spotkanie z Jojo Moyes, autorką serii o Lou Clark  (Zanim się pojawiłeś , Kiedy odszedłeś , Moje serce w dwóch światach).
Wiele z was pisało, że nie lubi ckliwych historii- dlatego zachęcam sięgnąć po tę pozycję. Głownym bohaterem jest obraz- portret młodej kobiety! To wokół niego toczy się cała fabuła.

Powieść prowadzona jest dwutorowo; teraźniejszość miesza się z przeszłością. Naszą podróż zaczynamy od współczesności. Londyn. Obraz wisi na ścianie w domu Liv, dla której jest wyjątkowy- gdyż to prezent od jej zmarłego męża. Jest to prawdopodobnie najcenniejsza rzecz jaką ma, nie tylko jeśli chodzi o wspomnienia, ale takze ze wzglęgu na piętrzące się zobowiązania finansowe.
 Kiedy powoli życie zaczyna się jej układać, na jej drodze staje nie nic innego jak- obraz!
Rodzina autora, próbuje go odzyskać. Liv dzielnie walczy o obraz; symbol miłości jej męża i kiedy chce zrezygnować i czuje, że przegra.....wydarza się coś co sprawia, że zmienia swoje nastawienie.
 Przeszłość. Francja. Początki XXw. Sofie wbrew prośbom męża jedzie do siostry kiedy on wyrusza na front. Najcenniejsze co ze sobą zabiera to obraz, a dokładniej jej portret. Jest to przedmiot bezcenny, ponieważ namalowany przez jej męża.
Zawierucha wojenna dociera do miasteczka i zostaje ono pod okupacją Niemców. Głodowe porcje żywnościowe, terror to codzienność. A gdyby tego było mało, obie siostry codzinnie muszą gotować niemieckim oficerom i patrzeć na rarytasy- kiedy całe miasteczko przymiera głodem.
Jeden z oficerów wyjątkowo interesuje się Sofie, co sprowadza gniew i nieufność wśród mieszkańców miasteczka. Jedyne co pomaga dziewczynie, to myśl o mężu i jego miłości, czego namacalnym dowodem jest portret.  Jednak pojawia się ktoś jeszcze, dla kogo jest łasym kąskiem, a w zamian proponuje informacje. Czy Sofie tak pragnąca odnaleźć ukochanego będzie w stanie ponieść najwyższą cenę i zdradzić tę miłość? Jak dużo jest w stanie zapłacić, za niepewne informacje?

Jojo Moyes znowu nie zawodzi. Nie jest to ckliwa powieść. Studium zachowań ludzkich i niesamowita wiara w drugiego człowieka. Dzięki zastosowanej retrospekcji zdarzeń i przeplataniu się naprzemiennym historii, żaden szczegół nie umknie naszej uwadze. Poznajemy najpierw aktualne wydarzenia, by za chwilę poznać ich genezę.
Z każdym rozdziałem budowane jest napięcie. Nie ma tu ckwilej historii; chociaż wszystko krąży wokół wątku miłosnego.  Będziecie odczuwać smutek, złość i rozczarowanie- ale każda strona będzie satysfakcjonująca.
Dialogi jak zwykle na najwyższym poziomie aż miło się czyta. Książka wciąga na długie godziny.
Polecam ;)

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
Piękna książka...po okładce sądziłam że będzie to powieść o czasach teraźniejszych ....a tu zaskoczenia...rozpoczyna się od czasów wojennych...ale później jest przeskok do czasów teraźniejszych...Polecam.
Avatar użytkownika - MarysiaK
MarysiaK
Przeczytane:2017-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Powieść romantyczna to wiadomo: on, ona i jakaś skomplikowana sytuacja prowadząca do wybuchu namiętności. Wydawać by się mogło że już nic odkrywczego w tym temacie napisać nie można, że wszystko już było. Ale mimo to lubię czasami sięgać po takie lektury (o ile nie są za bardzo przesłodzone). W książkach Jojo Moyes lubię kreacje bohaterek, nie są to bogate dziewczyny wykonujące lukratywny zawód, chodzące seksbomby mieszkające na Manhattanie. Jej bohaterki często zmagają się z problemami finansowymi, poszukiwaniem pracy czy mieszkania - są po prostu bliższe rzeczywistości, możemy się z nimi utożsamiać. A teraz przechodząc do powieści, w której autorka zawiesiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Mamy tutaj dwa czasy akcji (zaczynam lubić taki typ powieści ale musi to być naprawdę dobrze poprowadzone - tutaj było). Rok 1916 - trwa I wojna światowa, Francja znajduje się pod okupacją niemiecką. W miasteczku St Peronne Sophie wraz z siostrą prowadzi hotel, by wypić wojenną kawę z żołędzi przychodzi do nich większość mieszkańców. Wszystko się zmienia gdy niemiecki komendant zrzuca na nie obowiązek gotowania dla jego oddziału. Niemcy zapewniają prowiant, a głodna rodzina Sophie musi wykonać rozkaz. Komendant wydaje się być zauroczony młodą Francuzką lecz ta myśli tylko o mężu. Eduardo walczy na froncie i rzadko przychodzą od niego wiadomości. Jedyną pamiątką po ukochanym jest portret Sophie. Eduardo był bowiem cenionym w Paryżu malarzem. Narracja w tej części jest pierwszoosobowa - poznajemy myśli Sophie, jej tęsknotę za mężem, relacje z siostrą, komendantem i resztą miasteczka. Tutaj nic nie jest czarno-białe, a pozory często mylą. Część druga dzieje się współcześnie. Bohaterką jest Liv, kobieta przed 30, która nadal nie pogodziła się ze śmiercią męża. David był znanym architektem, a jego żona mieszka teraz w zaprojektowanym przez niego szklanym domu. Dom cały w bieli i szarościach, z przeszklonymi ścianami i sufitem jest schronieniem dla Liv która nie chce otworzyć się na świat. Jedynym kolorowym akcentem w tym miejscu jest portret zatytułowany ,,Dziewczyna którą kochałeś". Mimo iż portret kupił David sprawa jego pochodzenia nie jest całkiem jasna. Roszczenia do dzieła zgłasza rodzina Eduarda twierdząc, że obraz zaginął w czasie I wojny światowej. Liv nie chce oddać portretu i czeka ja batalia w sądzie. By móc opłacić adwokata bierze kredyt pod zastaw domu, który i tak jest już zadłużony. Problemy zaczynają się mnożyć, a sprawa wydaje się być przegrana. Rozwiązanie przychodzi z nieoczekiwanej strony, co zmienia bieg procesu. Opowieść którą dostajemy jest bardzo dopracowana. Szczegóły historyczne okresu I wojny światowej wprowadzają w klimat tamtych czasów i odsłaniają zapomniany kawałek historii. Postać Liv wzbudza sympatie, widać podobieństwo charakterów między nią, a żyjacą 100 lat wcześniej Sophie. Powieść czytało się bardzo dobrze, wciąga w swój świat i nie sposób się od niej oderwać. Kibicowałam bohaterom i trzymałam za nich kciuki. Polecam jako fenomenalną kobiecą powieść.
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"Dziewczyna, którą kochałeś" - Powieść, którą Jojo Moyes kompletnie mnie zaskoczyła. Znajduje się w niej... ...wielką miłość i to nie jedną, ...stratę i to nie jedną, ...cierpienie i to nie jedno, ...oraz tęsknotę - nie jednego człowieka. Sama okładka nieźle mnie zmyliła i ukryła czasy, w których toczą się losy bohaterów. Nie mamy tam tylko czasów współczesnych, lecz autorka cofa nas również do roku 1916, w którym zaczynamy poznawać akcję książki. Toczy się wtedy wojna, jest to bardzo trudny okres dla Sophie, jej najbliższych, jak zarówno dla innych ludzi. Mąż Sophie jest w tym czasie daleko od niej, a ona musi sobie radzić w ciężkich chwilach i dodatkowo stara się być wsparciem dla najbliższych, których ma przy sobie. Lecz w pewnym momencie podejmuje ważną decyzję w swoim życiu - myślę, że najważniejszą. Czy słusznie postąpiła? Nie mnie to oceniać. Natomiast Liv, to bohaterka z czasów współczesnych, którą również los ciężko doświadczył. Dziewczyna, w którymś momencie zaczyna walczyć o portret. Dlaczego on jest taki ważny? Czy uda się jej wygrać tę walkę? I kim jest tytułowa "Dziewczyna, którą kochałeś"? Na wszystkie pytania są odpowiedzi, ale trzeba sięgnąć i zapoznać się z tą powieścią. Całą książkę przeczytałam w napięciu. Wciąż w głowie miałam mnóstwo pytań, na które chciałam znać odpowiedź. Mogę się przyznać, że zostałam pochłonięta przez tą całą historię i przeczytałam ją w ciągu dwóch dni, oczywiście czytając w wolnych chwilach. Recenzja pochodzi z mojego bloga http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
,,Dziewczyna którą kochałeś" to powieść, która wzruszy nie jednego czytelnika i sprawi, że zechce sięgnąć po kolejne dzieła autorki. To opowieść o bólu, stracie, tęsknocie, wielkiej miłości, godzeniu się z samym sobą i próbie ruszenia dalej, mimo przeciwności losu, które napotykamy na swej drodze. To historia o odkrywaniu tego, co w życiu najważniejsze i co tak naprawdę powinno się dla nas liczyć. Piękna powieść, w której losy bohaterek śledzi się z żywym zainteresowaniem i do której w przyszłości zechce się nie raz powrócić. Pełna, przedpremierowa recenzja dostępna na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/dziewczyna-ktora-kochales-jojo-moyes/
Twórczość Jojo Moyes pokochały miliony kobiet na całym świecie. Przez dłuższy czas bardzo głośno było na temat jednej z jej książek. Mowa oczywiście o "Zanim się pojawiłeś". Nie czytałam jej, filmu też nie oglądałam. Za to kilka dni temu sięgnęłam po "Dziewczynę, którą kochałeś". Zachęciły mnie do tego pozytywne opinie i opis fabuły   Liv i David tworzyli bardzo udane małżeństwo. Mężczyzna był cenionym i zdolnym architektem. To on zaprojektował ich wspólny dom. Niestety jego nagła śmierć zmieniła wszystko. Liv wycofała się z życia publicznego, wpadła też w dość poważne długi. Kochała swojego męża miłością bezgraniczną i nie potrafi pogodzić się z jego odejściem.  Obraz, który otrzymała w prezencie od Davida z okazji rocznicy ślubu stał się dla niej najcenniejszą rzeczą jaką posiada.  Niespodziewanie na jej drodze staje Paul, tajemniczy i przystojny mężczyzna. Ich luźna znajomość z czasem przeradza się w coś głębszego i poważniejszego.  Liv któregoś dnia zostaje poinformowana, że  obraz, który wisi na ścianie w jej domu, został skradziony w trakcie I wojny światowej i zgłosili się po niego prawdopodobnie prawowici właściciele. Gdyby tego wszystkiego było mało Paul nagle znika.  Jak się okazuje, mężczyzna pracuje w firmie, która zajmuje się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki i właśnie ma zająć się tą sprawą.     Żałuję strasznie, że dopiero teraz zdecydowałam się na lekturę "Dziewczyny, którą kochałeś". Jest to naprawdę bardzo interesująca książka, którą ze względu na poruszoną w niej tematykę czyta się błyskawicznie. Byłam szalenie ciekawa jaki będzie finał całej tej historii.  Powieść została przez pisarkę podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy Sophie, młodą kobietę, której przyszło żyć w wojennych czasach. Tęskni za swoim mężem, który zaginął na froncie.  Poznała Edouarda, gdy pracowała jako ekspedientka w jednym ze sklepów. Mężczyzna zauroczony jej urodą  wyszedł do niej z nietypową propozycją. Sophie zapozowała mu do obrazu, który z biegiem czasu stał się symbolem ich wielkiej miłości.  Kobieta, która kocha, zrobi wszystko aby móc zdobyć jakiekolwiek informacje na temat ukochanej osoby. Tak było w przypadku Sophie. Zauważyła, w jaki sposób na obraz patrzył niemiecki komendant, który razem ze swoim wojskiem stołował się w jej domu. Czuła też, że ona również nie jest mu obojętna. Był dla niej miły i rozmawiał z nią o sztuce. Postanowiła ten fakt wykorzystać. Oczywiście wielu osobom ta nagła poufałość z wrogiem nie uszła uwadze. Odsunęli się od niej najbliżsi, znajomi i przyjaciele. Stała się w ich oczach zdrajczynią. Dopuścili się szybkiego osądu nie znając jej prawdziwych zamiarów. Wiedziała, że to, co ma zamiar uczynić jest niebezpieczne. Naraża siebie, siostrę i pozostałych członków rodziny. Jednak nie miała zamiaru z niczego się wycofywać. Umrze, albo zdobędzie cenne dla siebie informacje. Położyła na szali całe swoje dotychczasowe życie. Postać Sophie została wykreowana przez autorkę w piękny sposób. Jej historia wzrusza i chwyta mocna za serce czytelnika. Sophie walczyła z całych sił o przetrwanie. Troszczyła się o wszystkich, a najmniej o samą siebie. Podziwiam ją za odwagę, inteligencję i mądrość. Postąpiła tak, jak podpowiadało jej serce. Nie była pewna, czy uzyska to, na czym tak bardzo jej zależało, ale dla miłości zdecydowała się zaryzykować.  Druga część książki opisuje losy innej kobiecej bohaterki. Z pogrążonej wojną Francji przenosimy się do współczesności, a dokładnie do Londynu.  Liv podobnie jak Sophie tęskni za swoim mężem. Pierwsza z nich już nigdy go nie zobaczy, nie pocałuje, nie przytuli. W sercu Sophie tlił się jeszcze mały płomień nadziei.  Tęsknota za ukochaną osobą to nie jedyny element wspólny. Dla obu kobiet obraz zatytułowany "Dziewczyna, którą kochałeś" stał się pamiątką i najcenniejszą rzeczą jaką mogły posiadać. Był dla nich ukojeniem w trudnych momentach. Niespodziewanie Liv może go stracić. Nie dopuszcza w ogóle do siebie takiej myśli, że obraz, którego od kilku już lat jest właścicielką nagle zniknie z jej domu. Został kupiony legalnie przez jej męża i nie ma zamiaru oddać go bez walki. Nikt nie posiada dowodów na to, że został skradziony w trakcie I wojny światowej. Liv pragnie udowodnić wszystkim, że obraz w dalszym ciągu należeć będzie tylko do niej. W tym celu odbywa swoistą podróż w czasie, aby móc zebrać jak najwięcej informacji na temat dzieła i jego pierwszej właścicielki. Paula poznała w dość nietypowy okolicznościach. W dalszym ciągu odczuwa ogromny ból po stracie męża i raczej nie miała zamiaru angażować się w nowy związek. Jednak w towarzystwie Paula czuła się dobrze i swobodnie. Doznała nie małego szoku gdy wyszło na jaw czym się zajmuje. W takiej sytuacji nie miała innego wyjścia, jak tylko zakończyć znajomość.  Paul jest inteligentnym facetem, wykonującym swoją pracę w sposób solidny i zgodny z prawem. Trzyma się swoich zasad, i chce być lojalny wobec swoich klientów. Nie toleruje kłamstwa i gardzi ludźmi, którzy próbują go oszukać. Gdy został oddelegowany do prowadzenia sprawy związanej z obrazem Liv od razu dostrzegł jak bardzo jej na nim zależy. Wiedział, że ma poważne kłopoty finansowe i sprzedaż obrazu mogłaby szybko je rozwiązać. Jednak nie zrobiła tego.  Z zapartym tchem śledziłam poczynania Liv. Gdybym miała dokonać porównania, która część bardziej przypadła mi do gustu moja odpowiedź brzmiałaby, że druga. Była według mnie bardziej emocjonująca i trzymała w napięciu. Czytelnik jest ciekawy zakończenia i zastanawia się czy będzie zgodne z jego przypuszczeniami.    Jojo Moyes napisała ciekawą i interesującą książkę w której nie mowy o nudzie. Nie ma tutaj długich opisów, treść nie jest na siłę rozwleczona. Panuje w niej porządek i harmonia. Tematy w niej poruszone nie należą do łatwych i przyjemnych. Wojna, tęsknota za drugą osobą, śmierć oraz próby wyjścia z marazmu. Tak naprawdę Liv stanęła do walki nie tylko o obraz, ale przede wszystkim odważyła się zawalczyć o nową siebie. Wie, że musi w końcu normalnie żyć.    Czy sprawa z obrazem potoczyła się po myśli Liv? Czy jej relacja z Paulem ma jeszcze jakiś sens? A może zainteresowała was historia Sophie?  Jeśli jesteście ciekawi tej książki musicie po nią sięgnąć. "Dziewczyna, którą kochałeś" to świetnie napisana powieść obyczajowa z wątkiem historycznym. Jestem pewna, że również i wam przypadnie do gustu.

Całkiem ciekawa książka, nawet nie ze względu na główną bohaterkę, co ze względu na samą historię, pokazanie w jaki sposób można przeinaczać historię, eskalować hejt, pokazywać historię jednostronnie i nieprawdziwie. Polecam.

Losy Sophie i Liv dzieli wiele lat, epok i przeróżnych wydarzeń. Jednak łączy je miłość do obrazów. Każda z nich jest przywiązana do portretu kobiety, który wisi w ich domach: dla Sophie to dzieło jej męża z czasów, gdy byli szczęśliwi; Liv przypomina zmarłego męża, który podarował jej to dzieło na rocznicę ślubu. Obie kobiety stają przed życiowym dylematem, a od podjętej decyzji zależy ich przyszłość. Czy wykażą się odwagą i podejmą ryzyko walcząc o to, co kochają?
Książkę czyta się w ekspresowym tempie, choć jest sporych rozmiarów i zawiera dwie różne historie. Jednak bohaterki szybko zdobywają sympatię czytelnika, który zaczyna uczestniczyć w ich życiu. To wciągające!

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Żałuję, że dopiero teraz zdecydowałam się nadrobić zaległości. Trafiłam na piękną, wzruszającą opowieść o wyjątkowych kobietach. Cała historia toczy się wokół portretu kobiety namalowanego jeszcze przed I Wojną Światową. Prawie sto lat później Liv dostaje go w prezencie ślubnym od swojego męża. Po latach zjawiają się ludzie, którzy uważają się za prawowitych właścicieli obrazu. Liv walczy o najważniejszą pamiątkę, jaka jej została po zmarłym mężu i tak poznaje trudny los jaki spotkał kobietę z portretu, Sophie. „Dziewczyna, którą kochałeś” to opowieść o sile kobiet, o ich poświęceniu, wytrwałości i walce. Autorka zwraca uwagę na życie ludności w okupowanej Francji podczas Wielkiej Wojny i pokazuje fundamenty rodzącego się okrucieństwa, które apogeum osiągnęło w czasie II Wojny Światowej. Porusza też temat restytucji mienia utraconego w czasie wojny. Książka godna poświecenia uwagi.

Piękny obraz młodej kobiety walczącej o wolność w czasach okupacjii jest własnością młodej dziewczyny z obecnych czasów, która zmaga się z załobą po stracie męża.Pewnego dnia poznaje ona młodego mężczyzne i zakochuje się z wzajemnością. Lecz na drodze do ich szczęścia staje właśnie obraz . Czy będą w stanie pokonać przeciwności czy ich miłość jest na tyle silna by przetrwać sprawdz serdecznie polecam

Dwa dni w Paryżu
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Dwa dni w Paryżu

Paryż jest zawsze dobrym pomysłem,nawet jeśli nic nie idzie zgodnie z planem... Zanim zdążyła się zastanowić, weszła do biura podróży i kupiła...

Moje serce w dwóch światach
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Moje serce w dwóch światach

Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;