Dziewczyna o szklanych stopach

Dziwne rzeczy dzieją się na odległym mroźnym archipelagu.Niezwykłe skrzydlate stworzenia latają nad skutymi lodem mokradłami,zwierzęta-albinosy kryją się w ośnieżonych lasach, białe meduzy jarzą się w głębinach oceanu.A Ida MacLaird powoli zamienia się w szkło?Midas Crook stroni od ludzi.Z pasją uwiecznia na fotografiach swój czarno-biały świat.Dzięki Idzie odkrywa inne kolory?Za wszelką cenę muszą powstrzymać jej zagadkową przemianę.Ale czas ucieka nieubłaganie?Dziewczyna ze szklanymi stopami to debiut młodego brytyjskiego autorazapowiadany jako wydarzenie sezonu przez brytyjskie wydawnictwo Atlantic Books,odkrywcę słynnych talentów literackich nagradzanych w ostatnichtrzech latach Booker Prize.Powieść zgłoszona do prestiżowych nagród literackich: Guardian First Books Award,John Llewellyn Rhys Prize i Dylan Thomas Prize

Informacje dodatkowe o Dziewczyna o szklanych stopach:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: b.d

Kup książkę Dziewczyna o szklanych stopach

Dziewczyna o szklanych stopach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam,
Piękna książka, aczklwiek miejscami męcząca i aż do przesady ,,naciągana", przesycona poetyckim językiem i potocznie rzecz ujmując- pełna farmazonów, przez co czytanie się wydłuża i zaczyna być trochę irytujące. mimo to ksiązka podobała mi się i trzeba przyznać autorowi, że stworzył coś pięknego, mimo tych powyższych minusów- polecam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-10-13,
Myślę, że w tym wypadku można stwierdzić, że okładka i tytuł mówią o książce wszystko - ale nie od razu byłam tego taka pewna. Najpierw, zaraz po przeczytaniu tej powieści czułam rozczarowanie. Pomyślałam, że jej zakup to pieniądze wyrzucone w błoto, a czas (chociaż krótki) spędzony na jej czytaniu to zmarnowanie kilku godzin z życia. Takie było pierwsze wrażenie. Teraz po jakimś czasie od przeczytania tej pozycji nie mogę sobie przypomnieć co mnie tak okrutnie do niej zniechęciło. Podejrzewam, że zachowanie jednego z głównych bohaterów - Midasa Crook'a - zamkniętego w sobie chłopaka, który próbuje patrzeć na świat przez obiektyw aparatu. Z drugiej strony mogło chodzić o ukazanie relacji Midasa i tytułowej bohaterki - Idy MacLaird, którą autor przedstawił w niesłychanie irytujący i nużący sposób. Tak. To by były te minusy. Właściwie, gdyby z tego utworu wyciąć wszystkich ludzi i opisy relacji Midasa z rodzicami (-em), a zostawić jedynie opisy przyrody, szczątkową narrację, magiczne istotki i szalonego Fuwę byłaby to lektura bardzo przyjemna, na pograniczu legendy, mitologii i s-f. W dodatku świat przedstawiony zorganizowany jest na wzór mojego wymarzonego i wyidealizowanego miejsca do życia, gdzieś na północy, w okolicy skutej lodem, przykrytej śniegiem i owianej chłodem. Tak właśnie prezentuje się świat na (wymyślonym przez autora) archipelagu i wspominanej wyspie - St. Hauda's Land. Piękne opisy przyrody wśród której błąkają się zadziwiające, bajkowe stworzenia, świecące meduzy i zwierzęta albinosy sprawiają, że bardzo łatwo przenosimy się w przestrzeń stworzoną przez Shawa. Nastrojowe i zapierające dech w piersiach opisy maleńkich dziwadeł wprawiają w przyjemny stan spokoju, idylli i zdziwienia jednocześnie. A co sprawia największy zawód? Zepchnięcie problemu z tytułu - czyli szklanych stóp na drugi plan. Sądziłam, że tytuł będzie jedynie metaforą, jednak okazuje się, że Ida jest chora - jej stopy powoli zamieniają się w zimne, gładkie szkło, które próbuje ukrywać w ogromnych buciorach. Do St. Hauda's Land przybywa w nadziei na ratunek - czy go znajdzie? Sprawdźcie.
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, przeczytane wcześniej,
Byłam ciekawa co może kryć się pod takim tytułem...nie powiem żeby mnie książka rozczarowała, ale i nie rzuciła na kolana.Historia dość abstrakcyjna choć nieźle się ją czyta.Przyznam jednak, że dla odmiany czasem warto przeczytać coś takiego, co skutecznie odrywa od realnego świata.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26