Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziewczyna w błękitnej sukience

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-09-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-240-2273-1
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:jusia
Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange

Kiedy się poznali, miała na sobie błękitną sukienkę. Zachwyciła go, rozkochała w sobie. On był ubogi, ale utalentowany. Ona zamożna, młodziutka i bardzo naiwna.

Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej niższość, upokarza ją nieustannie cierpkimi komentarzami, romansuje z innymi kobietami, być może nawet z jej młodszą siostrą. W końcu wyrzuca żonę z domu, chociaż ich najmłodsze dziecko jest wówczas zaledwie niemowlęciem.

Stłamszona i niepewna siebie Dorothea przez lata nie przyznaje się, jak jest nieszczęśliwa. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje zaproszenie na prywatną audiencję u królowej Wiktorii. Odkrycie, jak wiele łączy ją z najbardziej wpływową kobietą w Anglii, ośmiela ją do opowiedzenia swojej historii.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Bardzo dobrze napisana zbeletryzowana "historia" Dickensa i jego rodziny, a głównie żony-zakochanej w nim bez pamięci i do końca. Niesamowita siła miłości tej kobiety, nie zmienia się mimo sytuacji poniżania i wyśmiewania ze strony ukochanego, a także po tym jak ją "oddalił". Postać, która miał oddać samego Dickensa wzbudziła we mnie negatywne emocje-pisarz okazał się byś egoistą, egocentrykiem i osobą w pewnym sensie niezrównoważoną....
Myślę, że to opowieść, która zostanie w pamięci i warto się z nią zapoznać, tym bardziej że mimo negatywnych czasami emocji, czytało się bardzo przyjemnie.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
: Rok 2012 podobno został ogłoszony rokiem Dickensa. Przyznam, że znam go tylko z ,,Opowieści wigilijnej". To piękna i magiczna lektura. Jeśli chodzi o biografię tego autora nie wiedziałam nic. Książka ta zmusiła mnie do poszukiwań. Nie jest to wierne odwzorowanie życiorysu Catherine i Charlesa. Tam gdzie zabrakło dowodów w postaci listów, zapisków autor wymyślił jak mogły wyglądać wydarzenia. Ogólny zarys został jednak zachowany.
Piękna, młoda Dorothea, zwana pieszczotliwie Dodo zakochuje się w wolnym, niczym nieskrępowanym pisarzu Alfredzie. W chwili ich poznania ma na sobie błękitną sukienkę. Wkrótce odbywa się huczny ślub i wydawać by się mogło, że sielanka będzie trwała wiecznie. Czy tak się stanie?
Wydarzenia obserwujemy tu w czasie teraźniejszym i przeszłym zaglądając do wspomnień nie młodej już Dodo. Śledzimy losy małżeństwa, jego rozpadu. Nie traktowałam tej książki jako wybitnej lektury i bardzo dobrze. To czytadło, które jednak zapewnia wiele emocji, a opisywane wydarzenia mogły by równie dobrze dotyczyć kogoś innego. Wiele razy wzruszałam się dostrzegając jaka miłość Dodo do męża była silna i bezpretensjonalna. Mężczyzna jednak nie umiał tego docenić niszcząc żonę psychicznie. To chyba jeszcze gorsze od przemocy fizycznej.
Klimat epoki został odpowiednio zachowany. Jeśli chodzi o bohaterów, to główna bohaterka sprawiała wrażenie naiwnej i infantylnej, ale nie wiem czy nie było to w zamyśle autora. Być może miało to pokazać szczerą miłość Dodo, która traktowana jak dziecko powoli się nim stawała. Alfred wzbudził we mnie negatywne emocje, ale też został dość dobrze wykreowany. Okładka podobała by mi się bardziej, gdyby nie było na niej tylu elementów. Muszę jeszcze dodać, że to debiut autora, który myślę, że z każdym dziełem będzie szkolił swój warsztat. Już ta książka jest bardzo dobra.
Opinia pojawiła się też na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
ManicPixieDreamG Linia koment
Na półkach: Czytam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Elia Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawniej,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów