Dziewczyna w złotych majtkach

Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy. Luys Forest - wdowiec i emerytowany falangista - postanawia spędzić resztę życia w zaciszu nadmorskiej posiadłości w Calafell i tam poświęcić się spisywaniu wspomnień. Nieoczekiwanie błogą samotność przerywa przybycie siostrzenicy Mariany. Wyzwolona i spontaniczna dziewczyna deklaruje chęć pomocy w przepisywaniu powstającej książki. Między Luysem a jego siostrzenicą rodzi się zażyłość, dzięki której na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice dotyczące życia politycznego i prywatnego. Mariana bezceremonialnie dopytuje o wszystko, odkrywając kłamstwa, które służą Luysowi do stworzenia monumentalnego wizerunku bohaterskiej przeszłości. Wisząca nad wujem i jego siostrzenicą erotyczna atmosfera, sprowokowana rozwiązłością Mariany i wyobraźnią Luysa, doprowadzi do finału, w którym wyjaśni się, kim naprawdę był Luys, a kim złota dziewczyna. Znak, 2010

Informacje dodatkowe o Dziewczyna w złotych majtkach:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-06-14
ISBN: 978-83-240-1382-1

Kup książkę Dziewczyna w złotych majtkach

Dziewczyna w złotych majtkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - zabieganaczyteln
zabieganaczyteln
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 2, Przeczytałam,
Uwielbiam czuć niedosyt po przeczytaniu książki, to uczucie, jak w zaledwie pięć minut po zakończeniu czytania, brakuje mi bohaterów i myślę, że nie jestem w stanie żyć bez ich dalszych losów. Chciałabym, aby takie uczucie towarzyszyło mi po każdej przeczytanej książce, bo jest w nim coś magicznego, co powoduje, że czytanie staje się pasją, relaksem, ukojeniem... Oczekiwałam tego również po ,,Dziewczynie w złotych majtkach", a gdy dotarłam do ostatniej strony... ucieszyłam się, że mam to już za sobą. Nie takiej lektury się spodziewałam. Na tylnej okładce widnieje jej jednozdaniowy opis: ,,Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy". Jak bardzo zmyliła mnie ta krótka recenzja! Owszem, książka opowiada o tajemnicy rodzinnej, której rozwikłanie jest szokiem dla głównego bohatera, a dla czytelnika mniej lub bardziej przewidywalną historią. Lecz cóż w tej pozycji świadczy o jej erotyczności? Dla mnie momenty, w których los lub wykreowana przez Marianę sytuacja, zbliża do siebie bohaterów, były jakieś sztuczne, nierzeczywiste, często na siłę, a w ostatnim zbliżeniu - wręcz lekko obrzydliwe. Autor dzieli się z nami zarówno obecnymi losami bohaterów, jak również fragmentami autobiografii pisanej przez głównego bohatera, a która w czytaniu jest mozolna i pozbawiona literackiej iskierki. Zdaję sobie sprawę i widzę, że opinie na temat tej pozycji są podzielone. Są osoby, które poczuły głębię i dla których ,,Dziewczyna w złotych majtkach" okazała się niebanalną powieścią, wymagającą niesamowitego skupienia, w której emocje kwitną pomiędzy bohaterami w sposób tajemniczy, subtelny, choć pozbawiony nieco dobrego smaku. Wierzę, że taka interpretacja też jest możliwa i żałuję, że jej nie widzę. Dla mnie była to opowieść, w której po przeczytaniu kilku zdań wyłączałam się myślami, nie mogąc odnaleźć drogi do tych niebanalnych uczuć, o jakich piszą niektórzy czytelnicy. Ktoś też napisał, że książka napisana jest lekkim językiem, pozbawionym metafor. I tu me zdanie jest odmienne. Przenośnie, symboliczne zwroty i zdania z ukrytym znaczeniem, pojawiały się często, co akurat mnie urzekło i zaplusowało w ocenie całej powieści. Podobała mi się też sceneria, miejsce, na jakie zdecydował się autor, bardzo przypadło mi do gustu. Krótko podsumowując książka jest dość trudna w odbiorze, specyficzna, w której musimy doszukiwać się głębi i erotycznego sensu, który stanowi ważną część opowiadania. Mnie do siebie ta pozycja nie przekonała, ale zachęcam, by wyrazić własną opinię.
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Dziewczyna w złotych majtkach jest erotykiem o nietypowej fabule. Jest to książka pełna niedopowiedzeń, nasiąknięta erotyzmem oraz pewnego rodzaju... niesmakiem i rozczarowaniem. Przedstawia skomplikowaną historię rodzinną, którą stary i schorowany wuj stara się spisać w swej autobiografii. Czytelnik od początku do końca nie zdaje sobie sprawy z tego które wydarzenia zdarzyły się naprawdę, a które są jedynie wytworem wyobraźni głównego bohatera. Choć niezbyt zrozumiała, z pewnością nie jest to nudna lektura.
Ogony jaszczurki
Juan Marse0
Okładka ksiązki - Ogony jaszczurki

Piękna ciężarna Rosa, której mąż, anarchista, zmuszony jest ukrywać się przed ścigającą go policją reżimu frankistowskiego, dzielnie zmaga się z przeciwnościami losu....