Dziwki morderczynie

Zbiór trzynastu doskonałych opowiadań -  popis wirtuozerii literackiej geniusza prozy latynoamerykańskiej

Powszechnie wiadomo, że zwolennicy Roberta Bolano dzielą się na dwa obozy: ,,detektywistów", przekonanych, że największe dzieło autora to ,,Dzicy detektywi", oraz ,,cyfrystów" - którzy za opus magnum uważają pośmiertne ,,2666". Jest jednak i trzecia silna grupa: wielbiciele opowiadań mistrza.

Ten zbiór jest wyjątkowo różnorodny, kryją się w nim zarówno klasyczne opowiadania flirtujące z rozmaitymi gatunkami literackimi, jak i teksty autobiografizujące, mocno nasycone osobowością autora; są opowiadania gawędziarskie, utrzymane w tonie luźnej opowieści o zwykłych ludziach i specyficznych sytuacjach, w jakie się wplątują.

Są też prawdziwe opowiadanie fantastyczne, tyle że oczywiście spisane po bolanowsku. W ,,Powrocie" narrator oświadcza: Mam dwie wiadomości, dobrą i złą, pierwsza jest taka, że istnieje życie (albo coś w tym stylu) po śmierci. Druga jest taka, że Jean-Claude Villeneuve jest nekrofilem.

Po tak obiecującym początku następuje opowieść bohatera - na samym początku umiera, a potem, jako duch, obserwuje losy swojego ciała, które wpada w ręce nekrofila. Jest także opowiadanie ,,Buba", historia piłkarska z elementami czarnej magii.

Informacje dodatkowe o Dziwki morderczynie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-09-11

Kup książkę Dziwki morderczynie

Dziwki morderczynie - opinie o książce

Gwiazda daleka
Roberto Bolano0
Okładka ksiązki - Gwiazda daleka

Odległa gwiazda opowiada o tajemniczym poecie chilijskiej awangardy nazistowskiej. Ten samouk-erudyta zjawia się pewnego dnia na początku lat siedemdziesiątych...

Monsieur pain
Roberto Bolano0
Okładka ksiązki - Monsieur pain

Wiosna 1938, Paryż. Począwszy od owego ranka, kiedy Pierre Pain dostaje od madame Reynaud liścik z prośbą o pomoc w uleczeniu znajomego Chilijczyka cierpiącego...