Opis ksiązki
Kup Teraz

Erich Maria Remarque. Ostatni romantyk

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2007
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-24-40032-4
Liczba stron: 260
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Erich Maria Remarque. Ostatni romantyk
Kim był Remarque, autor Na Zachodzie bez zmian i Łuku Triumfalnego? Jego życie splatało się z burzliwymi wydarzeniami XX wieku. Siedział w okopach I wojny światowej, borykał się z bezrobociem podczas galopującej inflacji w czasach Republiki Weimarskiej, należał do bohemy artystycznej Berlina epoki kabaretów i swobody obyczajowej, musiał uciec z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy. Jego późniejsze losy emigranta w Hollywood i Nowym Jorku, a po wojnie w Szwajcarii są równie barwne. Doszedł do wszystkiego własną pracą – choć urodził się w ubogiej rodzinie, stał się znawcą sztuki, właścicielem jednej z najcenniejszych kolekcji w Europie oraz autorem powieści, które przyniosły mu majątek, sławę i rzesze czytelników. Był związany z najpiękniejszymi i najbardziej pożądanymi kobietami, Marleną Dietrich, Gretą Garbo, Dolores del Rio, Maureen O’Sullivan (Jane z filmów o Tarzanie), tragicznie zmarłą Lupe Velez, dwukrotną laureatką Oscara Luise Rainer i Paulette Goddard, która została jego drugą żoną. Pod fasadą człowieka sukcesu krył się znękany człowiek, prześladowany z powodu najsłynniejszej powieści antywojennej wszech czasów – Na Zachodzie bez zmian, rozgoryczony uchodźca z Niemiec, które kochał, zdradzany mąż, brat poczuwający się do winy za tragiczny los siostry.
Recenzja
Aleksander Tabor Linia koment
Na półkach:

Biografie mają to do siebie, że ich autorzy poza sprawnym warsztatem pisarskim wnieść do nich zbyt wiele za bardzo nie mogą. To osobowość i przeżycia ich bohaterów budują wartość książki, im ciekawsze życie tym ciekawsza biografia.

 

Hilton Tims, który wcześniej napisał już biografię Margaret Lockwood, od strony technicznej skonstruował swe nowe dzieło na wysokim poziomie, umieszczając i przedstawiając w niej wszystkie najważniejsze elementy życia swego bohatera. W tej sytuacji kluczem do wzbudzenia zainteresowania książką „Erich Maria Remarque

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów