Opis ksiązki
Kup Teraz

G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: eSPe
Data wydania: 2013-09-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7482-572-6
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:izabela81
G.K. Chesterton to pisarz, dziennikarz, najsłynniejszy po kardynale Newmanie angielski konwertyta na katolicyzm, nazywany współczesnym ojcem Kościoła i jednym z najgłębszych myślicieli, jacy kiedykolwiek istnieli. W swoich błyskotliwych książkach i esejach w mistrzowski sposób bronił chrześcijańskiej ortodoksji, zdrowego rozsądku, piękna i rodziny przed modnymi trendami i ideologiami współczesnego świata. Lektura jego pism przyczyniła się do nawrócenia wielu innych, zarówno sławnych, jak i mniej znanych. Papież Pius XI w depeszy kondolencyjnej nazwał go „oddanym synem Kościoła świętego i obrońcą wiary”. Obecnie trwają przygotowania do wszczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. Życie Chestertona może się wydać na pierwszy rzut oka mało interesujące – brak w nim wszak skandali, ekscesów, morderstw, narkotyków i niebezpiecznych morderstw. Jednak, jeśli mu się bliżej przyjrzeć, jak tego dokonał autor tej biografii, odnaleźć w nim można i wielką podróż, i wielką bitwę, i wielki romans. Z kart tej książki jawi się Chesterton jako postać naprawdę niezwykła, pełna życia, radości i miłości. W szeregu fabularyzowanych epizodów poznajemy niesamowitą osobowość tego apostoła zdrowego rozsądku, jego dojrzewanie i odnajdywanie powołania, perypetie uczuciowe, ewolucję ideową, przyjaźnie i postawę wobec świata. A wszystko to ujęte w doskonałą, literacką formę, której nie powstydziłby się sam bohater tej biografii. To naprawdę znakomicie napisana opowieść, dzięki której możemy zachwycić się Chestertonem nie tylko jako genialnym myślicielem i pisarzem, ale także jako barwnym, oryginalnym i autentycznym człowiekiem.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
DorotaMazur plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Najsłynniejszym angielskim konwertytą na katolicyzm - zaraz po kardynale Newmanie - jest G.K. Chesterton, którego papież Pius XI w kondolencyjnej depeszy nazwał ,,oddanym synem Kościoła świętego i obrońcą wiary". I taki obraz tej postaci jawi się w książce Jaremy Piekutowskiego zatytułowanej ,,G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji" i wydanej przez krakowskie wydawnictwo eSPe.
Książka ukazuje Chestertona jako wielkiego pisarza i myśliciela, ale przede wszystkim autentycznego, otwartego i życzliwego człowieka. ,,Trzeba przyznać, że koledzy, jakkolwiek żartowali sobie z niego regularnie, mieli ogromny respekt wobec jego intelektu i postawy, a i sam Gilbert z niezwykłym dystansem traktował płatane mu figle" (s. 40).
Walorem książki jest fakt, iż jest ona napisana językiem, dzięki któremu czyta się ją ,,z zapartym tchem". Poza tym - i jest to istny majstersztyk - obrazy opisujące życie tego pisarza przeplatają się niezauważalnie wręcz z fragmentami jego książek oraz pozycji go opisujących. Warto też dodać, że książka ta - będąca bądź co bądź fabularyzowaną biografią - podkreśla niedocenianą w dzisiejszej literaturze, a przede wszystkim nauce, prawdę o tym, iż Chesterton jest niezrównanym obrońcą chrześcijaństwa i Kościoła.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów