Gdzie jesteś mamo? Wołyń,historie dzieci ocalonych z pogromu

Najważniejsze rzeczy ratuje się przez przypadek. Tak było z listami sierot ocalonych z rzezi, z Wołynia. Pęk pożółkłych papierów z niemieckimi stemplami przeleżał ponad sześćdziesiąt lat w pudełku do butów u profesor Jadwigi Klimaszewskiej, szefowej katedry etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Być może tych 129 listów i kart pocztowych z początku 1944 roku, napisanych przez ocalone z rzezi wołyńskiej dzieci, nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie historyk IPN z Lublina, doktor Leon Popek.

I tak zaczyna się ta historia.Listy są czymś więcej niż tylko historycznym świadectwem. Dzieci z Wołynia: Michałówka, Smyga, Szumska, Starej Huty, Kąt, Rudy Brodzkiej, Czyżowa – w tych czułych listach do rodziców pod pozorem normalności skrywają okrutną tajemnicę. Maskują własną traumę.

Celem książki jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, których zainteresuje nie tylko kontekst historyczny, ale przede wszystkim autentyczne i żywe historie.

Informacje dodatkowe o Gdzie jesteś mamo? Wołyń,historie dzieci ocalonych z pogromu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-10-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-65411-04-4

Kup książkę Gdzie jesteś mamo? Wołyń,historie dzieci ocalonych z pogromu

Gdzie jesteś mamo? Wołyń,historie dzieci ocalonych z pogromu - opinie o książce