OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Gogol w czasach Googlea

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-02-01
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788326812248
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:jusia

„Gogol w czasach Google'a” to wybór tekstów wieloletniego korespondenta „Gazety Wyborczej” w Moskwie z lat 1998 – 2012 - reportaży, korespondencji i felietonów, które układają się w niezwykły obraz Rosji. Wiktor Jerofiejew napisał o książce: Sensacja! Okazuje się, że Rosję można zrozumieć! Wystarczy poczucie humoru i miłość do mojego zwariowanego kraju. Przeczytałem tę książkę z ogromną przyjemnością. Wacek Radziwinowicz to znakomity obserwator, który nie boi się rosyjskich paradoksów. Rosja w książce Wacława Radziwinowicza jest piękna i straszna, pełna sprzeczności i skrajności. To kraj ludzi szlachetnych i odważnych, ale też miejsce, w którym od czasów carskich filarami systemu są złodziejstwo i korupcja. Kraj, w którym bizantyjskie bogactwo nielicznych zderza się z nędzą milionów, kraj przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa cz łowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,książki 2014,

Przy obecnej sytuacji politycznej o Rosji mówi się w mediach dużo i dosyć jednoznacznie. Tym bardziej sięgnięcie po książkę Radziwinowicza było ciekawy doświadczeniem, chociaż niestety utwierdziło mnie w przekonaniu, że w tym kraju ciężko o jakiekolwiek racjonalne zasady i porządek prawa.


W Rosji mieszkają najbogatsi i jedni z najbiedniejszych ludzi na świecie, Rosja słynie z wybitnego baletu i z ogromnej korupcji, tak samo łatwo jest tutaj poznać największego przyjaciela przy wódce, jak i dostać między żebra od policjanta. Rosja to niezwykły kraj pełen sprzeczności, które trudno jest zrozumieć ludziom z zewnątrz. Wacław Radziwinowicz przez wiele lat próbował pojąć rosyjski świat i przekazać ją polskim czytelnikom w pisanych dla Gazety Wyborczej reportażach. I trzeba przyznać, że nawet mu się to udało.
Książka "Gogol w czasach Google'a" obejmuje teksty napisane w latach 1998-2012, tak więc Rosję już uporządkowaną po zmianach systemowych, ale ciągle stojącą na rozdrożu, co dalej. W kraju rządzą skorumpowani politycy i mafia, zaś codzienne życie ludzi to nieustanna walka. Aż trudno uwierzyć, że tak wygląda XXI wiek w Europie.

Każdy tekst to odrębna historia - opowieść o przeciętnym mieszkańcu Rosji, która jednak doskonale obrazuje sytuację polityczno-gospodarczą całego kraju. Szary człowiek odczuwa bowiem skutki kradzieży wśród polityków, przez które nie ma ogrzewania w zimie, czy problemy z legalnym pobytem w stolicy kraju. Słuchając wypowiedzi ludzi poznajemy z innej strony znane nam z telewizji wydarzenia - dowiadujemy się, jak czuje się matka żołnierza, który zginął na Kursku czy dyrektorka szkoły w Biesłanie. Wielka Matuszka Rosja roztacza nad nimi swoją, nie do końca opiekuńczą i troskliwą, rękę.
Obraz kraju, jaki wyłania się z reportaży Radziwinowicza to mocarstwo, które jednocześnie nie radzi sobie ze swoimi problemami, więc ucieka się do rozwiązywania ich w brutalny sposób. Łatwiej jest bowiem zamiast rozwiązać jakąś sytuację po prostu usunąć ją z powierzchni ziemi, na której życie ludzkie ma niewielkie znaczenie.
Radziwinowicz spędził w Rosji wiele lat i poznał ten kraj od podszewki. Udało mu się zrozumieć zarówno sytuację polityczną, jak i mentalność mieszkańców. Dzięki temu otrzymujemy teksty, które w dobry sposób łączą w sobie fakty i wydarzenia z towarzyszącymi im emocjami. Z krótkich, bo mających zaledwie 2-5 stron długości tekstów, udaje się ułożyć w całość różnorodny i sugestywny obraz rosyjskiego świata.
Eksperci zapowiadają, że Moskwa nieprędko stanie się miastem ludzi życzliwych. - Kultura wychowania w Rosji opiera się na sile. Groźby i kary były głównymi narzędziami wychowania w ZSRR i pozostały nimi także w Rosji - uważa psycholog Jana Dubejkowska. Jej zdaniem społeczeństwo rosyjskie odejdzie od radzieckich stereotypów wychowania nie wcześniej, niż zmieni się tam pięć pokoleń, czyli za sto lat.
 

alutkakosson plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Rosja - kraj pozornie nam znany, ale tak naprawdę całkiem obcy. Zbiór reportaży pisanych dla GW przez Wacława Radziwinowicza. Chwilami szokujące....
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Wnikliwy, przerażający obraz Rosji. O wielu z opisywanych wydarzeń i problemów wiadomo mi było już z innych źródeł, jednak teksty zawarte w "Gogolu..." dają pełniejszy obraz. Nie jest to książka dla kogoś, kto woli nie wiedzieć. Właściwie nie jest to też książka dla mnie, bo czytałam z bólem i niejednokrotnie chciałam ją odłożyć i do niej nie wracać. Tak mam zwykle, gdy czytam o wojnie, o holokauście i pokrewnych ludzkich ułomnościach.

W pewnym momencie odniosłam wrażenie, że autor zaczął odpuszczać, że jego teksty z biegiem lat zaczęły traktować o mniej istotnych, mniej porażających sprawach. I zastanawiam się, czy to dobra wróżba dla rosyjskiej rzeczywistości, czy po prostu zmęczenie materiału...
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów