Gogol w czasach Googlea

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-02-01
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a książkę:jusia

„Gogol w czasach Google'a” to wybór tekstów wieloletniego korespondenta „Gazety Wyborczej” w Moskwie z lat 1998 – 2012 - reportaży, korespondencji i felietonów, które układają się w niezwykły obraz Rosji. Wiktor Jerofiejew napisał o książce: Sensacja! Okazuje się, że Rosję można zrozumieć! Wystarczy poczucie humoru i miłość do mojego zwariowanego kraju. Przeczytałem tę książkę z ogromną przyjemnością. Wacek Radziwinowicz to znakomity obserwator, który nie boi się rosyjskich paradoksów. Rosja w książce Wacława Radziwinowicza jest piękna i straszna, pełna sprzeczności i skrajności. To kraj ludzi szlachetnych i odważnych, ale też miejsce, w którym od czasów carskich filarami systemu są złodziejstwo i korupcja. Kraj, w którym bizantyjskie bogactwo nielicznych zderza się z nędzą milionów, kraj przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa cz łowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów

annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,książki 2014,

Przy obecnej sytuacji politycznej o Rosji mówi się w mediach dużo i dosyć jednoznacznie. Tym bardziej sięgnięcie po książkę Radziwinowicza było ciekawy doświadczeniem, chociaż niestety utwierdziło mnie w przekonaniu, że w tym kraju ciężko o jakiekolwiek racjonalne zasady i porządek prawa.

W Rosji mieszkają najbogatsi i jedni z najbiedniejszych ludzi na świecie, Rosja słynie z wybitnego baletu i z ogromnej korupcji, tak samo łatwo jest tutaj poznać największego przyjaciela przy wódce, jak i dostać między żebra od policjanta. Rosja to niezwykły kraj pełen sprzeczności, które trudno jest zrozumieć ludziom z zewnątrz. Wacław Radziwinowicz przez wiele lat próbował pojąć rosyjski świat i przekazać ją polskim czytelnikom w pisanych dla Gazety Wyborczej reportażach. I trzeba przyznać, że nawet mu się to udało.

Książka "Gogol w czasach Google'a" obejmuje teksty napisane w latach 1998-2012, tak więc Rosję już uporządkowaną po zmianach systemowych, ale ciągle stojącą na rozdrożu, co dalej. W kraju rządzą skorumpowani politycy i mafia, zaś codzienne życie ludzi to nieustanna walka. Aż trudno uwierzyć, że tak wygląda XXI wiek w Europie.

Każdy tekst to odrębna historia - opowieść o przeciętnym mieszkańcu Rosji, która jednak doskonale obrazuje sytuację polityczno-gospodarczą całego kraju. Szary człowiek odczuwa bowiem skutki kradzieży wśród polityków, przez które nie ma ogrzewania w zimie, czy problemy z legalnym pobytem w stolicy kraju. Słuchając wypowiedzi ludzi poznajemy z innej strony znane nam z telewizji wydarzenia - dowiadujemy się, jak czuje się matka żołnierza, który zginął na Kursku czy dyrektorka szkoły w Biesłanie. Wielka Matuszka Rosja roztacza nad nimi swoją, nie do końca opiekuńczą i troskliwą, rękę.

Obraz kraju, jaki wyłania się z reportaży Radziwinowicza to mocarstwo, które jednocześnie nie radzi sobie ze swoimi problemami, więc ucieka się do rozwiązywania ich w brutalny sposób. Łatwiej jest bowiem zamiast rozwiązać jakąś sytuację po prostu usunąć ją z powierzchni ziemi, na której życie ludzkie ma niewielkie znaczenie.

Radziwinowicz spędził w Rosji wiele lat i poznał ten kraj od podszewki. Udało mu się zrozumieć zarówno sytuację polityczną, jak i mentalność mieszkańców. Dzięki temu otrzymujemy teksty, które w dobry sposób łączą w sobie fakty i wydarzenia z towarzyszącymi im emocjami. Z krótkich, bo mających zaledwie 2-5 stron długości tekstów, udaje się ułożyć w całość różnorodny i sugestywny obraz rosyjskiego świata.

Eksperci zapowiadają, że Moskwa nieprędko stanie się miastem ludzi życzliwych. - Kultura wychowania w Rosji opiera się na sile. Groźby i kary były głównymi narzędziami wychowania w ZSRR i pozostały nimi także w Rosji - uważa psycholog Jana Dubejkowska. Jej zdaniem społeczeństwo rosyjskie odejdzie od radzieckich stereotypów wychowania nie wcześniej, niż zmieni się tam pięć pokoleń, czyli za sto lat.

alutkakosson plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Rosja - kraj pozornie nam znany, ale tak naprawdę całkiem obcy. Zbiór reportaży pisanych dla GW przez Wacława Radziwinowicza. Chwilami szokujące....
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Wnikliwy, przerażający obraz Rosji. O wielu z opisywanych wydarzeń i problemów wiadomo mi było już z innych źródeł, jednak teksty zawarte w "Gogolu..." dają pełniejszy obraz. Nie jest to książka dla kogoś, kto woli nie wiedzieć. Właściwie nie jest to też książka dla mnie, bo czytałam z bólem i niejednokrotnie chciałam ją odłożyć i do niej nie wracać. Tak mam zwykle, gdy czytam o wojnie, o holokauście i pokrewnych ludzkich ułomnościach.

W pewnym momencie odniosłam wrażenie, że autor zaczął odpuszczać, że jego teksty z biegiem lat zaczęły traktować o mniej istotnych, mniej porażających sprawach. I zastanawiam się, czy to dobra wróżba dla rosyjskiej rzeczywistości, czy po prostu zmęczenie materiału...
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,