Opis ksiązki
Kup Teraz

Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Carta blanca
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7705-214-3
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:amalka
Czym są „gorsze światy”? Większa część świata jest „gorsza”: szara, nieciekawa, bez zdarzeń i barwnych postaci, taka, o której lepiej zapomnieć. Pozornie. Autor, podróżując po „gorszych światach”, pokazuje całe ich zróżnicowanie i bogactwo. Wraz z nim poznajemy nieturystyczną stronę Europy Środkowo-Wschodniej: tajemniczych Pomorców znad Morza Białego, wydziedziczonych Aromumów z Macedonii, odradzające się wspólnoty monastyczne w Besarabii, rumuńskich pasterzy, dla których czas wydaje się nie istnieć, czy istebniańskich wynalazców, którzy napisali nieznany rozdział historii polskiej motoryzacji. Gorsze światy to przestrzeń prowincjonalna, gdzie czas trochę się zakrzywia. Zjawiska, które gdzie indziej przeminęły i chcielibyśmy o nich zapomnieć, znajdują sobie w nich ostatni bastion trwania. Tak jest w Kosowskiej Mitrowicy czy nad Dniestrem, gdzie zimnowojenne podziały trwają nawet dwadzieścia lat po zakończeniu zimnej wojny...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Justine943 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52 ksiązki w 2015r.,
Moje największe czytelnicze zaskoczenie od dawna! Nie wiem, do jakiego gatunku zakwalifikować tę książkę - czy jest to reportaż, czy książka podróżnicza, czy zbiór felietonów... Termin "podróżopisanie" najlepiej oddaje niesamowity klimat tej książki. Zbiór opowieści z Europy Środkowo-Wschodniej odkrywa przed czytelnikiem niezwykłe, a leżące na uboczu miejsca, nieopowiadane historie. Chroni przed zapomnieniem to, co nieuchronnie chyli się ku upadkowi. Relikty minionych dni są tu przedstawione w atmosferze bajkowości, odrealnienia. Niezwykle plastyczne opisy przyrody czy architektury pozwalają dokładnie wyobrazić sobie opisywane miejsca. Śmieja posługuje się świetnym, niby suchym, ale jednak pełnym treści, konkretnym językiem, doskonale oddającym klimat odwiedzanych miejsc i surowość życia spotykanych ludzi. Ponadto, autor wykazuje się ogromną wiedzą i orientacją w kulturze, historii, języku miejsc, które odwiedza, jest otwarty na ludzi i ich historie, chce pogłębiać swą wiedzę i świadomość. To, co Śmieję czyni prawdziwym podróżnikiem, dla czytelnika jest możliwością "uświadomienia" sobie tego, jak wygląda rzeczywistość naszych wschodnich sąsiadów i z czego ona wynika.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
„Gorsze światy” napisane są bardzo przystępnym i lekkim językiem, czasem można się nawet uśmiechnąć pod nosem, jednak przez większą część lektury towarzyszy nam świadomość nieuchronnego końca opisywanych przestrzeni. Niemal przez cały czas odnosiłam wrażenie, że przedstawiane przez Śmieję miejsca oraz ich mieszkańcy nie mogą być realni – byli jakby żywcem wyjęci z poprzedniej, „niecywilizowanej” epoki, bez prądu, bieżącej wody, asfaltu na drogach, telefonów i całej reszty gadżetów bez których nie wyobrażamy sobie codziennej egzystencji, jednak zamieszczone w książce ilustracje dowodziły prawdziwości zawartych w niej treści. „Gorsze światy” polecam tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o kontynencie, na którym mieszkamy. Warto spojrzeć również na Wschód, bo tamta Europa jest co najmniej tak samo (nawet bardziej!) ciekawa, jak ta Zachodnia. Od zawsze związana jestem z Polską B (już C?), więc wschodnia Europa, pokazana przez Śmieję, porusza czułą stronę mojej duszy – jest bardziej swojska, a przez to bliższa.

http://missfeather.wordpress.com/2013/02/10/wojciech-smieja-gorsze-swiaty-migawki-z-europy-srodkowo-wschodniej/#more-457
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Uwielbiam takie 'gorsze światy', miejsca, gdzie czas się zatrzymał.
Mimo, że niektóre z opisanych miejsc znam dość dobrze, to Wojciech Śmieja opisuje prawdziwe perełki.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć, gdzie trzeba jechać, żeby zrobić sobie zdjęcie pod pomnikiem Rockiego Balboa, koniecznie przeczytajcie.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów