Grabież Europy

Świetnie opowiedziana historia zuchwałych kradzieży największych arcydzieł sztuki, którą czyta się jak wciągającą powieść przygodową!

Nagroda THE NATIONAL BOOK CRITICS CIRCLE AWARD!

,,Grabież Europy" szczegółowo przedstawia losy najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a także ich poszukiwanie na terenie Rzeszy przez pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny. Autorka z doskonałą znajomością rzeczy opisuje organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii, kulisy wojennego ,,rynku sztuki" i obrotu dziełami w skorumpowanej Trzeciej Rzeszy, ale również grabieżcze i destrukcyjne instynkty po każdej ze stron uwikłanych w wojnę. Żywy język, bogactwo szczegółów i niezwykle interesujące opowieści o losach poszczególnych arcydzieł, takich jak ,,Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, ołtarz Wita Stwosza czy ,,Autoportret" Dürera, sprawiają, że od książki wręcz trudno się oderwać. Znakomite połączenie sensacji historycznej z bogato udokumentowaną pracą zawodowego muzealnika.

Lynn H. Nicholas amerykańska pisarka urodzona w New London. Studiowała w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Działaczka ruchu na rzecz odzyskania skarbów kultury zagrabionych w czasie drugiej wojny światowej. Odznaczona Legią Honorową , laureatka nagrody Amicis Poloniae, przyznawanej za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. ,,Grabież Europy" została przetłumaczona na osiem języków i sfilmowana.

Informacje dodatkowe o Grabież Europy:

Grabież Europy - opinie o książce

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Kradzież jednego dzieła sztuki z muzeum wymaga długich przygotowań, lecz ograbienie całej Europy zajęło Adolfowi Hitlerowi i Niemcom niewiele więcej. A może i mniej. Już 4 lata przed wybuchem II wojny światowej Niemcy przygotowywali się do przejęcia dzieł sztuki. Nie wahano się przed niczym - jawne konfiskaty mienia prywatnego i państwowego były na porządku dziennym, wydawano dekrety "legalizujące" konfiskatę, usuwano i niszczono artystów i dyrektorów muzeów. Niemcy do grabieży dzieł sztuki byli bardzo dobrze przygotowani, wiedzieli, gdzie są jakie dzieła sztuki. A wielu hitlerowskich przywódców miała do nich słabość, choćby Hermann Göring. W książce są też opisy walki z niemieckim zaborcą o dzieła, o ich zachowanie do czasów powojennych. Takim znamiennym przykładem jest Rose Vallard z Luwru. To cud, że po wojnie większość dzieł wróciła do prawowitych właścicieli. Ale nie wszystkie - np. Bursztynowa Komnata i "Portret młodzieńca" Rafaela do dziś nie zostały odnalezione. Fakty, daty, liczby, nazwiska, miejsca, czarno-białe zdjęcia to wszystko opisuje brutalną prawdę zaborczej polityki Niemiec względem dzieł sztuki. Autorka zdobyła ogromną wiedze na ten temat, zgromadziła wiele danych na podstawie akt, katalogów, wywiadów, lecz z powodu obszerności materiału nie była w stanie opisać wszystkiego. A uczyniła to językiem prostym, zrozumiałam, komunikatywnym. Tekst jest spójny i logiczny. Cytaty uwiarygodniają opis grabieży dzieł sztuki, ale przepisy mogłyby być na dole strony, a nie na końcu książki. Z kolei opisy "drogi" dzieł sztuki czasami są wręcz niewiarygodne. Często w czasie czytania serce boli z powodu poniewierki i bezdusznego traktowania dzieł sztuki. Książkę czyta się jak dobry thriller historyczno-sensacyjny.