Opis ksiązki
Kup Teraz

Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle

Ocena ( 6 osób )
6.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-277-1037-6
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:arven1989
Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości są mu najbliższe? Które fragmenty Ewangelii są dla niego najważniejsze? O czym chce zdążyć opowiedzieć tłumom, które przychodzą na jego msze, a jakie słowa zachowuje dla pacjentów swojego hospicjum? Grunt to twardo stąpać po ziemi i nie przestawać patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gracjana plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

„Nieba prawie już nie było nad ziemią. Padał tylko śnieg taki gęsty i zimny, że nawet w grobach marzły ludzkie popioły. 
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?” 
Ksiądz Jan wierzył, że jest. 
Swoją wiarą zarażał innych, umacniał.
Autentycznością , determinacją a także zawsze właściwie dobranym argumentem powodował, że chciało się go słuchać.
W swojej książce podkreślał, jak ważny jest dla każdego człowieka ciągły rozwój, doskonalenie siebie, bez względu na wiek: „Oczywiście, inwestujemy w siebie w sensie scientii, czyli uczymy się, wymagamy od swoich dzieci, ale nie zaniedbujmy także innych wymiarów mądrości (…) Proszę zwrócić uwagę, że nie wszyscy starsi ludzie są mądrzy sapientią. Można być leciwym matołem (…) – spotykamy leciwych matołów.”

Jan Kaczkowski imponował mi umiejętnością przemawiania do ludzi w sposób prosty, a zarazem elokwentny i bardzo autentyczny. Przy każdej możliwej sposobności starał się zwrócić uwagę odbiorcy na fakt, iż za bardzo komplikujemy sobie życie, a czasem wystarczy tylko wprowadzić kilka drobnych zmian i od razu poczujemy się lepiej:
„Nie wszystko trzeba forsować za wszelką cenę. Ważne są podstawowe wartości: dobroć, miłość, bliskość i poczucie sensu.”
Wielu twierdzi, że to banały, truizmy… Ale o ile świat byłby lepszy, gdybyśmy zastosowali się do tych banałów?
Niesamowity człowiek, który wiedział, jak żyć: „pracować i robić co do mnie należy tak długo, jak będzie to możliwe, na pełnej petardzie.” – przecież to takie proste, a zarazem jakie trudne…
Ta książka jest, w moim odczuciu, jego testamentem w postaci kazań, wspomnień, a także wielu refleksji, którymi ksiądz Jan postanowił się z nami podzielić zanim podążył w stronę słońca.

be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Najnowszą książkę Jana Kaczkowskiego przeczytałam w Wielki Piątek, jak się okazało było to na kilka dni przed jego śmiercią. Jest to zbiór kazań wygłaszanych przy okazji zbierania pieniędzy na puckie hospicjum, którego był założycielem i dyrektorem. Na końcu zamieszczona jest też Droga Krzyżowa z rozważaniami księdza Jana. Brakuje słów, by opisać emocje towarzyszące czytaniu tej publikacji, zwłaszcza, że autora już z nami nie ma. Uważam, że każdy, bez względu na poglądy, powinien przeczytać tę książkę. Ksiądz Jan pisze/mówi mądrze, stanowczo i do wszystkich. Krytykuje obłudę środowisk kościelnych i konserwatywnych, jednocześnie podkreślając swoje umiłowanie dla tradycyjnych obrządków mszalnych. W wielu poglądach liberalny, w najważniejszych pozostaje konserwatystą. Naprawdę warto przeczytać, rozważyć jego słowa i może zmienić swoje życie, póki jeszcze je mamy.
dobrerecenzjepl plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Księdza Jana Kaczkowskiego znają właściwie wszyscy Polacy. Pokochali go za miłość do drugiego człowieka, poczucie humoru oraz dystans w walce ze śmiertelną chorobą jaką jest rak. Kolejna jego książka to „Grunt pod nogami” – są to kazania głoszone przez ks. Jana, gdy jeździł po całej Polsce, aby zdobywać fundusze na utrzymanie hospicjum Św. Ojca Pio, w którym był dyrektorem.
W swoich kazaniach mówi o wybranych fragmentach z Ewangelii, oraz o kryzysach w chorobie z którą od kilku lat się boryka. Mówi m.in. że zanim zachorował bał się wielu rzeczy, przestał jednak się bać za przyczyną raka, a także ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje zwłaszcza moralnie. Ulubiony fragment Pisma Św. Ks. Jana brzmi: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. Ks. Jan zadaje tutaj sobie, mnie, oraz Tobie drogi czytelniku, czy był taki moment w życiu, że kiedyś kimś pogardziłeś? Poprzez to pytanie chce nam powiedzieć: walczcie o siebie, nie dajcie się wdeptać kryzysom beznadziejności, walczcie o czyste sumienie i nigdy nie myślcie, że Bóg jest przeciwko Wam. Mimo różnych przeciwności powinniśmy życzliwie żyć dla innych. To szczęście które w nas jest musi promieniować na zewnątrz. Nie dajmy się zmaltretować kłopotom, a tych smutnych ks. Jan pyta: dlaczego to nie może być taka zwykła niedziela, w którą postanowicie, że Wasze życie się zmieni? Czy pomimo kłopotów wymagam od siebie? Czy czuję się na tyle zgnębiony przez życie, że jestem zgryźliwy? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź właśnie w tej książce.
Pod koniec książki zamieszczona jest Droga Krzyżowa, gdzie możemy rozważać Mękę Pańską, wraz z ks. Janem, oraz spowiedź na krawędzi. A dlaczego tak ks. Jan ją nazwał? Bo praca w hospicjum uświadamia mu, że w czasie spowiedzi ważą się losy ludzkie, trwa wyścig o wieczność, bo chyba każdy by chciał aby przy jego śmierci był kapłan i udzielił mu odpustu zupełnego i rozgrzeszenia. Dlatego swoim podopiecznym mówi zawsze „że już teraz jesteście chronieni, że z kopytami do nieba bez żadnych przystanków”.
Książka w twardej oprawie, zawiera 227 stron, jest ciekawa, lekka i czyta się ja z wielką przyjemnością. Na koniec zacytuję motto ks. Jana „Grunt to twardo stąpać po ziemi, nie przestając patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać zacznij żyć właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje…”
Fascynująca książka!
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Stefanek Linia koment
Na półkach: Czytam,
aeljot Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2016 roku,Mam,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,
break
Okładka - Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów