Grzechy kardynalne

Czworo przyjaciół z lat szkolnych, z pochodzenia Irlandczyków, ludzi głęboko wierzących, przeżywa wielkie młodzieńcze namiętności i dojrzewa w świecie pełnym pokus. Chłopcy dorastają w Chicago, zostają księżmi, a w ich życiu coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać polityka Kościoła. To powieść o miłości, przyjaźni, ale także o ciężkim brzemieniu celibatu i dylematach kapłanów oraz osób świeckich z nimi związanych.
Według autora, księdza katolickiego, socjologa i pisarza, \"losy bohaterów świadczą o tym, że skłonność do grzechu nie jest rezultatem zła, lecz dobra, które wymknęło się spod kontroli\".

Informacje dodatkowe o Grzechy kardynalne:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: b.d
ISBN: 83-71-32965-2

Kup książkę Grzechy kardynalne

Grzechy kardynalne - opinie o książce

"Grzechy kardynalne" są trzecią powieścią jaką napisał zmarły w 2013 roku , w wieku 85 lat, Andrew Greeley i pierwszą jaka odniosła sukces komercyjny.

Nie dziwię się, że tak się stało, gdyż jest to intrygująca i bardzo dobrze się czytająca opowieść nie tylko o skomplikowanych relacjach czwórki przyjaciół, ludzi wierzących głęboko w Boga a jednak wciąż upadających, ale również o stosunkach panujących, w tamtych latach, kościele katolickim, w tym przede wszystkim w Chicago. Akcja książki, momentami nawet sensacyjna, toczy się w szybkim tempie - głównie w USA, w Chicago, ale również w Rzymie i Watykanie - w gorących czasach dla kościoła katolickiego - lata 50 i 60 aż do 78 roku, gdy papieżem zostaje Karol Wojtyła - w środowisku księży, dostojników kościelnych oraz ludzi świeckich z nimi związanych. Na jej kartach pojawiają się postaci wymyślone i autentyczne, bohaterowie jej są jednak fikcyjni. Nie jest ona, jak sam Greeley to stwierdza w jednym z przypisów, ani biografią / narrator wzorowany jest na samym pisarzu, jeżeli chodzi o drogę jaką przebył w ramach kościoła, ani autobiografią, ale jest według niego bardzo prawdziwa. W powieści tej Andrew M.Greeley, sam będący katolickim księdzem, profesorem socjologii i wykładowcą, przybliża nastroje panujące wśród katolików amerykańskich, szczególnie w czasie trwania II Soboru Watykańskiego, kiedy to oczekiwano, że Paweł VI, który finalizował dzieło Jana XXIII, zmieni prawo kanoniczne w kwestii kontroli urodzeń.
Książka warta jest uwagi, gdyż zawiera wiele prawdziwie interesujących wątków i mówi o problemach, które są aktualne do dzisiaj.

mniej

Przeczytane:2014-02-08, Przeczytałam,
Pan tańca
Andrew M. Greeley0
Okładka ksiązki - Pan tańca

Noele należy do najmłodszego pokolenia rodziny która w ciągi kilku dziesięcioleci pięła się po drabinie społecznej. Ten szybki awans zaciekawia dziewczynę...

Grzechy
Andrew M. Greeley 0
Okładka ksiązki - Grzechy

Zacisze plebanii w Green Grove kryje w sobie mroczną tajemnicę. Młody ksiądz, Herman Hoffman, znajduje się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze...