Gwiazda prawdopodobieństwa

Zbawienie czy armagedon?

Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze artefakt może się okazać maszyną zniszczenia, która rozerwie materię Wszechświata.

O Autorce:

Nancy Kress jest autorką ponad tuzina powieści, w tym trylogii „Prawdopodobieństwo”, na którą składają się: „Księżyc prawdopodobieństwa”, „Gwiazda prawdopodobieństwa” i „Przestrzeń prawdopodobieństwa”. Ich akcja rozgrywa się na tej samej obcej planecie co jej nowela (laureatka Nebuli) zatytułowana „Kwiaty więzienia Aulit”. Kress zdobyła nagrody: Hugo, Nebula oraz Theodore Sturgeon Award za liczne krótkie formy. Jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na szwedzki, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, grecki, polski, czeski, chorwacki, litewski, rumuński, japoński i rosyjski. Była zamężna z nieżyjącym już pisarzem SF Charlesem Sheffieldem.

Jak zwykle ciekawi bohaterowie Kress mierzą się z całą gamą zagadek i problemów: człowieczych, istot z obcych światów i naukowych. Kolejny sukces utalentowanej i świetnie sobie radzącej autorki.
– Kirkus Review

Skomplikowaną pod względem socjologicznym i moralnym fabułę autorka osadziła w realiach Wszechświata, którym rządzi siła prawdopodobieństwa. Jak zwykle w utworach Kress głębi książce dodają złożone postaci. Czytelnicy sięgną po tę powieść z powodu reputacji Nancy Kress, przeczytają ją dla przygodowej akcji, a pokochają za bohaterów i elementy naukowe.
– Publishers Weekly

Kontynuacja „Księżyca prawdopodobieństwa”. Za wartką akcją kryje się pytanie o to, czy naukowcy i wojskowi są zdolni do współpracy przy odkrywaniu prawdy o artefakcie – skarbnicy wiedzy lub maszynie zniszczenia – oraz o to, czy jedni albo drudzy zdołają przekonać do współpracy Obcego, którego postrzeganie rzeczywistości znacząco różni się od postrzegania Wszechświata przez ludzi. Książka jest syntezą licznychtalentów Nancy Kress i pozostawia otwartą furtkę dla co najmniej jeszcze jednej części cyklu.
– Booklist

Kress zapewnia taką mieszaninę niespodzianek i oczywistości, że każdy powinien z chęcią sięgnąć po jej książkę. Nie trzeba znać "Księżyca prawdopodobieństwa", by cieszyć się lekturą "Gwiazdy prawdopodobieństwa", niemniej większość czytelników i tak na pewno z przyjemnością sięgnie po pierwszy tom.
– San Diego Union-Tribune

Informacje dodatkowe o Gwiazda prawdopodobieństwa:

Wydawnictwo: Almaz
Data wydania: 2012-12-10
ISBN: 9772084111912106

Kup książkę Gwiazda prawdopodobieństwa

Gwiazda prawdopodobieństwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-04-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Moja opinia znajduje się na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/gwiazda-prawdopodobienstwa-nancy-kress.html
Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,

Gwiezdna wojna

Jeżeli czytałeś pierwszy tom „Prawdopodobieństwa” Nancy Kress, założę się, że „Gwiazda prawdopodobieństwa” jest książką, na którą wyczekiwałeś z utęsknieniem. Idę też o zakład, że przeczytasz ją w oka mgnieniu, na jednym wdechu i kolejny raz popadniesz w ogromną tęsknotę i zniecierpliwienie, kiedy pojawi się tom trzeci cyklu.

Jeśli jednak nie czekałeś na „Gwiazdę…”, oznacza to, że masz trochę do nadrobienia, a im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla ciebie, bo ta space opera warta jest grzechu!

Jak każda porządna powieść fantastyczno-naukowa, „Gwiazda prawdopodobieństwa” zawiera mnóstwo informacji z zakresu fizyki. Nie dziwi więc (zwłaszcza po lekturze książki), że wstęp do bookazine’a napisał doktor fizyki, tłumacząc niektóre zawiłe zagadnienia laikom takim jak ja (choć w moim przypadku pojawiła się jeszcze większa pustka w głowie po przeczytaniu jego wstępu i jeszcze większe przeświadczenie, że nauki ścisłe są dla mnie terra incognita). Utwierdziłam się jednak w przekonaniu, że w przypadku dobrze napisanej książki, nawet fizyka nie jest mi straszna. Wręcz przeciwnie, da się ją oswoić.

Zacznijmy od sprawy zasadniczej. Czy trzeba znać tom I „Prawdopodobieństwa”, zanim przystąpi się do lektury „Gwiazdy…”? Niekoniecznie, aczkolwiek na pewno nie zaszkodzi. Jeśli jednak nie miało się okazji sięgnąć wcześniej po „Księżyc prawdopodobieństwa”, a koniecznie chce się poznać treść „Gwiazdy…”, można chwytać po książkę śmiało. Pomimo iż wydarzenia mocno związane są z poprzednim tomem, znajomość wcześniejszej książki nie jest konieczna. I tak wszystko wyjdzie w praniu.

Wojna z Fallerami trwa w najlepsze (a właściwie z uwagi na fatalną pozycję Ziemi, w najgorsze). Zwycięstwo obcej rasy wydaje się być przesądzone, na szczęście dla ludzi pojawia się jednak światełko w tunelu. Jednego z obcych udaje się pochwycić, rozkwita więc nadzieja, że dzięki obserwacji obcego uda się nawiązać kontakt z Fallerami, poznać przyczyny ataków na Układ Solarny, a w konsekwencji uratować go przed zagładą. Jest też cień szansy na odkrycie technologii, w której powstaje broń obcych. W tym ostatnim celu, grupa ludzi udaje się ponownie na Świat, by odkopać artefakt – broń, znaleziony w górach przez członków poprzedniej ekspedycji.

„Gwiazda…” poświęca dużo mniejszą uwagę Światanom i ich dzielonej rzeczywistości. Warto więc sięgnąć po poprzedni tom, by zrozumieć jak dzielenie rzeczywistości działa w praktyce. Ten tom, to przede wszystkim ekspedycja naukowo-wojskowa, eksponująca konflikt z Fallerami, mocno skupiająca się na zagadnieniach fizycznych. Jaki związek mają obcy z fizyką, tego dowiecie się z książki.

Dla mnie drugi tom „Prawdopodobieństwa” okazał się dużo mniej pasjonujący niż „Księżyc…”. Jak dla humanistki wzdragającej się na samą myśl o większości przedmiotów ścisłych, za dużo w „Gwieździe…” fizyki. A jednak nawet fizyka nie była w stanie obrzydzić mi lektury. Ponownie pasjonującej, ponownie zaskakującej.

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - fantastyka",
Druga część kosmicznej sagi autorstwa Nancy Kress zadowoli z całą pewnością wszystkich miłośników pierwszej części, jak i również tych, którzy z owym cyklem zetknęli się pierwszy raz. Lektura niniejszej książki nie wymaga bowiem znajomości wydarzeń przedstawionych w "Księżycu prawdopodobieństwa", choć z z pewnością pomaga w szybszym zrozumieniu fabuły. "Gwiazda prawdopodobieństwa" raz jeszcze zabiera Nas w wyprawę na tajemniczą planetę - "Świat", którego to mieszkańcy stanowią niezwykła społeczność rozmiłowana w kwiatach i dzielącą nawzajem swoją rzeczywistość. Raz jeszcze mamy także do czynienia z tajemniczym artefaktem o niezwykłej mocy, który może stać się ostatnią szansą dla ludzkości, na pokonanie tajemniczej i okrutnej rasy Fallerów, w toczącej się od blisko 20 lat wojnie. Książka Nancy Kress sprawia czytelnikowi niesamowita radość i satysfakcję, przedstawiając tak fascynujący świat światan i ludzkiej ekipy ekspedycyjnej, których wzajemne relacje są zarówno ciekawe jak i bardzo często wręcz komiczne. Niemniej jest to książka z gatunku hard science-fiction, choć bez licznych scen batalistycznych bitew kosmicznych, to przepełniona pewną tajemniczością, strachem i okrucieństwem kosmosu i tego, co się w nim kryje. Doskonałe wyważenie aspektów przygodowych, naukowych i psychologicznych - stanowi największy atut niniejszej książki. Z tym większą niecierpliwością oczekuję na trzeci - ostatni tom cyklu.
Przestrzeń prawdopodobieństwa
Nancy Kress0
Okładka ksiązki - Przestrzeń prawdopodobieństwa

Ludzkość toczy wojnę z Obcymi – Fallerami – i przegrywa w niej. Nieprzejednani wrogowie ignorują wszelkie próby nawiązania kontaktu i niebiorą...

Ogień krzyżowy
Nancy Kress0
Okładka ksiązki - Ogień krzyżowy

Schwytani w ogień krzyżowy... Nowa powieść jednej z mistrzyń twardej SF Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest...