Opis ksiązki
Kup Teraz

Gwiazdeczka i banda docenta

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2014-08-31
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-8011-687-0
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:czytam

Kolejny tom przygód Cezarego L. – następcy legendarnego Pana Samochodzika. Tym razem dzielny inżynier elektronik stawia czoła niecnym naukowcom, którzy zarabiają na wystawianiu fałszywych dyplomów. Cezary nie może pozwolić na ich nieuczciwość, tym bardziej, że w sprawę wplątane są, Bogu ducha winne, bliskie mu osoby, na czele z dawną miłością z lat studenckich i długonogą Joanną – nastoletnią córką jego przyjaciela. Cezary wsiada więc w swoją Gwiazdeczkę (jedynego w swoim rodzaju opla astrę) i rusza w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Pustyni Błędowskiej. Udaje turystę, ale tak naprawdę depcze po piętach docentowi i jego bandzie...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,

Pan Samochodzik Bis


Nie ma chyba osoby, która nie znałaby Tomasza N.N., czyli sławnego Pana Samochodzika. Ta postać stworzona przez Zbigniewa Nienackiego całe lata rozpalała moją wyobraźnie i inspirowała do eksplorowania niezbadanych terytoriów, przekraczania swoich granic i dociekania prawdy. Do dni dzisiejszego z przyjemnością sięgam po kolejne tomy opowieści o dzielnym historyku sztuki, rozwiązującym różne zagadkowe sprawy związane z kradzieżą, przemytem czy też fałszerstwami. Oczywiście, Pan Samochodzik nie mógłby istnieć bez swojego niezwykłego samochodu, prawdziwego postrachu przestępców, dysponującego szerokim wachlarzem możliwości i niezliczoną ilością dodatkowych funkcji, pozwalającą doskonale funkcjonować w każdych warunkach.


Ostatnio, szukając w antykwariatach poszczególnych tomów serii o Panu Samochodziku do mojej kolekcji, z żalem uświadomiłam, że po książki Nienackiego młodzi ludzie sięgają coraz rzadziej, przedkładając ponad niezwykłe opowieści pełne przygód, historie o czarodziejach z Hogwartu, czy ludziach obdarzonych nienaturalną mocą, takich jak Spider-Man. Dlatego też prawdziwe zainteresowanie, wzbudziła publikacja Warszawskiej Firmy Wydawniczej, mającej w swojej ofercie już dwa tomy opisujące perypetie Cezarego L., uznawanego za następcę legendarnego Pana Samochodzika.


Książka „Gwiazdeczka i banda docenta” Andrzeja C.Linke, od której rozpoczęłam przygodę z niezwykłym inżynierem oraz nauczycielem, przypomniała mi cudowne czasy dzieciństwa i wyposażyła w garść informacji na temat bliskich mi okolic. Mimo iż autor nigdy nie dorówna Nienackiemu, może pozbyć się kompleksów – wszak mierzyć się z legendą to zaszczyt. Żałuję tylko, że inspirując się postacią Tomasza N.N. stworzył niemalże jego klona, pozbawionego jednak tajemniczości i błyskotliwości pierwowzoru.


Nie znaczy to jednak, że Czarek L. nie daje się lubić. Wręcz przeciwnie – swoim dążeniem do poznania prawdy, nieustępliwością, niezwykłym podejściem do młodzieży (oto jeden z nauczycieli z misją) oraz wiadomościami na temat historii różnych regionów i miejsc, a także lokalnych legend, bohater może imponować. Szczególnie, że tym razem zamienił się w bezwzględnego tropiciela bandy, zajmującej się fałszowaniem dokumentów i „produkcją” fałszywych absolwentów studiów.


Zapewne, wyjeżdżając na konferencję w Supraślu, nawet się nie spodziewał, w jak wielkim stopniu pobyt tam determinować będzie dalsze losy jego oraz jego znajomych. Czuwanie nad sprawiedliwym podziałem środków za udział w projekcie badawczym zamienia się w nostalgiczną podróż do przeszłości, bowiem w drodze na konferencje spotyka swoją dawną znajomą, a właściwie pierwszą miłość. Okazuje się, że kobieta zmierza w tym samym kierunku, a na spotkanie podsumowujące projekt dostarczyć ma swojego męża…


W jaki sposób kobieta i jej mąż wpłyną na dalsze przygody Czarka? Jak działa banda fałszerzy i o jaką stawkę toczy się gra? Tego właśnie próbuje dowiedzieć się Czarek, przy samozwańczym współudziale sympatycznej Joanny, nastoletniej córki jego przyjaciela. W poszukiwaniu prawdy i odpoczynku, wyruszymy super samochodem (zmodyfikowanym za pomocą niezwykłych wynalazków wuja Pana Samochodzika) do Olkusza, Ojcowa oraz na Pustynie Błędowską, gdzie bohater dołączy do niezwykłej grupy złożonej z pracowników naukowych jednej z krakowskich uczelni. Wraz z nami podróżować będzie mniej lub bardziej (raczej mniej) zadowolona z pasji mężczyzny małżonka…


Oczywiście, taka historia musi zakończyć się happy endem, jednak droga do prawdy, długa i wyboista, będzie dla czytelnika prawdziwą przygodą. Prawdziwą perełką są jednak nie odtwórcze losy inżyniera, a wspaniałe legendy wyszukane przez autora, jak choćby ta o powstaniu Pustyni Błędowskiej czy pochodzeniu powiedzenia „gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”. Jestem w stanie wybaczyć autorowi nawet brak płynnego przejścia pomiędzy akcją, a tymi wędrówkami tropem historii i starych podań. Nie mogę się też doczekać kolejnego tomu przygód Czarka L. i to nie tylko z uwagi na dalsze losy bohatera. Ciekawa jestem, jak będzie rozwijał swój kunszt autor, mam bowiem wrażenie, że z każdą kolejną książką obserwować będę jego dojrzewanie w roli pisarza.


 


 


 

andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Gwiazdeczka i banda docenta Lucyfer
Adam Luck
Okładka - Gwiazdeczka i banda docenta Przygody Szarobrzuszka. Na łące
Barbara Sadowska
Okładka - Gwiazdeczka i banda docenta Co można znaleźć?
Beata Galuba-Filipp
Okładka - Gwiazdeczka i banda docenta Przeznaczenie
Fice Łucja
Okładka - Gwiazdeczka i banda docenta Paniusia
Lucy Lech
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów