Okładka - Historia myśli filmowej

Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-74-53820-6
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Historia myśli filmowej
Alicja Helman i Jacek Ostaszewski podjęli próbę uporządkowania i omówienia wszystkich liczących się teorii filmu. A było ich niemało, bowiem na przestrzeni ubiegłego stulecia naturze ?siódmej sztuki? przyglądano się z wszelkich możliwych punktów widzenia, m.in. lingwistyki, antropologii, psychologii oraz ideologii, jak również łączono badania nad filmem z najrozmaitszymi kierunkami myśli humanistycznej. Autorzy nie tylko streszczają klasyczne koncepcje, ale i pokazują, jak zmieniało się podejście teoretyków do przedmiotu ich badań: od początkowego zainteresowania techniką, przez debatę na temat funkcji estetycznych kina, po bardziej współczesne ujmowanie filmu w kategoriach semiotycznych lub w kontekście kultury audiowizualnej. Jednocześnie książka jest opisem ciekawego fenomenu ? utopijnej wiary w możliwość znalezienia jednej, uniwersalnej teorii filmu.
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Wydana przez Słowo/obraz – terytoria „Historia myśli filmowej” to podręcznik, który przypomina nieco monumentalny tom „Teorie literatury XX wieku” Burzyńskiej i Markowskiego. To podręcznik skierowany przede wszystkim do studentów filmoznawstwa i wszystkich tych, których interesuje ewolucja mówienia o zdobyczach kinematografii. W odróżnieniu od teorii filmu – czyli metody wyszukiwania powtarzalnych cech grup filmów, klasyfikacji i perspektywy synchronicznej, historyków filmu interesuje ujęcie diachroniczne i przemiany, jakie dokonują się w czasie

Sumire Linia koment