Historia uwodzenia

Książka z zakresu popularnej historii obyczajów przedstawia zjawisko kulturowe, jakim jest uwodzenie przez pryzmat najsłynniejszych uwodzicieli w dziejach: Don Juana, Casanovy, markiza de Sade i Valmonta, bohatera "Niebezpiecznych związków" Cloderlosa do Lacloisa. Publikacja opatrzona ilustracjami ze względu na erudycję przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników.

Informacje dodatkowe o Historia uwodzenia:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-10-17
Kategoria: Inne

Kup książkę Historia uwodzenia

Historia uwodzenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-02-10, Przeczytałam,

Wielu z nas jest przekonanych, że o uwodzeniu wie wszystko. Niektórzy mogą mieć naturalny dryg do tego, niemniej jednak ciągle wiele technik, wiele pomysłów i możliwości pozostaje nieodgadnionych. Jeśli już wyjdziemy z założenia, że każdy człowiek jest inny i absolutnie nie podziała na każdego dokładnie to samo, jesteśmy już w punkcie wyjścia, od którego możemy zgłębiać sztukę uwodzenia. Kto powiedział, że uwodzić trzeba wiele osób, nieprawdaż?

Jeśli chcecie książki porywającej, zanurzającej w głębi pożądania przywoływanych bohaterów i ukazującej szerokie ujęcie sztuki uwodzenia to nie bierzcie pod uwagę "Historii uwodzenia" Knut Stene-Johansen. Ta książka to bardziej biografia kilku uwodzicieli okraszona dużą dawką wolnościowych sloganów. Być może niepotrzebnie nastawiłam się na przeczytanie czegoś w stylu lekkiej lektury o umiejętnościach uwodzenia, bo srodze się zawiodłam na tej książce w takim kontekście.
Knut Stene-Johansen lekkiego stylu z pewnością nie ma. Choć książkę da się przeczytać i to dość szybko, to jednak mimo tematyki, która mogłaby jej zapewnić ową lekkość, Czytelnik drąży i męczy tę pozycję. Nie dajcie się zwieść okładce, ta książka nadaje się bardziej dla osób zafascynowanych wolnościowym aspektem sztuki uwodzenia i faktami z życia gwiazd tego aspektu, niż dla tych, którzy oczekiwali fascynującej opowieści o tym trudnym kunszcie.  Wiele tłumaczy fakt, że autor jest norweskim profesorem literatury, szczególnie zainteresowanym francuskim dorobkiem w tej dziedzinie. Idealna pozycja dla osób piszących prace wszelkiego typu, gdy potrzebują drogocennej pozycji wzbogacającej bibliografię. Trzeba bowiem przyznać, że wybór uwodzicieli jest trafny, a ich życie bogate w skandale i problemy z prawem. Jeśli podejdziemy do tej książki jak do ciekawej rozprawy naukowej na temat uwodzicieli to mamy ogromną szansę na intrygującą lekturę. Nawet układ sugeruje bardziej rozprawę doktorską niż książkę popularnonaukową i w takiej oprawie sprawdzi się znakomicie.  Podsumowując, jeśli za tę tematykę zabrałaby się Mary Roach czy Amy Stewart, jestem przekonana, że wyszłaby porywająca lektura przynosząca nawet rumieńce wstydu. A tak, cóż, wyszło bardziej naukowo niż popularnie, co nie czyni jej złą pozycją.

O uwodzeniu, uwodzicielach, a także o libertynach pisze Knut Stene-Johansen w niezwykłej książce Historie uwodzenia. Uwodziciele i ich ofiary w dziejach Europy. Opublikowana nakładem wydawnictwa Bellona pozycja przyciąga już swoja okładką, choć może być nieco zwodnicza. Nie jest to bowiem lektura lekka, to raczej naukowe opracowanie, pełne świadectw historycznych oraz interpretacji. Tym samym staje się lekturą niemal wyłącznie dla zainteresowanych osób, ale za to jaką smakowitą i pikantną …