OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-04-02
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7243-844-7
Liczba stron: 380
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych
Na historię można patrzeć na wiele sposobów. Można skoncentrować się na jej aspekcie militarnym, gospodarczym, obyczajowym lub politycznym. Można przyjąć punkt widzenia przywódców lub dowódców. Ale można też spróbować ujrzeć ją tak, jak widzieli ją zwykli ludzie. Osoby, które były świadkami wydarzeń lub bezpośrednio w nich uczestniczyły.

„Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust” to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób, świadków i uczestników, przedstawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach znajdziemy jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu.

Autorka książki przez dwadzieścia lat dokumentowała historię Zagłady, nagrywając wspomnienia osób, którym udało się przeżyć prześladowania. W książce znalazło się ponad sto zarejestrowanych przez nią relacji świadków, uzupełnionych zapisem nagrań z amerykańskiego Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.
Recenzja
monique Linia koment
Na półkach:

Wzbudzić niepokój...

 

Ta książka głęboko cię wzburzy. Usłyszysz opowieści, które cię poruszą i nie pozwolą na obojętność. A mimo to gorąco ją polecam. Nie jest to aż tak dziwne, jak mogłoby się wydawać – ta książka ma budzić niepokój, na tym polega jej rola. Ma budzić niepokój tak wielki, aby czytelnik nigdy nie zapomniał przeczytanych historii. Zdania te pochodzą z zamieszczonego w książce Lyn Smith Świadkowie. Zapomniane głosy. Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych słowa wstępnego brytyjskiego historyka Laurence’a Ressa

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Historyczne,Mam,
Książka składa się z krótkich relacji ludzi, którzy przeżyli holokaust. W większości są pochodzenia żydowskiego, ale niektóre wypowiedzi należą do Polaków, Anglików, czy nawet Niemców z ich punktu widzenia.

Świadectwa te ułożone są chronologicznie i w miarę możliwości tematycznie. Pierwsze znalazły się dotyczące czasów tych z przed wojny, by lepiej zobrazować jak bardzo zmieniło się życie ludzi w przeciągu kilku lat, czy nawet miesięcy. Potem znajdują się relacje z życia w gettach, obozach, by na końcu nastał w miarę radosny czas wyzwolenia. W miarę radosny, dlatego, że wielu z nich nie mogło się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, gdy wojna zabrała im często wszystkich najbliższych.

Książka ta jest na tyle ciekawa, co poruszająca. Wiele wypowiedzi należy do ludzi, którzy podczas wojny byli dziećmi. Niektórych zdjęcia zostały umieszczone w pierwszych rozdziałach.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Zawolka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów