Okładka książki - Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko

Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-10-04
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2179-6
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Małgorzata Braunek - we wszystkich odsłonach...

Ikona polskiego kina u szczytu sławy, rozczarowana dotychczasowym życiem, także sobą, wyrusza do Indii i Tybetu, gdzie spotyka Dalajlamę. Odkrywa świat buddyzmu i samą siebie.

Pytanie „kim jestem?” powraca do niej obsesyjnie. Dlatego wytrwale kroczy drogą zen. W końcu sama zostaje nauczycielką buddyzmu - prowadzi medytacje.

Po latach nieoczekiwanie wraca na ekrany. Dlaczego i czy wbrew sobie?

O swoich wątpliwości, wyborach życiowych i rodzącej się świadomości tego, kim naprawdę jest... o fascynującym i kolorowym życiu, z dystansem i poczuciem humoru rozmawia z Arturem Cieślarem.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Rozmowy o życiu (i nie tylko) Była Izabelą Łęcką w Lalce w reżyserii Ryszarda Bera, Oleńką Billewiczówną w Potopie reżyserowanym przez Jerzego Hoffmana. Ikoną polskiego kina, która zniknęła ze świata filmu u szczytu swojej sławy, by wyruszyć w podróż po Indiach i Tybecie, spotkać się z Dalajlamą. Wróciła w blasku chwały doskonałą kreacją w ekranizacji powieści Małgorzaty Kalicińskiej jako Barbara – matka głównej bohaterki. Teraz do listy jej osiągnięć  można dopisać książkę, ale to nie sam fakt publikacji rozmów z aktorką, ale istotne tematy, jakie porusza, czynią z niej wyjątkową postać, kobietę pełną pokory i wewnętrznego ciepła. Książka Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko, opublikowana nakładem wydawnictwa Znak, jest nie tylko próbą odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę jest Małgorzata Braunek (aktorką? żoną? matką? buddystką?), ale też poszukiwaniem prawdy o nas samych, o tym, kim tak naprawdę jesteśmy. Autor Cieślar, pisarz i podróżnik, zyskał niezwykłą szansę – możliwość „podglądania” codziennego życia Małgorzaty Braunek, bowiem spotkania i rozmowy, których owocem jest wywiad-rzeka, odbywały się w domu aktorki i jej męża, Andrzeja Krajewskiego. Rozmowy, przerywane obowiązkami związanymi z prowadzeniem domu, opowieściami o życiu i o świecie czy czytaniem wierszy, nad tłumaczeniem których Krajewski aktualnie pracował ...
(czytaj dalej)

Opinie

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
"Wszyscy nimi jesteśmy. Miliony pragnień, których nie sposób zaspokoić, by było inaczej, niż jest, by zdobyć więcej, niż nam potrzeba. To jedna z najsilniejszych skłonności naszego ego, od których bardzo trudno jest się uwolnić. Wszyscy to doskonale znamy". Śmierć osób publicznych, czy to aktorów, piosenkarzy bądź też innych, znanych szerszemu gronu społeczeństwa ludzi, od zawsze wywołuje szok i zainteresowanie ogółu. Gdy w czerwcu 2014 roku zmarła Małgorzata Braunek, nie wiedziałam o tej aktorce zbyt wiele. Jej postać kojarzyła mi się wyłącznie z dwiema kreacjami aktorskimi, czyli Oleńki z "Potopu", oraz niezapomnianej Izabeli Łęckiej z "Lalki". Po dwóch latach od śmierci aktorki, sięgnęłam po publikację, która pozwoliła mi poznać bliżej tę dość nietuzinkową osobę. Małgorzata Braunek w swojej karierze filmowej zagrała w ponad dwudziestu filmach. W latach 1971-1974 występowała na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. W latach 80. zerwała z aktorstwem, do którego powróciła dopiero w 2001 r. Była buddystką i nauczycielką zen. Zmarła 23 czerwca 2014 r. na chorobę nowotworową. Rozmowa Małgorzaty Braunek z Arturem Cieślarem - filologiem, romanistą, ale także pisarzem, podróżnikiem i fotografikiem to wywiad rzeka, który nie został podzielony na jakiekolwiek rozdziały. Cała publikacja to rozmowa na przeróżne tematy, zaczynając od dzieciństwa aktorki, jej pierwszych kroków w sztuce aktorskiej, po studia, nieudane małżeństwa, pojawienie się dzieci i fascynację filozofią Wschodu. P ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 26 książek w 2014r,
"Jabłoń w ogrodzie morze jest blisko" - rozmowa z Małgorzatą Braunek. Małgorzata Braunek w rozmowie z Arturem Cieślarem - "Jabłoń w ogrodzie morze jest blisko" - Biorąc do ręki książkę, miałam nadzieję na ciepłą, wciągającą biografię. Niestety nadzieja okazała się płonna. Podczas czytania towarzyszyło mi wrażenie, jakby przede mną czytał ją srogi cenzor. On wykreślił wszystkie wersy gdzie były okazane emocje, ostudził ciepło. Dla mnie pozostawił letnią (żeby nie napisać chłodną) relację. Tak, nie biografię - relację. Przeczytałam. Wytrwałam w postanowieniu dobrnięciu do końca. Refleksji mało - chłodne, ulotne. Wrażenie? Miałam przed - po, raczej rozdarcie. Pani M.Braunek, rysowała mi się jako ciepła, mądra, empatyczna i niezwykle interesująca osoba. Po przeczytaniu książki, obraz rozmazał się, może dlatego, że Pani Małgorzata została za szybą. Szybą stworzoną przez A.Cieślara? Gdzieś nastąpił błąd? Nie wiem. Pozostał obraz chłodnej, asekuracyjnej w wypowiedziach osoby. Osoby Pani Braunek. Szkoda. A może taka po prostu jest?
Link do opinii
Ciekawa rozmowa, dotykająca zarówno faktów biograficznych Małgorzaty Braunek, jak i jej poszukiwań duchowych. Czytanie tej książki przynosi jakiś spokój i wyciszenie.
Link do opinii
Warto poczytać taką biografię.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
Reklamy