Opis ksiązki
Kup Teraz

Jadąc do Babadag

Ocena ( 8 osób )
4.5
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2004
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-89755-01-7
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Książka o podróży przez zapomnianą Europę. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia - przez te kraje wiedzie trasa. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
witoldmeik plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Mialem okazje przeczytac ta ksiazke w wersji angielskiej w londynskiej bibliotece.Dla mnie pozycja slabo napisananie obrazajac autora,dzieci w szkole podstawowej prawdopodobnie lepiej opisaly by wymienione miejsca,ludzi,historie.Sam temat buraczano-kolchozniany nie wciagnal mnie absolutnie.Swoja droga autor udowodnil,ze pisac kazdy moze,nawet ci,co sie powinni.Jak wyzej wymieniony.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,polskie czytanie,
Stasiuk opisał codzienność prowincji, bardzo głębokiej prowincji, pustkę przestrzeni, pogranicze a przede wszystkim swoją obsesję, Cyganów. Poprzez senną, powoli wijącą się narrację opowiedział o miejscach zapomnianych przez Boga, gdzie nawet wrony zawracają, gdzie nie ma nic, gdzie nic się nie dzieje. Ale właśnie ta cisza, ta beznadziejność, ta nieskończoność chwili pociąga autora bardziej, niż miejsca odwiedzanie powszechnie prze każdego turystę. Dla mnie ta książka to była uczta, niełatwa ale jakże przyjemna.
Matt plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To było bardzo trudne spotkanie, które dopiero za trzecim (!) razem zakończyło się dotrwaniem do samego końca. Raczej nie dla mnie te klimaty.
vanilliamoon plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,
Jedna z najlepszych ksiażek Stasiuka. Podróż przez niekoniecznie nie nasz kraj. Marzenia mieszają się z jawą i nigdy nie wiadomo czy jeszcze śpimy.
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Babadag - niewielkie miasto w Rumunii. Słowacka Ubla, węgierskie Heviz czy słoweńska Lendava. To mało znane miasta Europy, do których zabiera czytelnika Andrzej Stasiuk w swojej powieści ,,Jadąc do Babadag".
Książka Stasiuka to niezwykła mozaika opowieści z podróży po Europie Południowo-Wchodniej. Jest to podróż przez zapomniane, uważane za gorsze i zacofane miejsca naszego kontynentu. Tam czas płynie wolniej, a życie toczy się spokojniej. Jednak Stasiuk zachwyca się tymi miejscami, dostrzega w ich prostocie prawdę i szczerość. Rozpad i brzydota mają dla pisarza dużo większą wartość niż piękno.
Jednak ,,Jadąc do Babadag" to nie typowa książka podróżnicza. Stasiuk skupia się w swojej powieści na człowieku, zarówno tym szarym mieszkańcu małego miasteczka, jak i samym bohaterze, który wyrusza nie tylko w podróż po Europie, ale także w podróż wewnątrz siebie.
Poetycki język Stasiuka i emocjonalne spojrzenie na odwiedzane miejsca sprawiają, że po przeczytaniu książki czytelnik sam zaczyna dostrzegać, że opuszczona wieś na Bałkanach może być niezwykła. ,,Jadąc do Babadag" to książka po której inaczej patrzy się na otaczający nas świat.
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
O miejscach gdzie czas płynie jeszcze inaczej, choć może to trwać już niedługo...

Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sięgnęłam po książkę z powodu nagrody NIKE, którą dostała. Ale nie spodobała mi się, ciężko mi się czytało. Zupełnie nie mój klimat.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
star_charmer Linia koment
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów