Opis ksiązki
Kup Teraz

Jądro ciemności. Współczesny przekład

Ocena ( 5 osób )
2.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-09-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324018079
Liczba stron: 116
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Jądro ciemności. Współczesny przekład

Bolesne i niebezpieczne arcydzieło w nowym przekładzie. Anglia, koniec XIX wieku. Trzech gentlemanów słucha opowieści żeglarza włóczęgi Charliego Marlowa o jego wyprawie do Konga będącego wówczas kolonią belgijską. Podróż do placówki przedsiębiorstwa handlującego między innymi kością słoniową okazuje się wędrówką do tytułowego ?jądra ciemności?, w otchłań własnej podświadomości i do granic zrozumienia. Wieńczące ją spotkanie z przerażającym i fascynującym Kurtzem, którego Marlow ma sprowadzić z powrotem do cywilizowanego świata, dokonuje ostatecznego przewartościowania jego myślenia. Niepokojąco aktualnie brzmią dziś pytania stawiane przez Conrada ? o prawo do przemocy w imię cywilizacji, o genezę zła, o tożsamość człowieka i obecność Innego w każdym z nas, a także o to, czy pewne doświadczenia są w ogóle wyrażalne. Być może dlatego dzieło to zainspirowało wielu dwudziestowiecznych pisarzy, a jego ekranowych adaptacji dokonali Werner Herzog i Francis Ford Coppola. Książka budzi do dziś wiele kontrowersji. Jądro ciemności na nowo przełożyła Magda Heydel, która opatrzyła też tekst Conrada znakomitym posłowiem.

Recenzja
RattyAdalan Linia koment
Na półkach:

Wielu czytelników do lektur szkolnych zraziło omawianie ich podczas lekcji języka polskiego. Tymczasem jest wśród nich przynajmniej kilka lektur znakomitych - takich, które zupełni się nie zestarzały i które do dziś czyta się z ogromną przyjemnością. Jedną z nich jest bez wątpienia Jądro ciemności Josepha Conrada. Pisarz większość swojego życia spędził poza ojczystym krajem; najdłużej przebywał w Anglii. Władał perfekcyjnie w mowie i piśmie językiem angielskim

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Anna_Valerious + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-07, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,2013,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Nie wiem jakim cudem ja ją skończyłam. I nie wiem jakim cudem znajduje się ona w spisie lektur szkolnych - moim zdaniem nic pożytecznego nie wnosi a tylko zajmuje czas i przyprawia o nerwicę. Po pierwsze - nie rozumiałam tekstu, gubiłam się w niej, czasami nie miałam pojęcia co czytam. Problem kolonializmu gdzieś się tam może i plątał, ale ja go nie dostrzegłam. Widziałam tylko opowieść o wyprawie do Konga - nudną, bezwartościową, nic nie wnoszącą. Teksty przesadzone, postacie bezbarwne. Nie polecam.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Kolejna lektura szkolna.
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Korzeniowski urodził się na Ukrainie. Pływał na wielu żaglowcach, zwiedził kawał świata. Książka powstała na podstawie jego sześciomiesięcznego pobytu w Kongo Belgijskim.
Cała książka to opowieść kapitana Marlowa, który cofając się pamięcią wstecz opowiada o podróży do Kongo i niezwykłym człowieku- niejakim Kurtzu.
Ciężka, trudna książka, którą chyba jednak warto przeczytać. Nie jest długa, ale nie ma w niej dialogów, została napisana trudnym językiem i dlatego wolno się ją czyta. Wymaga ciszy, spokoju i zastanowienia się nad nią. Jednocześnie wzrusza i wymaga refleksji. Obserwujemy tutaj głębię człowieczeństwa, jego jądro. Chociaż kolonizacje, niewolnictwo i takie traktowanie czarnoskórych ludzi było wiele lat temu to temat dyskryminacji z powodu ,,inności" drugiego człowieka jest wciąż aktualny. Czy człowiek to istota lepsza od zwierząt? Podobno ma rozum, wolną wolę, ale czasami kieruje się pierwotnymi żądzami.
Klimat, sposób narracji, temat, trudne słowa. Wszystko to oblepia i przytłacza czytelnika, porusza go. Gdyby jednak była prostsza, zawarto by w niej więcej emocji bardziej by mnie poruszyła. Polecam się z nią zmierzyć, bo jest krótka, a możemy z niej wynieść coś dobrego. Gdyby miała więcej niż to 100 stron nie zmogłabym jej. To taka podróż w głąb każdego z nas.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Deutschland191 Linia koment
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2011-10-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów