Jasioł i Mgłosia

Tom 2 cyklu Camonia

Bracia Grimm nieźle by się zdziwili. Zamiast Jasia i Małgosi mamy Jasioła i Mgłosię, bliźniaki z Fernhachii, które spędzają wakacje w Wielkim Lesie, jednej z największych atrakcji turystycznych w Camonii. Po dwóch tygodniach spokojnego wypoczynku stwierdzają, że nadeszła najwyższa pora na przygodę. Spotykają kolorowe niedźwiedzie, sztolniowe trolle, liściołaki, a wreszcie i czarownicę. Ale to, co przytrafia im się później, jest naprawdę niesamowite, nawet jak na camońskie normy.

Informacje dodatkowe o Jasioł i Mgłosia:

Tłumaczenie: Katarzyna Bena
Ilustracje:Walter Moers

Kup książkę Jasioł i Mgłosia

Jasioł i Mgłosia - opinie o książce

Nie lubię fantastyki. Nie przepadam za bajkami. Pokochałam Moersa, chociaż to fantastyka, w dodatku, jak mówią mądrzy krytycy dla dzieci.

„Jasioł i Mgłosia” to wariacja na temat znanej wszystkim bajki o rodzeństwie, które błądzi w lesie i trafia do domku czarownicy. Cóż tu mogą być za wariacje? – zapytacie pewnie. Oj mogą! Jak Moers wariuje, to na całego! Pojawia się cała gama najróżniejszych stworów, potworów, roślin, zwierząt, roślinozwierząt, jest też (a jakże!) czarownica, zagubiona w lesie samotna chatka, są kolorowe niedźwiedzie, liściołaki i wreszcie Jasioł i Mgłosia, którzy gubią się w Wielkim Lesie.

Moers tworzy niezwykły świat, pełen przedziwnych stworów i dziwacznych zdarzeń, doprawia to wszystko przecudownym poczuciem humoru, ogromną dawką groteski i ironii i oto mamy arcydzieło. To już moje trzecie spotkanie z autorem, za każdym razem jestem zaskoczona, zdziwiona, zszokowana i zachwycona coraz bardziej! Nieprawdopodobna wyobraźnia, talent i poczucie humoru! Ukłony po raz kolejny w stronę tłumaczki – pani Katarzyna Bena dokonała cudu!

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wiecie kiedy ja ostatnio czytałam bajkę? Dawno, dawno temu! Ale to nie było za górami i nie za lasami - chociaż nie! No, bo to zależy skąd jest osoba, która to czyta. Bez problemu ktoś powie, że czytam za górami, za lasami a nawet za rzekami! Ale wiecie co? Czasami warto sięgnąć po coś innego niż na co dzień! Szczególnie, że to co tak dobrze znamy my dorośli jak i nasze dzieci tu dostajemy w całkiem innym świetle. W świetle groteskowym, psychodelicznym i okraszonym wisielczym humorem! Jasioł i Mgłosia to główni bohaterowie bajki o tym samym tytule. To rodzeństwo z Fernhachii. Jak na maluchy przystało postanowiły zrobić coś na przekór zasadom. Tylko kto by pomyślał, że taki wyskok doprowadzi do tylu przygód i to niekoniecznie dobrych i przyjemnych! Razem z nimi poznajemy nie tylko Wielki Las Kolorowych Niedźwiedzi, ale i jego okolice. Niestety niektóre z nich sprowadzą na rodzeństwo wiele kłopotów. To czego doświadczy dwójka dzieci momentami śmieszy, a momentami przyprawia o gęsią skórkę. Ale efekt jest fascynujący - temu zaprzeczyć się nie da! Jak potoczą i skończą się losy Jasioła i Mgłosi? Czy warto było łamać zasady tylko po to by zobaczyć coś innego? Zacznę od tego, że choć to bajka to na pewno nie dla najmłodszych - chyba, że macie w planach wystraszyć ich i zrazić do książek. Jednak ja jako ich miłośniczka błagam byście tego nie robili! Niesamowite i fascynujące opisy camońskiej przyrody, niezwykłe przygody i naprawdę urocze jak i momentami mroczne rysunki wprowadzają nas w niesamowity i fantastyczny świat. I tak na prawdę tylko jedna rzecz mi przeszkadzała i to niestety wyjątkowo mocno. Były to Dygresje Rzeźbiarza Mitów. Momentami puste i nikomu do niczego nie potrzebne w innych miejscach wnosiły jednak czasami coś do baśni co niestety powodowało, że nie mogłam pozwolić sobie na opuszczenie tych fragmentów, bo nie wiedziałam kiedy i czego się spodziewać. Mimo to zdecydowanie polecam! Ja mam w planach zapoznać się z całą serią Baśni z Camonii i Wam również to polecam!
Miasto Śniących Książek
Walter Moers0
Okładka ksiązki - Miasto Śniących Książek

Niewiele książek, jest w stanie zainteresować wielu różnych czytelników. Taką właśnie książką jest Miasto Śniących Książek. Niezwykła powieść...

13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia
Walter Moers0
Okładka ksiązki - 13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia

Niebieski miś, jakiego nikt nie zna, uprowadza Czytelników w świat, w którym fantazja i humor wymknęły się spod wszelkiej kontroli. To kontynent Zamonia...