Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi

Wariacja na motywach Śmierci w Wenecji Thomasa Manna.

Do Wenecji co dwa lata zjeżdżają miłośnicy sztuki z całego świata na Biennale. Przybywa tam także Jeff Atman, dziennikarz z Londynu, któremu zlecono napisanie artykułu o otwarciu wystawy. Niespodziewane spotkanie z Amerykanką Laurą, z którą przeżywa szalony romans, całkowicie odmieni jego krótki pobyt w Wenecji. Do Waranasi w Indiach, najświętszego miasta hindusów, codziennie zjeżdżają pielgrzymi na rytualną kąpiel w Gangesie. Przybywa tam także dziennikarz z Londynu, któremu zlecono napisanie artykułu o Mieście Światła. Jego pobyt, w zamierzeniu kilkudniowy, niespodziewanie przedłuża się o kolejne tygodnie i całkowicie odmienia jego spojrzenie na siebie, miłość, życie i świat.

Dwie misternie splecione ze sobą historie, dwa różne, a jednak podobne do siebie miasta, dwaj różni, a jednak podobni do siebie bohaterowie... a może historia jest tylko jedna? Cokolwiek jest tutaj, jest również tam, cokolwiek jest tam, jest również tutaj...

Informacje dodatkowe o Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi:

Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Charlotte5
Charlotte5
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 1, Przeczytałam,
Według zachęty na okładce miała być to wariacja na temat "Śmierci w Wenecji" Thomasa Manna... wariacją było czytanie tej książki...a raczej dobrnięcie do jej końca...Pierwsza część "Jeff w Wenecji" bywa momentami znośna, ale chyba tylko dlatego, że tłem wydarzeń jest Wenecja i odrobina sztuki, które wnoszą nieco uroku do tego seryjnego "zaliczania" imprez przez tytułowego bohatera. "Śmierć w Waranasi" czyta się jeszcze gorzej, a zwłaszcza fragmenty będące rzekomo głębszą refleksją nad życiem w Waranasi. Podsumowując, ani przedstawione historie, ani styl literacki autora nie wzbudziły we mnie krztyny zachwytu. Pochwalić należy tylko piękne wydanie w serii Salamandra i okładkę, która mnie urzekła i skłoniła do sięgnięcia po tę lekturę.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Już dawno lektura mnie tak nie zniesmaczyła. Tytuł był zachęcający, okładka intrygująca i... tyle... A najgorsze jest to, że do końca naiwnie łudziłam się, iż odkryję w niej coś wartościowego. Pierwsza część była trudna, z każdą stroną drugiej było jeszcze gorzej.