Przyjaciele mroku

Tom 4 cyklu Jutro

”Na myśl o powrocie robi mi się niedobrze. Mam ochotę krzyknąć: „Posłuchajcie mnie, do diabła! Mam gdzieś wasze wielkie plany!”. Chcę, żeby ktoś, ktokolwiek, przyznał, że to, czego ode mnie oczekują, jest wielkie, olbrzymie, gigantyczne. I nie chodzi wcale o to, że tu jest nam tak wspaniale. Nie jest. Mam wrażenie, że wszyscy przestaliśmy być sobą. Homer chce nami rządzić bardziej niż kiedykolwiek. Fi i Kevin wszystkiego się boją, a Lee... nie poznaję go. No i zrobiłam coś, czego dawna Ellie nigdy by sobie nie wybaczyła. Jedyne, co pomaga mi przetrwać, to nadzieja, że tam, na miejscu, znów staniemy się sobą.”

Informacje dodatkowe o Przyjaciele mroku:

ISBN: 978-83-240-1658-7
Tytuł oryginału: Darkness Be My Friend
Tłumaczenie: Gralak Anna

Kup książkę Przyjaciele mroku

Przyjaciele mroku - opinie o książce

Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czwarty tom bestsellerowej na całym świecie serii. Książki te otrzymały wiele nagród. W Polsce też są niezwykle chętnie czytane. Jeśli chcecie uniknąć spojlerów to radzę ostrożnie czytać tę recenzję. Pewne rzeczy trzeba napisać. Ellie wraz z przyjaciółmi muszą wracać do ogarniętego wojną kraju. W Nowej Zelandii było spokojnie, ale muszą przecież walczyć i bronić swojego domu, miejsca, które kochają. Cały czas brnę do przodu i z każdą kolejną książką po prostu jestem bardziej zauroczona i zaciekawiona. Zdumiewa mnie fakt, że chociaż autor jeszcze mało wyjaśnia to jego książki są w dalszym ciągu niezwykle ciekawe. Kolejne tajemnice i zagadki piętrzą się w całe stosy, a John Marsden zdradza nam je bardzo oszczędnie. Bardzo dobrze, cieszę się, że tak buduje napięcie. Kolejnym plusem jest realne ujęcie problemu w tej serii. Nie czytamy tylko i wyłącznie o cudownych dzieciakach, które walczą z wyszkolonymi żołnierzami. Im też może się coś nie udać. Jak na wojnie. Po raz kolejny poczytałam sobie o wątpliwościach i rozterkach głównej bohaterki. Eliie zastanawia się czy w czasie wojny można choć na chwilę się zapomnieć, oddać się po prostu przyjemności i czy takie chwile grozy nie zmieniają nas całkowicie. Cały nasz system wartości. Innych to nudziło, mi się strasznie podobało. Czytałam niecałe dwa dni. Przy praktycznym braku dialogów myślę, że jest to wynik zadowalający. Polecam wam całą serię.
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,
Z pewnością w tej części jest sporo sytuacji mrożących krew w żyłach i zdecydowanie podnoszących adrenalinę. Przygody tych młodych przyjaciół, opisane z wyjątkową szczegółowością, podczas czytania powodują, że w piersiach zatrzymuje się powietrze i na wdechu czyta się sekunda po sekundzie co następuje, wierząc głęboko w to, że kolejny raz im się przecież musi udać. Ale nawet wtedy, gdy się nie udaje, to pozostaje coś jakby ulga, i radość, że mimo porażki bohaterowie są cali i żyją. Autor im dalej brnie w opisywanie przygód tej grupy młodzieży, tym bardziej jego fantazja wzbudza ciekawość i chwilami łapałam się na tym, że muszę, muszę, muszę przeczytać jeszcze jeden kolejny rozdział bo inaczej nie zasnę.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Każde wczasy kiedyś się kończą. Również dla Ellie i jej przyjaciół nadchodzi koniec odpoczynku na Nowej Zelandii - dostają odpowiedzialne zadanie w walce o swój kraj. Sojusznicy Australii wierzą, że grupa nastolatków poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem i że ich obecność w kraju jest konieczna. Ellie nie podziela ich przekonania, ale nie uchyla się przed obowiązkiem, mimo że decyzja nie przychodzi łatwo. Na początku jest trochę długawych rozważań, na pewno ważnych dla młodego czytelnika, chociaż dla mnie mniej. Potem króluje już akcja, niezłe tempo i wyczyny, których mogą nastolatkom pozazdrościć doświadczeni komandosi. Nawet jeśli nie do końca uda się wykonać zadanie, droga do niego i pomysłowość muszą w młodych czytelnikach budzić podziw, a czasem i zazdrość. (Ocena: 4,5/6)

Uwielbiam tę serię! Bardzo na plus jest, moim zdaniem, powrót do korzeni czyli nasza paczka zostawiona sama sobie z walką partyzancką i przeżyciem. W tej części nie ma wprawdzie spektakularnych akcji, o których można by pisać, jest na domiar złego kolejnych kilka przykrych śmierci, ale w końcu to wojna. Psychiki bohaterów zaczynają się łamać, co czyta się z przykrością, ale kolejny raz udowadnia jakie te książki są dobre - przecież w realnym życiu postawieni w takiej sytuacji nastolatkowie też nie byliby ze stali, też przechodziliby załamania nerwowe. Mamy więc dużo realizmu, dużo emocji (także naszych własnych) i nadzieję na to, że mimo wszystko zakończy się to choć troszkę pozytywnie.

Avatar użytkownika - oliwcia3301
oliwcia3301
Przeczytane:2020-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Znowu zaczyna się walka, po półrocznej przerwie z dala od ojczyzny młodzi ludzie wracają do "piekła" żeby pomuc w walce o odzyskanie niepodległości, coś jednak idzie nie po ich myśli. Książka jest tak samo dobra jak jej wcześniejsze części.

Avatar użytkownika - Nessi98
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nieuleczalna
John Marsden0
Okładka ksiązki - Nieuleczalna

Nastoletnia Ellie i jej przyjaciele próbują poukładać swoje życie po zakończeniu wojny. Dziewczyna stara się otoczyć opieką małego, osieroconego...

Wojna się skończyła, walka wciąż trwa
John Marsden0
Okładka ksiązki - Wojna się skończyła, walka wciąż trwa

Liczyliśmy na spokój. Ale kiedy opadł bitewny kurz okazało się, że teraz o wiele trudniej rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Przekonałam...