Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2010
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-62480-00-5
Dodał/a książkę:kkrzan
Już bez tabu? to monografia ciąży i narodzin w polskiej kulturze i literaturze. Autorka w interesujący sposób opisuje wiodącą przez skandale obyczajowe i literackie drogę od tabu obejmującego okres ciąży i poród do apoteozy ciąży i narodzin. Na kartach książki śledzimy zmiany, które zachodziły (i wciąż zachodzą) w szeroko rozumianej kulturze, oraz ich odzwierciedlenie w polskiej literaturze.

W pierwszej, kulturoznawczej części monografii omówione są dotyczące ciąży i porodu przemiany społeczno obyczajowe (takie jak społeczny stosunek do kobiet w ciąży, do porodu i nowonarodzonych dzieci), rozwój medycyny (przede wszystkim takich jej dziedzin jak położnictwo czy pediatria), feministyczne poglądy na temat macierzyństwa oraz wizerunek ciąży w języku potocznym (od etymologii słów do języka e mam) i w kulturze masowej.

Część druga - "(Nie)wdzięczny temat literatury" - poświęcona jest literackim obrazom ciąży i narodzin. W tej części omówione zostały zarówno książki, których głównym tematem jest zagadnienie ciąży i porodu, jak i utwory poświęcone tej problematyce jedynie częściowo. Utworów takich jest w polskiej literaturze niewiele. Przez wiele stuleci zagadnienie to było całkowicie nieobecne w literaturze. Do roku 1927, kiedy został wydany pierwszy utwór poświęcony ciąży i początkom macierzyństwa, zagadnienie to objęte było bardzo silnym tabu - podejmowanie go wywoływało skandal i wzbudzało wstręt. Na przełomie XX i XXI wieku natomiast ukazało się (aż) kilka książek podejmujących tę problematykę.

Już bez tabu? to popularnonaukowa książka nie tylko bogata merytorycznie i pełna ciekawostek z wielu różnych dziedzin, ale również wciągająca jak najlepsza powieść!
andr Linia koment
Okładka - Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość
Piotr Modzelewski
Okładka - Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze Tukany latają nisko
Maciej Lipka
Okładka - Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze Fotopowieści niedokończone
Michał Statkiewicz
Okładka - Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze Władczyni mroku
K.C. Hiddenstorm
Okładka - Już bez tabu? Ciąża w polskiej kulturze Podpalę wasze serca!
Marcin Brzostowski