Opis ksiązki
Kup Teraz

Kamienie na szaniec

Ocena ( 68 osób )
5.3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310126542
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie! Po raz pierwszy pełny tekst, bez skreśleń cenzury PRL. Wydawnie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka. Ta niezwykła edycja poprzedzona jest wstępem Barbary Wachowicz, autorki sławnej wystawy "Kamyk na szańcu" i cyklu "Wierna rzeka harcerstwa". We wstępie po raz pierwszy znalazły się fragmenty nieznanego pamiętnika Druha Aleksandra Kamińskiego i jego list, jedyny, w którym mówi, jak stworzył "Kamienie na szaniec", także niezwykła korespondencja Basi i Alka, wspomnienia Matki i Siostry Rudego, pasjonujące relacje przyjaciół i towarzyszy broni.
szara_linia
Opinie
roxiXDCool plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Tej książki nie można pominąć. Nie dość, że jest na faktach..to jeszcze na takich faktach. Trzech chłopców żyje...i trzech umiera. Pozytywnie prawda ? Przy każdej śmierci płakałam. Najbardziej przy Alku, a który z nich jest waszym ulubieńcem ?
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,Lektury szkolne,Ukochane lektury,
"Kamienie na szaniec" to lektura zupełnie wyjątkowa. Z jednej strony opowiada ona o latach wojny, realiach tamtych czasów, a z drugiej o młodych ludziach, tak podobnych do nas. Główni bohaterowie, czyli Zośka, Alek i Rudy mają swoje plany na przyszłość, chcą coś zmienić w świecie, osiągnąć tak wiele. To wszystko zostaje im odebrane wraz z wybuchem wojny. Oni jednak nie chcą tak łatwo oddać swoich marzeń. Łączą walkę o wolność z ciągłą nauką, rozwijaniem swoich umiejętności. Odwaga, poświęcenie i wewnętrzna radość tych ludzi są niesamowite. Wiele razy, podczas czytania "Kamieni na szaniec" zastanawiałam się nad sobą, nad tym, co mogę zrobić, by stać się podobną do Zośki w jego rozwadze, do Rudego w pracowitości i odwadze oraz do Alka w jego ciągłych działaniach ku doskonaleniu siebie... Książka w bardzo wielu momentach wzruszała mnie do łez. Jest ona przepełniona mądrością, lecz przekazaną w prosty sposób, nie za pomocą zapisanych morałów itp. Sądzę, że każdy powinien zapoznać się z tą lekturą i poznać historię Zośki, Alka i Rudego.
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka opowiada o przyjaźni, braterstwie, harcerzach i poświęceniu. Opisuje też sposoby walki polskiej młodzieży z okupantem. Ogólnie jest książka godną zarówno przeczytania, jak i polecenia.
Jedynym minusem jest styl pisania autora. Moim zdanie pozostawia wiele do życzenie. Ale nawet to nie psuje zbytnio książki
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
,,Kamienie na szaniec" to piękna, poruszająca opowieść, o młodych ludziach, którzy byli gotowi poświecić swoje życie dla Ojczyzny.
DanutaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Kamienie na Szaniec"- to piękna powieść lecz zbyt pełna doświadczeń bolesnych.
Wojna w tej książce, jest bardzo "dotykowa"...
Dotyka Ona częściowo też tych którzy ją czytają.
Warta Polecenia!!!
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
piękna wzruszająca opowieść, która chwyta za serce
Simi_48 plusminus Linia koment
,,A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.''
Po ,,Kamienie na szaniec'' sięgnęłam z przymusu (lektura szkolna). Sądziłam, że to kolejna nudna historia, ale jak się okazało myliłam się. Wciągnęła mnie od pierwszej strony. To wspaniała historia o walce, honorze, poświęceniu oraz miłości. Film też całkiem nieźle odzwierciedlił tą książkę. Polecam!
karli49 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014 - czytasz jedną książkę tygodniowo,Mam,
nie mój gust
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pouczająca i wzruszająca opowieść o grupce przyjaciół, którym przyszło żyć w tak okrutnym czasie, jakim była wojna.
Zdecydowanie dla dojrzałych czytelników
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna i wzruszająca. Jednak wydaje mi się, że nie każdy może ją przeczytać. Do takich książek trzeba dorosnąć.
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Historia trojga przyjaciół, których dojrzewanie przypada na okres II wojny światowej. Młodzi gniewni. Honorowi, oddani ojczyźnie. Za wolność Polski gotowi są oddać życie.
"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, [...]którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRAYERSTWO I SŁUŻBĘ"
Romantyczka15 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,wojenne,
bardzo interesująca, godna polecenia
Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Na półkach: Przeczytałem,

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach...

Aleksander Kamiński - pedagog, profesor wydziału pedagogiki społecznej Uniwersytetu Łódzkiego i pisarz. Autor "Kamieni na szaniec", najsłynniejszej książki czasów okupacji oraz "Zośki i Parasola", dalszego ciągu losów spadkobierców ideałów Rudego, Alka, Zośki - opowieści o Harcerskich Batalionach Armii Krajowej. W czasie wojny był komendantem Organizacji Małego Sabotaży "Wawer" i redaktorem naczelnym największego pisma podziemnej Europy "Biuletyn Informacyjny".

Język książki jest lekki, sprawiający przyjemność czytelnikowi. Widać, że autor umie opowiadać. Używa prostych wyrazów, bez owijania w bawełnę. Utwór ukazuje całą prawdę o II wojnie światowej. Przekazane są emocje, które czuli bohaterowie i ich rodziny. Powieść zawiera bardzo dużo wartości. Mówi o bezgranicznej miłości, przyjaźni i oddaniu się za kogoś, za kraj. Wydanie, które ja czytałem, zawiera zdjęcia bohaterów, dzięki czemu łatwiej jest nam ich wyobrazić.

Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

................................................................

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…

Postacie występujące w tym utworze prozatorskim są ciekawe, intrygujące i zachęcające do poznania ich historii i przeżyć. Popełniają błędy, za które srogo płacą czyimś życiem. Umieją w tak trudnym okresie dla Polski cieszyć się z tego, że są polakami.

Tadeusz Zawadzki "Zośka" to jeden z głównych bohaterów powieści. Dzięki swojej inteligencji i ambicjom bardzo przysłużył się Polsce. Organizował dużo akcji, z których większość była sukcesem. Nie lubi być chwalony i chętnie pomaga swoim kolegom, zapominając o swoich problemach. Jest patriotą.

Aleksy Dawidowski "Alek" to kolejna, ważna postać Kamieni na szaniec. Był podharcmistrzem , członkiem podziemnej organizacji "Wawer". Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Jan Bytnar "Rudy" jest bohaterem, który na długo pozostanie mi w pamięci. Wykazał się wybitną walecznością i oddaniem. Tak jak inni dostał różne medale i odznaczenia. Był na pewno bardzo lojalny wobec innych, dlatego że dręczono i torturowano go, aby podał nazwiska i adresy zamieszkania innych "dywersjonistów". Zmarł na skutek skatowania przez gestapo.


Chorąży, niebieski chorąży…

Daj przestąpić ten promienny próg.

Gdzie żołnierzy swych czeka

Wódz-Bóg.


Książka wywiera bardzo dużo emocji. Czytając, dziękowałem im duchu za to, że żyję w niepodległej Polsce. Wydaje mi się, że każdy powinien ją przeczytać i będzie to taki mały krok w stronę patriotyzmu.

monia4028 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Dobra książka, czytałam kilka razy. W bardzo realistyczny sposób przedstawia losy młodych ludzi, którzy poświęcili siebie i swoje życie by walczyć o wolność. Jak dla mnie genialna, chętnie do niej wrócę.
JustBooks17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-23, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam :D,Ulubione ! *.*,
Przy tej książce powstrzymam się od oceny,bo jak na pewno każdy wie jest to książka wyjątkowa. Nie powinno się jej oceniać. Jest to lektura szkolna w gimnazjum. Ja niestety w gimnazjum jej nie przeczytałam,a to dlatego, że wtedy nie interesowała mnie historia tych wspaniałych chłopców. Teraz kiedy przeczytałam wiem już,że każdy powinien ,,Kamienie na szaniec przeczytać'',każdy powinien znać tą pełną wzruszeń powieść. Każdy Polak powinien znać historię Rudego, Alka i Zośki,którzy walczyli o wolną Polskę,a byli tylko bardzo młodymi ludźmi,którzy wiedzieli co to przyjaźń i potrafili walczyć o wolność. ;))
Wszystkim polecam ;))
LaLuna19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam.
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
Książka nie należy do mojego ulubionego gatunku literackiego. Niemniej jednak jest bardzo wzruszająca i uświadamia realia życia ludzi podczas II wojny światowej.
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
To już moje chyba czwarte spotkanie z "Kamieniami", co dowodzi tylko jej niezwykłości. Mimo iż dużo czytam, nie wszystkie książki zachodzą mi w pamięć, wiele ginie w odmętach świadomości. "Kamienie" są inne. W gimnazjum po raz pierwszy czytałam je z obowiązku, później już tylko z potrzeby i może dziwnie to zabrzmi, ale też przyjemności. Bo widzę tutaj nie tylko wojnę i śmierć, ale również życie. Ci ludzie byli wytrwali, cały czas się kształcili, na swój sposób byli pogodni i szczęśliwi, jakby śmiali się szatanowi w twarz. Dla mnie to książka o autorytetach dla młodych ludzi, i dopiero teraz, kiedy dojrzałam i jestem w wieku Alka, Rudego, Żośki i innych, wiem jak bardzo chcieli żyć i ile ich ominęło. To piękna proza o straszliwych czasach. Wielki szacunek też dla Kamińskiego - tak pięknie o przyjaźni i poświęceniu potrafił pisać tylko on! A teraz idę po chusteczkę..
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Trzeba przeczytać.
Madziuchna plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Genialna, wzruszająca i poruszająca polska lektura o wielkiej miłości do ojczyzny
Każdy młody Polak powinien ją przeczytać
ffiona902 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z niewielu lektur, które mogę zaliczyć do tych ulubionych. Wspaniała opowieść o przyjaźni, miłości do ojczyzny i poświęceniu.
kasiajurcz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013,
Poruszająca historia przedstawiająca młodych ludzi gotowych zrobić wszystko, aby ratować swoją Ojczyznę.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,
"Kamienie na szaniec" to jedna z niewielu lektur szkolnych, którą nie dość, że przeczytałam z chęcią i zainteresowaniem, to jeszcze do niej wracam. To też pierwsza książka, w czasie lektury której płakałam. To wzruszająca historia ludzi, których wojna dotknęła akurat, kiedy byli w tym wieku, w którym ja jestem teraz. Nie pozwalała im zaznać spokoju i szczęścia, choć tak desperacko tego szukali. Zośka, Alek i Rudy, a także ich przyjaciele walczyli z okupantami wszelkimi możliwymi sposobami. Zadziwiają sprytem, pomysłowością i zręcznością, ale przede wszystkim niebywałą odwagą. Wszyscy w tych czasach musieli być odważni. Nieopisaną wartością tej historii jest jej autentyczność. Czytając o naszych polskich bohaterach cały czas mamy świadomość, że to nie postaci fikcyjne- ci ludzie żyli naprawdę, wspomnienie o nich przetrwało nie tylko na kartach powieści, ale także w sercach tych, którzy przeżyli. Ślady po nich zostały w warszawskich sercach i na warszawskich murach.Ogromnym plusem jest też to, że nie jest to powieść patetyczna, tak samo jak jej bohaterowie nie są zadętymi herosami. Wszystkie postaci wzbudzają szacunek, podziw i ogromną sympatię. Język powieści jest prosty i barwny, dzięki czemu książkę czyta się szybko i nie sposób się od niej oderwać. Kamiński potrafi doprowadzić do łez uświadamiając Czytelnikowi okrucieństwo wojny, potrafi wzbudzić żal, smutek, strach, ale też rozbawić. Przede wszystkim zaś zmusza do refleksji, zadumy nad wartościami, jakimi kierujemy się w życiu i nad samym życiem.
Elena plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jeju! To naprawdę cudowna książka! :)
angela1914 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Świetna książka! Polecam każdemu! :)
Fleur plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
na początku nie byłam szczęśliwa z konieczności czytania tej książki ( jest to lektura, w dodatku o wojnie).
Ale na szczęście książka mnie zaskoczyła. płakałam na końcu, czego się nie spodziewałam,a do tego naprawdę mnie wciągnęła.
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała książka, do której zapewne z przyjemnością będę wracać. Nie zgodze się nigdy z opiniami, iż jest to nudna lektura. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Budzi w czytelniku patriotyzm, przenosi w lata życia głównych bohaterów. Czytając czytelnik czuje się, jakby uczestniczył w opisywanych wydarzeniach. Bohaterów książki nie tylko cechuje męskość, odwaga, poświęcenie ukochanemu krajowi, ale również to, iż potrafili nie tylko pięknie żyć, ale również pięknie umierać. Polecam!
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z lepszych lektur. Obowiązkowo trzeba przeczytac. Przenosi do innych czasów. Umożliwia poznanie historii. Czyta się się ją bardzo dobrze.
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-29, Na półkach: Przeczytałem,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2007-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nuki47 Linia koment
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:1997-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Warto do nich wrócić,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,
Natawki Linia koment
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kinia1131 Linia koment
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Arancione Linia koment
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-04, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Konwalia95 Linia koment
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anna8989 Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2010-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,II wojna światowa,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2014-10-18, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2012-08-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:1995-10-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Historyczne,
monikad Linia koment
Przeczytane:1997-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BloodyMary Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1998-03-17, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
anikirax Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:1997-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2005-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
beeataa1239 Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Lektury szkolne,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2010-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2010-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ginger150 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dyszka1 Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena24733 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Magnolis Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zuza4231 Linia koment
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
anonimowa000 Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytane w przeszłości,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów