Okładka książki - Kamizelka. Lektura z opracowaniem

Kamizelka. Lektura z opracowaniem

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7517-049-8
Liczba stron: 24
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Ocena: 4.63 (30 głosów)

Spis Treści: Kamizelka Opracowanie Biografia Bolesława Prusa Kalendarium życia i twórczości Tytuł Gatunek Czas i miejsce akcji Plan wydarzeń Bohaterowie - charakterystyka Narrator i narracja Sposób opowiadania o ludzkiej niedoli i o ogromnej miłości Problematyka Cytaty, które mogą się przydać Indeks komentarzy do tekstu

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Bardzo krótka nowela, ale ukazuje w sobie piękno miłości :)
Link do opinii
Bohater powieści opowiada historię pierwszego właściciela tytułowej kamizelki. Dałbym i ocenę wyżej, gdyby książka nie była trochę dołująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2015 , Lektury szkolne,
Po prostu doskonała..
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Jedna z najsmutniejszych książek, jakie przeczytałam. Wiele łez przy niej leciało z moich oczu. Za to nauczyła mnie pokory i doceniania własnego życia oraz pokazała (jak to rzadko w książkach bywa) na czym NAPRAWDĘ polega miłość do drugiej osoby. Na początku też uważałam, że jedyną jej zaletą było to, że jest krótka i nie będę musiała siedzieć nad książką ("bo przecież jest tyle fajniejszych rzeczy do zrobienia!"), ale byłam wtedy młoda, głupia i miałam zupełnie inne priorytety, a przede wszystkim NIE ZNOSIŁAM czytać ;]. Lecz ta niepozorna "książeczka" zmieniła dużo w moim podejściu do nowel ;) (w końcu od czegoś trzeba było zacząć).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 2, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Opowieść ta mówi o historii pewnego małżeństwa, gdzie w pewnym momencie główną rolę odgrywa zwykła, przeciętna kamizelka. Cały przebieg opowiada nam doktor mieszkający niedaleko centrum wydarzeń. Odkupuje on nieszczęsną kamizelkę, której właściciel przeszedł niejedno. Historia była dosyć krótka. Zaczynała się tak naprawdę od końca opowieści, gdyż cała reszta jest tylko wspomnieniem. Książka nie przekonała mnie do siebie, ponieważ wszystko kręci się wokół nieszczęśliwego małżeństwa, ponieważ jedno z nich zachorowało na gruźlicę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Krótka opowieść o starszym człowieku, który jest chory. Żeby go pocieszyć jego żona ściąga mu pasek na kamizelce, a on myśli że już nie chudnie, bo kamizelka jest w sam raz.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 4,
Ładna opowieść chociaż smutna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2011-05-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
Łatwo się czyta . Mimo, że lektura , dobra ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo piękna i wzruszająca nowela.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
"Kamizelkę" czytałam już w gimnazjum, ale wtedy mało mnie interesowała, jednak niewątpliwie zapadła mi w pamięć. W tym roku sięgnęłam po nią ponownie i chociaż nie będzie to jedna z moich ulubionych książek cieszę się, że zdecydowałam się ponownie ją przeczytać, ponieważ w gimnazjum mimo wszystko była to dla mnie tylko obowiązkowa lektura, którą należało przeczytać i która opowiadała o ludziach pracujących na zmianę przy kamizelce. Musze przyznać, że nie widziałam wtedy głębszego sensu książki. Teraz jednak bez problemu zauważyłam, że w książce nie chodzi o ubranie, ale o wielką miłość łączącą Panią i Pana. Kobieta wie, że jej ukochany umiera, ale dzielnie sobie z tym radzi i cały czas pracuje nad kamizelką, aby mąż nie zorientował się iż chudnie i powolnie umiera. Pod koniec książki dowiadujemy się jednak, że mąż był w pełni świadomy swojego losu i także pracował nad kamizelką, aby za jej pomocą oszukać żonę i sprawić, aby chodź trochę mniej martwiła się o jego zdrowie. "Kamizelka" opowiada o wielkiej miłości, nieuchronności losu i sposobach radzenia sobie ze śmiercią ukochanej osoby. Nigdy nie ma dobrego sposobu, aby powiedzieć "żegnaj", jednak często idzie znaleźć metodę, aby uczynić życie ukochanej osoby w jej ostatnich dniach chodź trochę lepszym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Choć na przeczytanie tego dzieła z dorobku Prusa przeznaczyłam zaledwie kilka minut, okazuje się że niezmiennie pozostają one w mej pamięci. Przepiękna historia o cierpieniu, poświęceniu i trwałości prawdziwej miłości. Nie znajdziemy tu patosu, wzniosłych słów czy poruszających zmysły opisów uniesienia - mimo to owe uczucie nie tylko nic na tym nie traci, a wręcz nabiera szlachetności. Bowiem to czyny są najważniejsze i najwięcej mówią o człowieku. Niezapomniana.
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki - 2013,
Ładna opowieść o małżeństwie, które w obliczu choroby dba o siebie nawzajem kłamiąc, choć "kamizelka - ta już nie skłamie!". Rzecz krótka, a dobitna - udowadnia, że nie trzeba tysiąca stron, by poruszyć czytelnika. Choć nadal nie znalazłam odpowiedzi na pytanie - czy należy mówić nieuleczalnie choremu całą prawdę, czy okłamywać go, że wszystko jest dobrze.
Inne książki autora
Nowele opowiadania fragmenty. Tom 3
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Nowele opowiadania fragmenty. Tom 3

Trzeci tom, wspaniałych nowel, opowiadań oraz niedokończonych utworów, Bolesław Prusa. Tom ten zawiera takie utwory jak: "Omyłka", "Sława", "Nowe Prądy"...

Nowele
Bolesław Prus0
Okładka ksiązki - Nowele

Wybór nowel: Antek, Nawrócony, Michałko, Katarynka, Kamizelka, Na wakacjach, Przygoda Stasia, Powracająca fala - czas i miejsce akcji, treść i kompozycja...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy