Karaluchy

Tom 2 cyklu Harry Hole

Karaluchy to druga książka w ramach cyklu koncentrującym się na postaci Harry’ego Hole’a, który zawodowo zajmuje się rozwikłaniem najtrudniejszych zbrodni.

Akcja pozycji koncentruje się na odnalezieniu martwego ambasadora Norwegii, które odnaleziono w Tajlandii. W stolicy natychmiast powstaje spore zamieszanie, by nie rzec, że nawet zaczyna panować lekki chaos. Policjant Harry Hole musi poradzić sobie w ciężką podróżą, która dodatkowo pobudza problemy związane z dotykającym kacem. W związku z tym nawet specjalne zastrzyki witaminy B12 nie pomagają.

Jego nowa sprawa ku zaskoczeniu rozpoczyna się w Bangkoku, gdzie łączy się ze sobą nocne życie oraz mocne środki odurzające. Po kilku chwilach i wydarzeniach okazuje się, że sprawa morderstwa ambasadora jest naprawdę rozbudowana i posiada powiązania z różnymi frakcjami czy osobami. Prawda wkrótce może wyjść na jaw, co jednak poprzedzi wielka ilość emocjonujących wydarzeń.

Informacje dodatkowe o Karaluchy:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Kakerlakkene
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Kup książkę Karaluchy

Karaluchy - opinie o książce

Moje pierwsze spotkanie z autorem książki pt. '' Karaluchy'' Jo Nesbø uważam za udane, gdyż miałam okazję poznać losy niezwykłego policjanta Harry’ego Hole, który to potrafi swoim twórczym myśleniem zadziwić nie jedną osobę, mającą wątpliwości co do jego intuicji i ciężkiej pracy zawodowej.

Niewinne w sumie śledztwo, a kryje w sobie wiele tajemnic. Każdy mógłby być tak na dobrą sprawę współodpowiedzialny za śmierć ambasadora żona, córka, maklerzy giełdowi, pracownicy ambasady.

Wspólnie z autorem odkrywamy, jak toczy się życie codzienne mieszkańców Bangkoku, którzy zmagają się z niekorzystną dla nich pogodą utrudniającą im funkcjonowanie, smaki dań w odwiedzanych przez Harry’ego restauracjach.

W trakcie czytania nie ma czasu na nudę, gdyż występują ciekawie opisane zwroty akcji.

Narracja została opracowana przez autora na wysokim poziomie z tego względu, gdyż mamy okazję w II części przyjrzeć się z bliska pracy głównego bohatera, który nigdy nie daje za wygraną w rozwiązaniu zagadki pomimo zmagania się ze swoimi osobistymi problemami.

Autor zmierzył się w bardzo dobry sposób z trudnymi zagadnieniami z życia codziennego, z którymi na ogół ma do czynienia świat przestępczy, ale myślę, że pomogło mu zbudować w tym doświadczenie zawodowe w pracy zawodowej, w której okazję miał się przyjrzeć z bliska oraz w kreowaniu pozostałych bohaterów, którzy potrafili maskować się do samego końca.

Harry Hole ma swoje teorie, założenia, plan działania, ale udowadnia wielu osobom pomimo mających uprzedzenia co do jego pracy, że warto, jest, dać szansę na wykazanie się w sprawach zawodowych od samego początku, aż po sam jej koniec.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2017-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Razem z Harrym wkroczymy w mroczne zaułki Tajlandii, z mafią, narkotykami i dziecięcą prostytucją. W tym wszystkim, w atmosferze grożącego skandalu, rozgrywa się akcja główna - sprawa martwego, norweskiego ambasadora, która była przyczyną całej wycieczki. Dobra policyjna robota, dobre śledztwo. Jo Nesbo rozklęcił się po pierwszej części. Słuchałam historii w wersji audiobooka- realizacja doskonała, dopracowana w najmniejszych szczegółach, aktorska śmietanka, jednym słowem słuchało się tego z wielką przyjemnością.

Avatar użytkownika - natis21
natis21
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 31 książek w 2017 ,
Po ostatniej podróży Harrego do Sydney, przyszła pora na Tajlandię. Tempo akcji w porównaniu do poprzedniej części jest tu szybsze. Jo Nesbo podzuwa nam kolejnych podejrzanych, by na końcu przedstawić mordercę.. który od samego początku miał alibi i nie braliśmy go pod uwagę. To lubię :)

Pisarze skandynawscy rozwinęli skrzydła w gatunku kryminalnym. Jednym z takich autorów jest Jo Nesbo, który ponoć z książki na książkę się rozwija. Jednoznacznie trudno mi to stwierdzić, bo "Karaluchy" to moja pierwsza przygoda z tym autorem, a zarazem jest to drugi tom serii o Harrym Hole.

Jo Nesbo ur. w 1960 roku, w Oslo. Jako młody chłopak realizował swoje marzenia w klubie piłkarskim. Oprócz pisania kryminałów pisze także teksty piosenek w zespole Di Derre, w którym gra osobiście. Nesbo to autor powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Pierwsza z cyklu książka pt. "Człowiek nietoperz" otrzymała literacką Nagrodę Rivertona, a także Szklany Klucz, za najlepszą powieść kryminalną. Kolejną książką, która cieszyła się nagrodami i została okrzyknięta kryminałem wszech czasów był kryminał "Czerwone Gardło". Obecnie seria liczy 10 tomów i liczę na kolejne.

Akcja rozgrywa się na ulicach Bangkoka, gdzie rządzi świat seksturystyki. Jak się okazuje za pieniądze można wszystko, bowiem Tajki są bardzo otwarte i spełnią każdą, choćby najbardziej wyuzdaną prośbę klienta. Jednak taka szeroko pojęta rozrywka może mieć przykry finał, o czym się przekonuje sam ambasador Norwegii. Jego ciało zostaje znalezione w motelu, a raczej burdelu, przez prostytutkę, którym zarządza Wang Lee. Jako, że sprawa jest bardzo delikatna i nic nie może wyjść na światło dzienne, sprawa zostaje tuszowana. Z pomocą tajskiej policji nadciąga we własnej osobie - Harry Hole, który cierpi na syndrom wiecznego kaca. Hole nie został wysłany przypadkowo, ponieważ wcześniej rozwikłał bardzo trudną sprawę, a jego szef liczy jednak na jego jasność umysłu. Początkowo Hole zostaje robiony zwyczajnie w jajo, ale jednak pokazuje, że iloraz inteligencji posiada wysoki. Mimo zmagania z problemami, alkoholizmem i barierami językowymi wychodzi z tej historii obronną ręką.

"Kralauchy" to porządny kryminał. Co bardzo mi się podoba, autor angażuje czytelnika w całą historię intelektualnie. Tutaj trzeba pracować nas szybkich obrotach, aby pojąć sens tej jakże zawiłej historii, a przy tym obstawić, kto może być potencjalnym sprawcą. Do tego urok, kolorowego, ale zarazem głośnego Bangkoka tylko wzmaga wyobraźnię czytelnika.
Autor także przedstawił nam plejadę bardzo ciekawych postaci nawet tych drugoplanowych. Akcja natomiast dzieje się niespiesznie i czasami było dla mnie zbyt monotonnie, ale to były tylko przestoje, bo za chwilę akcja ruszała, a kartki mknęły do przodu.

Tak się zastanawiam, jak to jest, że w tych dobrych kryminalnych inspektor, czy też komisarz mają wiecznie problemy alkoholowe, jak dla mnie to już oklepany motyw i szczerze powiedziawszy nie robi już to mnie na wrażenia. Naturalnie bohaterowie zbyt idealni też nie mogą być, bo tracą wtedy na wiarygodności, w końcu nie ma ludzi idealnych, ale można byłoby wymyślić coś innego. Natomiast jeśli chodzi o sam język, to jak na kryminał mogę stwierdzić, że jest na bardzo wysokim poziomie. Z pewnością jest to inteligenty kryminał, napisany odważnie i z "jajami", ale jednak nie obyło się bez wad. Niemniej jednak na kolejne spotkanie z Nesbo czekam już z niecierpliwością. A fanom kryminalnych intryg i zbrodni jedynie mogę polecić tę książkę.

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Drugi tom znacznie lepszy niż pierwszy i mam nadzieję, że każdy kolejny będzie lepszy od poprzedniego. Tym razem Harry musi rozwiązać zagadkę śmierci ambasadora w Bangkoku, trafiając po drodze na wiele fałszywych tropów i zagadek do rozwiązania. Ciekawa, niebanalna historia, w której lepiej poznać możemy głównego bohatera, można go nawet polubić, co mnie się zdarzyło ;) Polecam i na pewno sięgnę po kolejne tomy!

Jeszcze do niedawna przekonana byłam, że w kwestii audiobooków już niewiele jest w stanie mnie zaskoczyć. Świetny lektor, niesamowita interpretacja książki, albo niepowtarzalny styl. Bo cóż innego można jeszcze wymyślić? Okazuje się, że rynek audiobooków jest polem do popisu i eksperymentów, żyznym, chłonnym i obfitującym w cudowne wręcz plony.

O ile do tej pory audiobooki lubiłam, od teraz je uwielbiam! A wszystko to za sprawą „Karaluchów” Jo Nesbo, kryminalnej superprodukcji, zrealizowanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie i serwis Audioteka.pl.

Superprodukcja jest połączeniem tradycyjnego audiobooka ze słuchowiskiem. „Karaluchy” Nesbo, to poza czołowymi aktorami polskiej sceny, fantastyczna oprawa dźwiękowa i genialna muzyka Wojtka Mazolewskiego. Klimatyczna, mroczna, niepokojąca i przede wszystkim hipnotyzująca. Genialnie wtapiająca się w tło, a miejscami dopełniająca wydarzenia opisywane na kartach powieści Nesbo.

Historia rozgrywa się w orientalnym Bangkoku. Harry Hole, norweski policjant, wysłany zostaje do Tajlandii, by wraz z tamtejszą policją przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa ambasadora Alte Molnesa. Sprawa jest niezwykle delikatna. Ambasadora, w hotelowym pokoju, odnajduje z nożem wbitym w plecy zamówiona przez niego prostytutka. Hole rozpoczyna dochodzenie, którym dowodzi charyzmatyczna Liz Crumley (w tej roli świetna Iza Kuna!). Śledztwo okazuje się bardzo zawiłe. Pojawia się mnóstwo tropów i wątków, które skompromitować mogą prominentnych Norwegów. Istnieje również realna groźba międzynarodowego skandalu, w którym ujawnione mogą zostać poza morderstwem ambasadora i okoliczności w jakich zginął, dużo paskudniejsze sprawy, od perwersji poczynając, kończąc na pedofilii. Władzom Norwegii i Tajlandii bardziej zależy na wyciszeniu całej sprawy, niż na znalezieniu mordercy ambasadora. W takich warunkach Hole, Crumley i jej ekipa prowadzić będą wyczerpujące dochodzenie, które namiesza w życiu wielu osób.

„Karaluchy” Jo Nesbo, to kryminał z prawdziwego zdarzenia. Dzieje się tu dużo i szybko, a autor zaskakuje coraz to nowymi sytuacjami, które gmatwają i tak bardzo poplątaną sytuację bohaterów. Zwodzi czytelnika, komplikuje losy postaci, rzuca nowe światło na wydarzenia, zmienia tempo toczących się wydarzeń, podsycając apetyt czytelnika / słuchacza. Jest nie tylko świetnie napisany, ale osadzony w egzotycznej scenerii, która dodatkowo wyostrza ciekawość. Samo otoczenie nie byłoby jednak wiele warte, gdyby pozbawić go tak misternej intrygi, przemyślanej i dopracowanej z precyzją i z prawdziwym mistrzostwem. I oczywiście byłaby też niczym, gdyby pozbawić ją charyzmatycznych postaci. A u Nesbo jest wszystko. Zrównoważone, a zarazem nadające żaru powieści...

Przyznam, że po raz pierwszy audiobook zrobił na mnie aż tak niesamowite wrażenie. „Karaluchów” słucha się lepiej niż ogląda film. Narrator prowadzi czytelnika zatłoczonymi ulicami Bangkoku, przeprowadza przez najbrudniejsze dzielnice i najpodlejsze zakątki miasta. Aktorzy doskonale grają swoje role. Brzmią autentycznie, fantastycznie oddając osobowości swoich bohaterów. Genialna jest zwłaszcza Danuta Stenka i fantastyczna Izabela Kuna. Ale to, co wyprawia Łukasz Simlat, to już prawdziwe mistrzostwo. Oprócz nich usłyszeć można m.in. Borysa Szyca, Magdalenę Cielecką, czy Bogusława Lindę i wielu innych fantastycznych aktorów.

Muzyka, jak wspominałam, świetnie wpasowuje się w tło, a efekty dźwiękowe dopełniają całości. Kapitalnie jest słuchać o Bangkoku i jednocześnie słyszeć w tle jazgot ulicy. Nieźle brzmią też, naturalistycznie oddane odgłosy, wydawane przez bohaterów (jęki, sapania, wzdychanie, etc.) Co prawda w nadmiarze mogą irytować, ale reżyser (Krzysztof Czeczot) na szczęście nie przeholował w tej materii. Jest jednak jeden mankament. Momentami zagłuszają dialogi i to w miejscach, w których robić tego nie powinny.

W każdym razie, dla mnie to i tak prawdziwa bomba. I przysięgam, musicie tego posłuchać!

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
To był jeden z lepszych pomysłów, by zacząć czytać książki Nesbo. Harry, mimo tego, że nie jest idealnym, wymuskanym obywatelem i pilnym stróżem prawa, wzbudza sympatię i z przyjemnością zagłębiam się w jego historię. Dodatkowo jego niekoniecznie taktowne żarty i komentarze podbijają jego "wartość" w moich oczach, bo lubię i czarny humor i złośliwe docinki i bezpośredniość graniczącą z lekkim... chamstwem. Sama książka... wow... na koniec miałam taki mętlik w głowie, że nie potrafiłam ogarnąć, jak Nesbo mógł mnie tak oszukać i omotać. Kiedy już myślałam, że rozszyfrowałam zagadkę śmierci ambasadora i zdołałam połączyć pozostałe morderstwa, okazało się, że się pomyliłam, bo zabójca niby w sposób oczywisty został podany na tacy, ale! Tutaj również spotkało mnie zaskoczenie, bo gdy myślałam, że wiem już wszystko, Harry tak pokręcił i powyciągał asy z rękawa, że szczęka opada. Postaci dość kontrowersyjne. Trochę irytujący (bardziej z perspektywy moich przekonań i podejścia do życia, a nie złego pomysłu) wątek polityczny i zamiatania wszystkiego pod dywan. Ktoś wysoko postawiony jest zamieszany w aferę pedofilską? A co tam... udawajmy, że sprawy nie ma, bo dobro publiczne jest ważniejsze. Politycy mają jakieś powiązania z dochodową inwestycją i z osobą wątpliwej reputacji? A jaki to problem? Przecież policja nie powinna robić niczego, co mogłoby zaszkodzić władzy w państwie, prawda? "Harry w pierwszej chwili pomyślał, że Loken żartuje, kiedy ten oświadczył, że idą na karaoke, ale wkrótce otrzymał wyjaśnienie. W barze karaoke bez konieczności podawania nazwiska wynajmowało się dźwiękoszczelny pokój na godziny, zamawiało się to, co się chciało, i dalej nikt nikomu nie przeszkadzał. Poza tym przewijało się tutaj stosunkowo dużo ludzi i można było przyjść i wyjść bez zwracania na siebie uwagi. Po prostu idealne miejsce na sekretne spotkanie." - też bym chciała takie lokale w Polsce! No ale tu jest Polska, a nie Tajlandia. Ogólnie mam wrażenie, że Nesbo chyba lubi dość kontrowersyjne wątki - kolejny raz wybrał miejsce akcji w kraju, w którym różne dewiacje albo wolność w stylu hipisów jest powszechnie akceptowana. Tutaj wątek pedofilski trochę mnie odrzucał - mogę czytać o seryjnych mordercach, o przeróżnych psychopatach, ale jak sobie pomyślę o biednych dzieciach... brrrr, okropność! Cały wywód Lokena odnośnie pedofilii... że tak powiem czynnych i biernych był bulwersujący. Na pocieszenie dodam, że nawet taki niekoniecznie prawy człowiek jak Hole miał podobne zdanie do mnie. Ach no i duży plus za przywołanie jednego z najbardziej popularnych Norwegów (czy jak to tam zostało określone) - Ole Gunnar Solskjaer... postać dla mnie wręcz legendarna i przypominająca mi dzieciństwo, kiedy wiernie kibicowałam Manchesterowi (za czasów moim zdaniem jednego z lepszych składów - bo i Beckham i Giggs i Solskjaer, van der Sar i Scholes...). Nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Polecam gorąco!
Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
Świetny kryminał, w którym policjant Harry Hole próbuje rozwikłać zagadkowe morderstwo norweskiego ambasadora w jednym z tajlandzkich domów publicznych. Na jaw wyjdą liczne przestępstwa i skorumpowanie. Lektura godna polecenia.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Rasowy kryminał ze świetnie zarysowanymi bohaterami. Jo Nesbo wymiata !
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Nesbo się rozwija. Widać postęp w tworzonym przez niego świecie Harry'ego. Przełożeni naszego kochanego dochodzeniowca postanawiają wysłać go do Bangkoku, gdzie zabito ambasadora. Harry, ten zamknięty Harry, stroniący od znajomości zaprzyjaźnia się z Liz. Kobietą, która też nie do końca tam pasuje (z pozoru) oraz coś w życiu przeszła.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
niech za moją opinię służy to że po przeczytaniu tej ksiązki nie mogłam nie sięgnąć po nastepną i zakochałąm się w Harrym. Świetna tak jak wszystkie następne
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, audiobooki,
To jest moja pierwsza książka tego autora. Dałam jej 5 punktów ze względu na to, że słuchałam jej jako audiobooka i jest zrealizowany jako fantastyczne słuchowisko. Bierze w nim udział plejada znanych polskich aktorów. Super się słucha. Hary jest detektywem, który nie unika alkoholu.Przydzielono mu sprawę zamordowania norweskiego ambasadora w Tajlandii. Miał jej nie rozwiązać.
Avatar użytkownika - Booko24
Booko24
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2014,
,,Karaluchy" to zdecydowanie pozycja świetnie zachęcająca do zapoznania się z kolejnymi częściami z Harrym Hole'm w roli głównej. Zdecydowanie polecam!
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
W Bangkoku zamordowany zostaje norweski ambasador. Okoliczności mordu nie są fajne: ofiarę z nożem w plecach znajduje zamówiona przez niego panienka lekkich obyczajów. Na domiar złego teczka ambasadora zawiera zdjęcia wskazujące na to, że był pedofilem. "Karaluchy" to druga część cyklu kryminalnego z Harrym Hole. Ponieważ czytam ten cykl nie po kolei, więc znam już mniej więcej jego przeszłość i spodziewałam się czegoś więcej, a zanosi się na to, że w miarę upływu czasu Jo Nesbo rozkręca się z powieści na powieść. Ta część mnie jednak nie zachwyciła.
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Dużo się naczytałam o książkach tego autora na Waszych blogach. Jo NesbAE to norweski pisarz. Skandynawia to kraina, gdzie takie mroczne kryminały i thrillery pojawiają się jak grzyby po deszczu. Czy ta była ciekawa? Jako ciekawostkę mogę jeszcze napisać, że autor jest też muzykiem rockowym, nagrał solową płytę. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału otrzymał nagrodę Wielkiego Kalibru. Zblazowany alkoholik, Harry Hole- policjant z zawodu dostaje rozkaz natychmiastowego udania się do Bangkoku i rozwiązania sprawy zabójstwa norweskiego ambasadora. W mrocznych zaułkach tego miasta odkrywa wiele zagadek, palarnie opium, bary z prostytutkami, nawet dziecięcymi i transwestytami. Odkrywa, że ktoś z góry tak naprawdę nie chce, aby odkrył co się tu stało. Kolejny dobry pisarz ze Skandynawii. Nie wiem, może to ten mroźny, surowy klimat sprawia, że tworzą oni pasjonujące, trzymające w napięciu kryminały i thrillery. Historia zaciekawiła mnie od pierwszej strony. Wiedzieliście, że Tajlandia jest światową stolicą seksualnych dewiacji? Wciągający, poruszający temat. Razem z Harrym rozwiązywałam zagadkę, a autor mylił tropy, po kolei odsłaniał fragmenty układanki. Oczywiście zabójcy nie wytypowałam. Bardzo polubiłam głównego bohatera. Nie lubię, gdy są oni zbyt idealni i bardziej przypominają superbohaterów, którzy wszystko wiedzą. Muszą razem z czytelnikiem błądzić i kluczyć, Abu spotęgować jego napięcie i wywołać dreszcze. Obserwujemy też to co się dzieje w psychice głównego bohatera. Został dobrze wykreowany. Duszący, oblepiający nasze ciało klimat Bangkoku też wzmacnia doznania. Czyta się szybko. Muszę pochwalić warsztat autora, który jest dopracowany. Pomimo tego, że mało tu dialogów czyta się szybko i sprawnie, a to zasługa jego pióra. Okładka to tym razem ukłon w stronę wydawnictwa. Prosta, ale przyciąga uwagę. Polecam!
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Kameralny dramat w wielomilionowym Bangkoku. Chandler na współcześnie. Doskonały - pozycja obowiązkowa dla miłośników gatunku.
Avatar użytkownika - Atisiak
Atisiak
Przeczytane:2012-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Jo Nesbo - mistrz norweskiego kryminału. Mam dopiero siedemnaście lat ale z powagą mogę stwierdzić, że jego opowieści, zagadki, tajemnice i co najważniejsze głowny bohater potrafią zaciekawić użytkownika nawet cztery razy starszego ode mnie. Karaluchy były drugą powieścią o policjancie Harry'm Hole'u. Już od samego początku wciągają czytelnika, aż chce się spojrzeć na ostatnia strone książki! Nesbo idealnie kieruje nas na tropy które potem stają się nie poprawne. Zaczynamy dokładniej poznawać słabości Harrego - narkotyki, alkohol, jego przeszłość.

Karaluchy to zarazem druga część serii o Harrym Hole, jak i moje trzecie spotkanie z Autorem. O ile "Pierwszy śnieg" pozytywnie zaskoczył mnie wartką akcją, tak tu znów wracamy do stylu z "Człowieka nietoperza". Autor znów przenosi akcję poza Norwegię, tym razem do Tajlandii. Choć opisów jest tu zdecydowanie mniej, to jednak czytelnik wraz z Harrym poznaje zakarmaki Bangkoku oraz zwyczaje Tajów. Lektura wciągająca, ale nie na tyle, żeby czytać ją jednym tchem, szczególnie, że podejrzenia co do sprawcy zrodziły się u mnie już na samym początku (jeszcze bez motywu), a zakończenie jedynie je potwierdziło.

Dobry, solidny kryminał. I co dziwne, nie przeszkadzały mi opisy kultury, zwyczajów, charakterystycznych zachowań czy miejsc w Tajlandii. A często zbyt rozwlekłe takie kawałki mnie drażnią. Harrego Hole rzucono właściwie na pożarcie lwom do śledztwa w Tajlandii. W końcu co wieczór pije to nic nie zrobi i o to chodzi. Tymczasem Harry umiał zarzucić chlanie i doprowadził do rozwiązania morderczej zagadki z udziałem norweskich obywateli. I poczułam wtedy do niego nutkę sympatii. Początek trochę drętwy ale jak akcja nabierze tempa to trudno odłożyć książkę. Ja od razu chciałam wiedzieć co będzie dalej. Muszę wypożyczyć kolejny tom.

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Hary Hoole, po raz kolejny wkracza do akcji. Po sukcesie jaki odniósł w Sydned, nikt nie ma wątpliwości, że kolejne brutalne mordestwo poza granicami Norwegii może rozwiązać tylko on. Leci więc do Tajlandi, by rozwikłać sprawę, która wydaje sie być prosta i łatwa. Przełożeni mają nadzieje, że policjant dzięki zmianie otoczenia poradzi sobie ze swoim problemem, i raz na zawsze odstawi alkohol na bok. Jednak Hoole wie, że tylko wtedy kiedy sie upije na umór, zaczyna myśleć logicznie, dostrzegać nowe wątki w śledztwie, a w efekcie może złapać mordercę.

Książka pokazuje po raz kolejny, że nic nie jest w stanie zastąpić inteligencji, kojarzenia faktów, oraz rozmów z podejrzanymi, z których każda wnosi coś nowego do sprawy. To pochwała pracy policji, która każdego dnia mierzy się z ogromnymi problemami.

Avatar użytkownika - Knoblauch
Knoblauch
Przeczytane:2018-02-21, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Kolejna zagadka rozwiązana.
Moja ocena: 7/10

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-12-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Drugie spotkanie z Harrym Hole, nieco bardzie udane niż "Człowiek nietoperz", jednak wciąż czuję, że "to nie to". Tym razem akcja będzie działa się w Bangkoku, gdzie Harry zostaje oddelegowany, aby wyjaśnić tajemniczą śmierć norweskiego ambasadora. Wizja Tajlandii jako seksualnego raju, wciąż pijący i wciąż skacowany Harry, którego intelekt mimo wszystko nie jest jeszcze przeżarty przez alkohol, poruszenie trudnego tematu jakim jest pedofilia - to wszystko znajdziecie w tomie drugim. Widzę niestety już trochę motywy, które będą się pewnie powtarzać w książkach z komisarzem, jednak całość jest zdecydowanie lepsza od 1 tomu i trochę już zdążyliśmy się do bohatera przyzwyczaić, chociaż mi osobiście jakoś trudno go polubić. A może to dlatego, że kobiety, które za bardzo zbliżą się do Harrego, czeka niestety smutny koniec....

Trzeci klucz
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Trzeci klucz

Trzeci klucz to czwarta pozycja w ramach cyklu Harry Hole, która po raz kolejny pozwala nam poznać kolejne losy wspomnianego policjanta współpracującego...

Zazdrość
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Zazdrość

Śledczy z Aten zostaje wezwany do zbadania sprawy zaginięcia niemieckiego turysty na wyspie Kalimnos. W swojej karierze policjanta zyskał renomę, analizując...