Opis ksiązki
Kup Teraz

Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2013-01-24
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 978-83-63773-15-1
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:czytam

Keynes i Hayek od osiemdziesięciu lat uosabiają przeciwstawne nurty myśli ekonomicznej:  interwencjonizm i leseferyzm. Koncepcje obu ekonomistów zdobywały i traciły przychylność polityków od Franklina Roosevelta do George W. Busha wywierając przy tym wpływ na poziom życia milionów obywateli. Do niedawna górą był ten pierwszy. Ostatni kryzys zdaje się potwierdzać racje drugiego.

Począwszy od wielkiego kryzysu poprzez II wojnę światowa i okres powojennej odbudowy, aż po czasy obecne, doświadczony dziennikarz, Nicolas Wapshott w swojej książce poddaje wnikliwej analizie porywające debaty między dwoma gigantami dwudziestowiecznej ekonomii, których rozbieżne poglądy nadały kształt gospodarczym wzlotom i upadkom w wielu krajach i nadal trzymają świat w swoim władaniu.

Do końca swych dni John Maynard Keynes i Friedrich von Hayek nie osiągnęli porozumienia w kwestii czy rząd powinien mieszać się do gospodarki. Przez dwadzieścia lat prowadzili spór w formie listów, naukowych publikacji i zapalczywych dyskusji, a także poprzez swoich gorliwych uczniów, od Johna Kennetha Galbraitha po Miltona Friedmana. Elokwentny i charyzmatyczny Keynes roztaczał optymistyczną wizję świata, w którym planowanie i kontrola sprawowana przez rząd stanowiłyby wsparcie dla gospodarki. Pogląd ten wkrótce przyjęło całe pokolenie polityków i ekonomistów po obu stronach Atlantyku. Dla kontrastu Hayek, orędownik wolnego rynku, ze swą skrupulatną logiką i uporem w głoszeniu niekonwencjonalnych idei, znalazł poparcie wśród wyznawców leseferyzmu

O aktualności tej debaty świadczy także próba przełożenia jej na współczesny język rapu, którą dokonał ekonomista Russ Roberts z Uniwersytetu im. George`a Masona w Północnej Wirginii:Od początku 2010 roku teledysk na youtube obejrzano ponad cztery miliony razy. Drugi odcinek cieszy się nie mniejszym powodzeniem, od wiosny 2011 roku odnotowano ponad 2 mln wyświetleń. A oto jak w wolnym tłumaczeniu, brzmi refren w rytmie hip-hopu o opiewający spór między Johnem Maynardem Keynes, uosobieniem interwencjonizmu i Friedrichem von Hayekiem, guru gospodarczych liberałów.

Już od stulecia, krok w przód, krok wstecz Keynes: rynkami trzeba sterować Hayek: przeciwnie, ręce od nich precz Na przemian boomy i krachy, ludzie w udręce Hayek: to przez tani pieniądz Keynes: nie, przez instynkty zwierzęce

Popularność tego teledysku wynika, ma się rozumieć, z aktualności problematyki, o której traktuje. Podobnie jak polemika Paula Samuelsona z Miltonem Friedmanem w latach 60. ubiegłego wieku, tak i dzisiejsze utarczki Paula Krugmana z Niallem Fergusonem czy Johna Taylora i Christiną Romer, są tylko wariacjami na temat „formacyjnej” dysputy Keynesa z Hayekiem. Nic dziwnego, że brytyjski dziennikarz Nicholas Wapshott określił ją mianem „sporu, który zdefiniował współczesną ekonomię.”

Nicolas Wapshott jest dziennikarzem i autorem książki Ronald Reagan and Margaret Thatcher: A Political Marriage. Były redaktor naczelny londyńskiego „Timesa” i „New York Sun”. Mieszka w Nowym Jorku.

Warto przeczytać tę książkę, aby zrozumieć nasze współczesne dylematy, jak również kryzys, w obliczu którego stoją kraje Europy.
– Alan Caruba, Bookviews.

Książka wyjaśnia, dlaczego ci dwaj wielcy ekonomiści są niezbędni, by zrozumieć nasz obecny kryzys polityczny.
– Daily Beast.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów