Opis ksiązki
Kup Teraz

Kłania się PRL

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2008-11-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-60000-26-7
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:teano
Dokonany przez Marcina Szczygielskiego wybór satyrycznych tekstów Stefanii Grodzieńskiej zamieszczonych w tym tomie obiecuje doskonałą zabawę: pozornie lekkie i zabawne trafiają w cel i wbijają szpilki w najbardziej delikatne "organy" władzy. Grodzieńska - również tancerka - w swoich literackich piruetach ot, niby niechcący, ale z pełną premedytacją rozdaje kopniaki prosto w siedzenia prominentów z wzorowym robotniczo-chłopskim rodowodem; rozdętych poczuciem władzy ekspedientek i urzędników. Takie kopniaki - wymierzone stopą obutą w baletkę - choć nie mogły wytrącić z równowagi stołków, na których zasiadały ofiary, to jednak potrafiły boleśnie zranić ich ego.

Ale felietony Stefanii Grodzieńskiej to nie tylko dowód błyskotliwego poczucia humoru. Dziś nabrały wartości historycznej. W krótkich historyjkach i we fleszach dialogów odnajdujemy obraz zwykłej polskiej codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Ani tej podziemnej i walczącej, ani propagandowej, utrwalonej w Polskich Kronikach Filmowych, ani tej z badań IPN-u, zachlapanej niegodziwością. Po prostu zwykłej, szarej rzeczywistości przeciętnych obywateli. Kolejki w sklepach MHD, życie w kwaterunkowych, tuż-powojennych mieszkaniach-kołchozach, przedsiębiorcze podróże na "dziki zachód" Ziem Odzyskanych, perypetie w punktach usługowych, znój urlopu "made in PRL", walki na pocztach, w kinach, teatrach i wreszcie - w urzędach. Prawdziwy smak tamtych czasów uważny czytelnik odnajdzie jednak nie tyle w opisach, ile w samym języku, jakim posługuje się Grodzieńska - języku niedzisiejszym, bo dokładnym, celnym, czystym i eleganckim. Języku przedwojennej inteligentki, która wtłoczona w świat rządzony przez proletariat z tego języka uczyniła swoją broń.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,humor,popularnonaukowe,
Seria krótkich opowiadań na temat PRL. Są one pełne humoru, a pewne sytuacje szczególnie w sklepach, mogą się wydawać wręcz absurdalne. Czyta się lekko, choć sama końcówka była dość ciężka.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Czytała się potwornie długo - kilka miesięcy. Z trudem zmęczyłam, chociaż uwielbiam Grodzieńską. Ten jednak zbiorek był nierówny. Obok świetnych tekstów - mierne. Pod koniec dotarło do mnie czemu tak się męczę. To nie jest ksiązka do indywidualnego czytania. To tak samo jak czytanie ksiązki z dowcipami - czytane tylko sobie - nie smakują. Nabierają blasku, kiedy czyta się je głośno komuś bliskiemu.
Polecam więc tylko tym, którzy lubią czytać książki wspólnie z kimś.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kłania się PRL Bierki
Marcin Szczygielski
Okładka - Kłania się PRL Za niebieskimi drzwiami
Marcin Szczygielski
Okładka - Kłania się PRL Ach ci faceci!
Krystyna Mazurówna
Okładka - Kłania się PRL Les Farfocles czyli Nasturcje i ćwoki oraz Farfocje namiętności
Marcin Szczygielski
Okładka - Kłania się PRL Bingo
Marcin Szczygielski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów