Opis ksiązki
Okładka - Kolory sztandarów
Kup Teraz

Kolory sztandarów

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2010-11-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-278-7
Liczba stron: 370
Dodał/a książkę:speedi
Recenzja - Kolory sztandarów
Dominium Solarne. Poznaj najwspanialsze universum w historii polskiej science fiction. Gladius. Świat potomków ostatnich, prawdziwie wolnych kolonistów. Powoli i metodycznie mordowany. Prawo. Tu jest najwyższą wartością. Prawem jest Sędzia. Egzekutor. Tanator. Najeźdzcy. Ich technologia nie daje obrońcom najmniejszych szans. Ich okrucieństwo przekracza granice wyobraźni. Dominium Solarne. Ostatnia nadzieja dla Gladiusa. Ale i absolutne podporządkowanie. Wpasowanie w tryby galaktycznego molocha. Bezwzględnego, bezdusznego, bezlitosnego. Zatem: śmierć, czy niewola? Walka! Bo nadzieja umiera ostatnia!
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2011-01-22, Na półkach: Przeczytałem,

Proza, która potrafi poruszyć serce i umysł czytelnikaPrzyszłość. Ludzie penetrują Wszechświat. Sięgają gwiazd, które są ich przeznaczeniem. Spotykają na tej drodze inne formy życia, mniej lub bardziej przyjazne, zrozumiałe i zupełnie obce, czasami zaskakująco wrogie. Ludzie stoją wobec wezwań, które tak często są prawdziwą siłą napędową ich życia. Gdzieś w odmętach Kosmosu krąży Gladius. Planeta, którą zasiedlili koloniści pełni zapału i żywej nadziei na lepsze jutro. Kolonia należy do tak zwanych wo

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dokitu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-27, Na półkach: Przeczytałem,

Recenzja pochodzi z: http://dokitu.blog.pl/2016/01/26/recenzja-ksiazki-kolory-sztandarow/


 


Kolory sztandarów autorstwa Tomasza Kołodziejczaka były pierwszą książką z gatunku sicence-fiction po jaką kiedykolwiek sięgnąłem. Powiedzmy sobie szczerze: stwierdzając, że nie jestem fanem tej tematyki popełniłbym bardzo duże niedomówienie. Ja po prostu nie cierpię tej tematyki! Dlatego dość podejrzliwie podszedłem do tej lektury, ale wyznając zasadę, że trzeba poznawać nowe, zabrałem się za czytanie i … wielce się zaskoczyłem. I to wielce pozytywnie.


Autor Kolorów Sztandarów stworzył bardzo ciekawy świat, którego częścią jest Dominium Solarne (jest to także nazwa całego cyklu, którego KS są pierwszą częścią), w którym rozgrywa się akcja książki. W moim odczuciu, to właśnie świat przedstawiony przez Tomasza Kołodziejczaka jest najmocniejszą stroną tej książki. Wizja przyszłości pokazana w książce jest moim zdaniem arcyciekawa i chyba nie przesadzę, że pod względem złożoności nie odbiega, a może nawet przewyższa światy wykreowane w wielu najbardziej popularnych i zbierających najlepsze komentarze książkach fantasy.


Przenosimy się w czasie i przestrzeni do miejsca, gdzie ludzie są modyfikowani przez mikroprocesory wszczepiane w ciało, gdzie wyznawców maja sekty, których obrzędy bazują na sportach ekstremalnych, gdzie dowolną rozrywkę można zastąpić przez projekcję świata wirtualnego. Od złożoności i możliwości świata jaki został przedstawiony w Kolorach Sztandarów można dostać zawrotu głowy! Pan Kołodziejczak musiał poświęcić mnóstwo czasu, aby stworzyć tak niesamowity świat. Oczywiście to nie jedyna mocna strona książki. Autorowi nie można odmówić doskonałego prowadzenia całości, gdzie akcja jest wartka i czytelnik jest mocno wciągnięty w to, co się dzieje, a książka trzyma w napięciu i (co dla mnie bardzo ważne) nie jest oczywista.


Głównym bohaterem space opery jest Daniel Bondaree, wojskowy i bezsprzecznie wielki patriota, który bierze udział w tajnej misji, jaka ma na celu zniszczenie Korgardów – obcych form życia jakie zawładnęły Gladiusem – ojczyzną Daniela. Po pierwszych stronach lektury można by się spodziewać, że dostaniemy solidną dawkę potyczek w których kosmos będzie tłem i nie zawiedziemy się. Jednak dostaniemy coś więcej. Ważnym wątkiem w książce jest polityka między planetarna i czytelnik jest bardzo mocno wciągany w temat słuszności politycznych decyzji władców Gladiusa, który może zostać wsparty przez Dominium Solarne – kosmiczną potęgą, jednak za cenę własnej suwerenności. Autor nie zapomniał także o stworzeniu kosmicznej wizji demoktacji, jaka obowiązuje na planecie, która również jest bardzo ciekawa.


Jak dla mnie książka jest dopracowana w każdym szczególe. Świat, akcja, bohater, wątki poboczne – wszystko jest całkowicie na swoim miejscu i lektura jest niekłamaną przyjemnością. Jeśli jest przyjemnością dla takiego sceptyka sci-fi jak ja, to będzie po prostu ucztą dla wielbicieli gatunku.


Zacząłem czytać Kolory Sztandarów bardzo niechętnie, natomiast zakończyłem lekturę z wielkim uznaniem. Nigdy nie stanę się fanem science-fiction, ponieważ to po prostu nie są moje klimaty, natomiast na pewno sięgnę po kolejną książkę Kołodziejczaka z cyklu Dominium Solarne. Polecam książkę absolutnie każdemu!


W mojej ocenie daję jej 7/10.


 

speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kolory sztandarów Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Kolory sztandarów Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Kolory sztandarów Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Kolory sztandarów Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Kolory sztandarów Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów