Król

Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w ,,Brooklynie", jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu - o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli.

Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna - bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.

Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.

Informacje dodatkowe o Król:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2015-10-21

Kup książkę Król

Król - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2019-03-10,

Życie to poważna sprawa(...)Dlatego trzeba je szanować. Ale trzeba się też nim cieszyć. Korzystać z każdego dnia. Z każdej możliwości. Jeśli się tego nie nauczysz, będziesz biedny.

Katarzyna Ryrych ; Król ; wydawnictwa Literatura, autorka książek dla dorosłych i dzieci, laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, gdzie otrzymała nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, jako Książkę Roku 2015 r.  To bardzo wzruszająca powieść nietuzinkowa, barwna narracja, opowieść o chłopcu którego ojciec po bankructwie firmy traci pracę, dom, dostają mieszkanie w bloku o nieszczególnej nazwie ; Brooklyn ; gdzie tam rządzi się prosta zasada - przetrwać. Gdzie patologia szerzy się i przestępczość. Patryk jako siedmioletni chłopiec, opowiada o dostosowaniu się do społeczeństwa w którym przyszło mu żyć, o regułach, nudzie, bez perspektyw na przyszłość. Błąkającym się po osiedlu gdzie poznaje w pobliskim parku człowieka o imieniu Celestyn. Każdego dnia poznaje życie z prostymi walorami, z laniem na co dzień od tatusia , z siniakami na nogach, ze strachem w oczach, z przeszłością w tle, wstydem którego pokonują w szkole dobre oceny, uczy się przystosowania do reguł panujących w świecie i na co dzień. Celestyn staję się ojcem, w momencie kiedy tego zabierają do psychiatryka. Więź która się tworzy, przywiązanie, przyjaźń człowieka ze skrzydłami na plecach, daje chłopcu poczucie bezpieczeństwa i pokorę. Jak kończy się powieść? Co stanie się z Celestynem? Jak chłopiec da radę przetrwać slamsy? Czego to nauczy Patryka?
Powieść wielobarwna, która pokazuje że w życiu człowiek jest w stanie przystosować się do każdej sytuacji, przywiązać się do osoby która w życiu ma nie wiele, a tak dużo, mądrość, zaradność, zaufanie. Polecam serdecznie jako odskocznię od problemów dnia codziennego. Renata Mielczarek.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2023-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czarna walizka. Dalej niż daleko
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Czarna walizka. Dalej niż daleko

Kiedy przemija świat, w którym każdy dzień był jak kadr awanturniczego filmu, pozostaje jedynie tęsknota. Mikołaj z Eweliną Radliczówną rozpoczynają nowe...

Mała wojna
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Mała wojna

We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej...