Król życia

"Zwróćcie uwagę, jak tego pisarza fascynują wielkie, bujne indywidualności; ludzie, którzy zatracają się w pogoni za pełnią życia.

Oskar Wilde, wielki artysta, który z życia chciał zrobić sztukę, który życie uważał za najwyższą wartość, nie potrafił się zmieścić w purytańskiej, wiktoriańskiej Anglii. I przez potworny, purytański konwenans został skazany na dwuletnie więzienie, aby po odcierpieniu kary przeżyć jeszcze trzy krótkie, chorowite lata i u progu nowego XX wieku, który byłby dla niego na pewno bardziej wyrozumiały, zakończyć życie.

»Jeśli był kiedyś człowiek, który mówił jak bogowie, to chyba Oskar Wilde - pisał Parandowski - Zagubiło się znaczenie podobnych zachwytów, sława tej pięknej twórczości mówionego słowa nie ma dziś nic na usprawiedliwienie oprócz pamięci tych, co go niegdyś słyszeli«".

Ryszard Zengel

Informacje dodatkowe o Król życia:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1971-09-01
ISBN: bd

Kup książkę Król życia

Król życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - mireu
mireu
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Absolutnie pyszna sfabularyzowana biografia Oskara Wilde'a. Parandowski czaruje stylem, uwodzi językiem i syci klasą tej wspaniałej, fascynującej opowieści. Towarzyszymy skandalizującemu pisarzowi, estecie, rozpustnikowi, człowiekowi o pewności siebie graniczącej z demagogią i obserwujemy jego wzloty i upadki. Upajamy się piękną prozą, ale po chwili refleksji - dociera do nas, że Parandowski nieco wybielił swojego bohatera, a przynajmniej ograniczył do niezbędnego minimum wzmianki o relacjach homoseksualnych Wilde'a. Wydaje się również, że nieco wybiórczo potraktował faktografię, tak by Wilde okazał się postacią bardziej szlachetną niż mogłoby się wydawać. Raczej ofiarą własnego stylu bycia i dekadentyzmu niż do cna zepsutym hedonistą... Czy jest to minus? Trudno powiedzieć. Zawiodą się pewnie Ci, którzy poszukują wyłącznie skandali, skandalików i mięsistych opisów. Dla tych, którzy cenią sobie biografie pisane w starym stylu - zostawiające nieco pola dla naszej wyobraźni i domysłów - będzie to prawdziwa perełka. Myślę, że sam O.W. zachwyciłby się tą książeczką.

Po lekturze tej książki indywidualne spojrzenie na dzieła Wilde'a diametrycznie się zmienia.

Fakt, że "Król Życia" powstał zaledwie 28 lat po śmierci Oscara Wilde'a, jeszcze bardziej przybliża Jego postać.

Parandowski zrobił kawał dobrej roboty, serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2018-05-31, Ocena: 5, Przeczytałem,
Bolszewizm i Bolszewicy w Rosji
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Bolszewizm i Bolszewicy w Rosji

Reporterski opis rodzącego się sowietyzmu, wzbogacony o analizę rewolucyjnych zmian oraz o prognozy, które w niejednym przypadku czas zweryfikował jako...

Eros na Olimpie
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Eros na Olimpie

Parandowski, mistrz słowa, czerpiąc z mitologii greckiej, tworzy ucieszne, dowcipne historyjki o bogach, boginiach i mitycznych bohaterach greckich. Sam...