Kto sieje wiatr

5.2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2014-05-09
Dodał/a książkę:elibri

Kolejny świetny kryminał  z górami Taunus w tle. Tym razem akcja toczy się wokół śledztwa związanego z farmą wiatrową, przeciwko której protestują okoliczni mieszkańcy. Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein muszą znaleźć winnych śmierci dwóch osób, a krąg podejrzanych ciągle się poszerza...

Deutschland191 plusminus Linia koment

Lubię kryminały Nele Neuhaus i Kto sieje wiatr również spełnił moje oczekiwania. Fabuła jest wielowątkowa, nieprzewidywalna, w której nic nie jest takie jak się od początku wydawało.
Dużym plusem są retrospekcje i narracja z perspektywy wszystkich bohaterów. Autorka poruszyła tu wiele życiowych tematów takich jak przekręty czy pogoń za pieniędzmi. Trochę irytowały mnie opisy wykonywanych codziennych czynności przez bohaterów, ale z każdym rozdziałem było ich coraz mniej i przestało mi to przeszkadzać.
Widzę, że autorce nie brakuje pomysłów na tematy do swoich książek i doskonale się przygotowuje. Interesujące portrety psychologiczne postaci i trzymanie napięcia - Autorka w tym naprawdę jest rewelacyjna.
Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam historię, nie mogłam się oderwać nawet na chwilę. Kryminał jest wciągający i pokazuje różne oblicza ludzi. Pokazuje jak pozory mogą mylić. Polecam tę książkę osobom lubiącym nieskomplikowane historie z aferami w tle. Zapewniam, że ani na chwilę nie można się nudzić podczas lektury.

dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
"Kto sieje wiatr, zbiera burzę", o czym przekonali się bohaterowie wydarzeń opisanych przez Nele Neuhaus. Kolejne śledztwo Pii Kirchoff i Olivera von Bodensteina prowadzone jest właściwie przez samą Pię, tuż po powrocie z urlopu. Śmierć stróża nocnego w firmie zakładającej farmy wiatrowej - wypadek czy morderstwo? Akcja rozgrywa się wokół budowy farmy wiatrowej i kupna spornej łąki, której właściciel w trosce o środowisko nie zamierza sprzedać. Kiedy zostaje zamordowany rośnie liczba podejrzanych. Wszechobecny fałsz i kłamstwa, intrygi, zemsta oraz próby przekupstwa, tajemnicze wypadki i przenikliwy umysł Pii. To wszystko gwarantuje czytelnikowi mnóstwo emocji i sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Dodatkowo tematyka tego kryminału osobiście mnie interesuje, zatem pochłaniałam kolejne strony z wypiekami na twarzy.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Zaczyna się od śmierci stróża nocnego, alkoholika z wyskokami, z firmy WindPro, która zamierza na pobliskiej łące postawić farmę wiatrakową. Jednakże właściciel tej łąki, niejaki Ludwik, mimo nacisków szefów tej firmy i własnych dzieci, będących w spirali zadłużenia, nie zamierza jej sprzedawać. Pewnej nocy Ludwik zostaje brutalnie zamordowany... Czy motywem zbrodni była łąka warta miliony? Czy też te dwa zgony są ze sobą powiązane, a sprawca wywodzi się z kręgów przeciwników energetyki wiatrowej?

Pisarka stworzyła intrygujący labirynt, z wątków przeplatających się pomiędzy bohaterami, którzy to mają własne tajemnice. Jannis jest byłym pracownikiem WindPro, a teraz prowadzi inicjatywę NIE dla elektrowni wiatrowych; rozchwiany emocjonalnie nastolatek Mark jest zakochany w partnerce Jannisa- Ricky, która uwielbia bezkrytycznych wielbicieli; Nika to tzw. ,,szara myszka", której prawdziwa tożsamość okazuje się być sporym zaskoczeniem dla wszystkich. Także prowadzący śledztwo policjanci: Pia i Oliver zmagają się z problemami osobistymi- Oliver po chwilach paniki i strachu na debacie odważy się dopuścić pewną osobę do swojego prywatnego życia, co może mieć katastrofalne skutki dla prowadzonego śledztwa. Pośród animozji rodzinnych, tajemnic i kłamstw, za żądzą zemsty, ogromnymi pieniędzmi oraz nepotyzmem ukrywa się ktoś, dla kogo życie ludzkie nie gra większej roli. Bo kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. I żniwo śmierci. W tle pojawia się także ogólnoświatowy spisek dotyczący polityki klimatycznej.

Nie mam zastrzeżeń, jeśli chodzi o akcję. Jest dynamicznie, są elementy napięcia i zaskoczenia, uknuta intryga jest nieprzewidywalna i perfidna. Rozpoczęte wątki są wytłumaczone i precyzyjnie poprowadzone, choć z początku może wydawać się inaczej- na raz jest tego dosyć sporo.

,,Kto sieje wiatr" mogę polecić sympatykom wielowątkowym kryminałów z elementami polityczno-obyczajowymi, gdzie występują dobrze zarysowane psychologicznie postacie- nawet te drugoplanowe. Znalazłam informację, że to kryminał z cyklu Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 5) co mnie ogromnie cieszy, bo oznacza to, że mogę pokusić się o kolejne spotkanie z prozą pisarki.
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,