Kucharka Himmlera

WIEK XX OD KUCHNI!

Tylko trzy rzeczy mogą Cię uszczęśliwić: zemsta, seks i humor

Przezabawna opowieść o Rose, kucharce, która nigdy niczego i nikogo się nie bała i która przeżyła okrucieństwa XX wieku (ludobójstwo w Armenii, dwie wojny światowe, Holocaust i rządy Mao) nie tracąc humoru, ochoty na seks i rządzy zemsty - na tych trzech filarach opiera się bowiem szczęście według życiowego motto bohaterki.

Przeżywszy sto pięć lat, Rose niepodzielnie sprawuje rządy w swojej słynnej restauracji w Marsylii, nosi pistolet w kieszeni, a mijając interesującego mężczyznę, nie może opędzić się od kosmatych myśli. Rose niewątpliwie należy do grona wielkich postaci literackich, o których długo nie można zapomnieć.

,,Nie ma nic głupszego niż inteligentni ludzie." W tym miejscu należy dodać, że powieść tak inteligentna jak ta sprawia, że ludzie są mniej głupi.

Les Échos

Po otwarciu książki nie sposób jej odłożyć... Giesbert posiada dar pisania w sposób błyskotliwy i rytmiczny. A także dar rozbudzania ciekawości... Giesbert podsumowuje wiek - w sposób precyzyjny, z wściekłością i emocjonalnym zaangażowaniem.

Le Nouvel Observateur

Nieco szalona i pełna energii Rose jest świadkiem i uczestniczką tragicznej historii XX wieku. Z perspektywy wciąż pełnej sił witalnych stulatki opowiada o rzezi Ormian, francuskim antysemityzmie, zbrodniach nazizmu i maoizmu. Pomimo osobistych dramatów znajduje dość siły, by iść dalej, w czym pomaga jej niezwykły talent kucharki. Wszystkie te okropności zdają się jej nie dotykać, bo jej życiowe kredo brzmi ,,O ile historia jest piekłem, o tyle rajem jest życie".

Informacje dodatkowe o Kucharka Himmlera:

Kucharka Himmlera - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Główna bohaterka Rose, mimo swego sędziwego wieku -- 105 lat -- jest zaprzeczeniem stereotypowego wizerunku babci: ciągle w ruchu, prowadzi restaurację "Le Petite Provence", za pośrednictwem portali randkowych umawia się z młodszymi mężczyznami, nie rozstaje się z pistoletem. Jej energia i optymistyczne spojrzenie na świat może dziwić, gdy uzmysłowimy sobie, w jak trudnych czasach przyszło jej żyć. Historia Rose, to tragiczna historia dwudziestego wieku. Jako mała dziewczynka przeżyła rzeź Ormian. Na jej oczach zginął ojciec, a o matce i rodzeństwie słuch zaginął. Później dowiedziała się, że kobiety i dzieci były wyrzucane za burtę, gdy statek znajdował się na pełnym morzu. Rose, kilkuletnia wtedy dziewczynka zaprzyjaźniła się z salamandrą, która towarzyszyła jej przez trzydzieści lat. Na swojej drodze spotkała wielu dobrych i złych ludzi. W swoim życiu zaznała wiele bezinteresownej pomocy, a krzywdę swoich najbliższych pomściła okrutnie. Piętno na życiu Rose odcisnęły też dwie wojny światowe i rządy Mao. 17 czerwca 1940 roku na progu restauracji "Le Petite Provence" stanął Reichsführer-SS, Heinrich Himmler. Zafascynowany kuchnią Rose i jej rozległą wiedzą na temat ziołolecznictwa, zaczął co jakiś czas posyłać swoich ludzi po zioła i pigułki na wzmocnienie. Sama Rose zmieniła nawet na rok swój adres zamieszkania na jedną z siedzib Himmlera -- została jego osobistą kucharką. Rose poznała wiele postaci znanych nam z lekcji historii czy języka polskiego. Hitler, Goebbels, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, to tylko kilka z nich. Główna bohaterka w zabawny sposób opisuje wydarzenia historyczne, których była świadkiem. Jej opowieść, bo autor uczynił z niej narratorkę, jest pełna sarkazmu i spojrzenia z dystansem. Akcja utworu biegnie dwutorowo: współcześnie -- 2012 rok -- w Marsylii, natomiast w retrospekcjach przemieszczamy się między innymi do Paryż, Berlina, Pekinu. Z jednej strony -- współcześnie -- Rose zmaga się z demonem przeszłości, którego obudził tajemniczy list, z drugiej strony spisanie historii swojego życia jest swoistym rodzajem spowiedzi. A w życiu kobiety działo się wiele... Ciekawym dodatkiem do lektury jest aneks w postaci zbioru przepisów kulinarnych do potraw, które wielokrotnie pojawiają się na stronach książki. Teraz każdy, kto przeczytał "Kucharkę Himmlera" będzie mógł spróbować zapiekankę Mamie Jo czy krem karmelowy Emmy Lempereur. Jest to powieść oryginalna, przesiąknięta dużą porcją humoru, doprawiona ironią, dzięki czemu warta jest przeczytania. Ja ją zdecydowanie polecam. http://jastulatka.blogspot.com/2015/06/franz-olivier-giesbert-kucharka-himmlera.html