Legenda o Sally Jones

Gorylica Sally Jones urodziła się sto lat temu w afrykańskiej dżungli. Niedługo potem porwana została przez kłusowników i sprzedana tureckiemu handlarzowi kością słoniową, który kupił ją jako prezent zaręczynowy dla swej wybranki. Gdy ta odrzuciła zarówno prezent, jak i oświadczyny, Sally Jones wylądowała na targu w Stambule.

To dopiero początek niezwykle barwnego, ale jakże ciężkiego życia Sally Jones, którą los rzuca po całym świecie. Sally Jones dostaje się w ręce ciemiężców, łotrów i zdradliwych ludzi, ale znajduje też przyjaźń i wielką miłość.

Przejmująca, zaskakująca historia i magnetyzujące ilustracje, w których ukryte są niezliczone wątki i aluzje. Graficzna powieść o tęsknocie i rozpaczy, ale też o przyjaźni i nadziei.

Książka otrzymała w 2009 roku największe wyróżnienie dla szwedzkiej książki dziecięcej i młodzieżowej – Nagrodę Augusta.

Informacje dodatkowe o Legenda o Sally Jones:

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2015-05-12
ISBN: 978-83-7776-099-4

Kup książkę Legenda o Sally Jones

Legenda o Sally Jones - opinie o książce

Sally Jones jest gorylicą, która została schwyta będąc dzieckiem. Brutalnie zabrana od matki przez kłusowników trafiła w ręce ludzi. I tak oto od jednego miejsca sprzedawano ją do kolejnego. Była traktowana przedmiotowo. Nikt jednak nie wziął pod uwagę tego, że jest ona bardzo mądrym zwierzęciem, które potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji.
Wiele nieszczęść i kilka małych chwil szczęścia. Na tyle mogła liczyć.

" Po sześciu długich latach Sally Jones nie miała już czego wspominać. I dawno straciła nadzieję. "

"Legenda o Sally Jones" to z pozoru niewielka książeczka, która wydaje się być kolejną, zwyczajną historyjką. A jednak pozory potrafią mylić.
Sally Jones jest gorylicą, która chociaż fizycznie jest zwierzęciem, to pod zewnętrzną skorupą skrywa ludzkie cechy. Jest przede wszystkim mądra, uzdolniona i niezwykła. Potrafi czytać, pisać oraz wykonywać przeróżne pracę, bo ją tego nauczyli. Ale tak naprawdę jest to iluzja obrazująca ludzkie życie.
Mierząc się z wieloma trudnościami losu, złym oraz przedmiotowym traktowaniem, poznawała świat, i jego oblicze. Bita, poniżana, wykorzystywana, bez pracy, jedzenia. Tak właśnie zobrazował wszystko autor. Sally, pokazuje jednocześnie życie zwierząt, które są bardzo źle traktowane, trzymane na łańcuchach, w klatach, a także tę ludzką stronę. Bo czym różni się zwierzę od człowieka? Oboje mają uczucia i przeżywają wszystko tak samo, tylko na swój sposób.

" Nocami spała bezpiecznie otulona ciepłym mrokiem. Nie wiedziała jeszcze, co to strach i troski. "

Sposób, w jaki Jakob Wegelius zobrazował wszystko jest naprawdę niesamowity. Nie skupiał się na zbędnych opisach, tylko przedstawiał to, co najważniejsze. Ciągle pędził z akcją, przeskakiwał z jednej na drugą, dzięki czemu bardzo przyjemnie się czytało, a życie Sally, było niesamowicie mocno przepełnione przeróżnymi wydarzeniami.
Czasami zdarzały się powtórzenia w zdaniach, bardzo często powtarzało się imię gorylicy, co było mocno zauważalne, aczkolwiek nie wpłynęło to znacząco na treść.

" Minęło parę miesięcy i nadeszła zima. Nikt nie chciał jej kupić. Ali Kazdim zaczął się zastanawiać, czy nie powinien uśmiercić feralnego zwierzęcia. "

Ta niepozorna, drobna książeczka pokazuje przeróżnych ludzi, tych dobrych, jak również złych. Obrazuje świat, w którym wszyscy gonią za korzyściami majątkowymi, będącymi ich najwyższą życiową wartością. Legenda przedstawia także przyjaźń, miłość, zranione serce oraz codzienne życie, które na każdym kroku skrywa dla nas niespodzianki. Podwójne oblicze ludzi jest tutaj idealnie pokazane.
Uzupełnieniem całości są wspaniałe ilustracje, które wywierają ciepłe uczucia. Moja wyobraźnia podczas czytania działała na pełnych obrotach. Cudownie było ponownie poczuć się jak dziecko i czerpać mądrości z tej książeczki.
Zachęcam każdego do jej poznania. Naprawdę warto. I koniecznie przekażcie tę perełkę maluchom, one będą zachwycone, a ich małe serduszka zostaną poruszone, a w kącikach oczu pojawią się łzy.

Małpa mordercy
Jakob Wegelius 0
Okładka ksiązki - Małpa mordercy

Chief, przyjaciel Sally Jones, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Zrozpaczona gorylica, sama w niebezpieczeństwie, postanawia...