Opis ksiązki
Kup Teraz

Lisia dolina

Ocena ( 22 osób )
4.8
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-11-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375087277
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:elibri

Wyobraź sobie, że twój porywacz znika bez śladu i nikt nie wie, gdzie cię uwięził...

Słoneczny sierpniowy dzień kończy się dla Matthew Willarda koszmarem. Wracając ze spaceru z psem, dociera na opustoszały parking, na którym czeka na niego żona. Zastaje tylko samochód, po Vanessie ginie wszelki ślad. Matthew jest przekonany, że Vanessa nie odeszła z własnej woli.

Porywacz, wielokrotnie skazany kryminalista Ryan Lee, zanim jeszcze zacznie domagać się okupu, zostaje aresztowany za udział w bójce. Ryan nie ma odwagi wyjawić prawdy nawet swemu adwokatowi, choć wie, jak okrutny los czeka porwaną Vanessę.

Prawie trzy lata później scenariusz się powtarza. W tajemniczych okolicznościach przepada bez śladu kobieta, policja jest bezradna. Nadal bowiem nikt nie wie, co takiego uczynił wówczas Ryan, który został tymczasem wypuszczony na wolność...

,,Po raz kolejny Charlotte Link stworzyła powieść przyprawiającą o gęsią skórkę, w której nie brak ani przekonywająco nakreślonych charakterów ani precyzyjne skonstruowanej intrygi". Focus

,,Kryminały Charlotte Link, najpopularniejszej współczesnej niemieckiej pisarki, aż iskrzą od napięcia. Nie są to książki dla czytelników o słabych nerwach".       NDR Kultur (Norddeutscher Rundfunk Kultura)

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ciekawy, sprawnie napisany thriller. Ryan ma dług, który musi natychmiast spłacić, dlatego spontanicznie postanawia porwać kobietę, aby żądać okupu. Więzi ją w jaskini, ale obiecuje, że niedługo wróci i wszystko będzie dobrze. Niestety, tego samego dnia zostaje zatrzymany za bójkę i trafia za kratki. Wychodzi po niemal trzech latach i nawet boi się myśleć jaki był los uwięzionej kobiety. A tymczasem zaczynają dziać się rzeczy, które według Ryana mają związek z tym, co zrobił przed laty.
LunaE plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Interesująca, trzyma w napięciu. niesamowity przekrój ludzkiej psychiki, choć zastanawiam się czy morderca, mający jakieś tam wyrzuty sumienia po fakcie może być jednocześnie tchórzliwym trzęsącym się i mającym mdłości chudzielcem. Nie widzę w nim ani siły fizycznej , ani psychicznej, no chyba że to klasyczny przypadek schizofrenii, dwie osobowości. Irytująca Nora, choć rozumiem wielką miłość to każde uczucie dopuszcza do głosu rozum, u niej zatrważający jego brak. Trochę mdłe zakończenie. Ogółem powieść na 5-.
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Pewnego słonecznego dnia małżeństwo Willardów zatrzymuje się na leśnym parkingu. On idzie z psem na spacer, ona zostaje przy samochodzie. On wraca, jej już nie ma. Zaginięcie żony jest dla Matthew dramatem, z którym nie radzi sobie nawet po upływie trzech lat. Brak jakichkolwiek informacji o tym, co się z nią stało sprawił, że życie mężczyzny stanęło w miejscu.
Jenna poznaje Matthew poprzez wspólnych przyjaciół i szybko zaczyna mieć do niego słabość. Sama niedawno zakończyła związek, który nie miał żadnej przyszłości. Pogrążony w przeszłości Matthew staje się dla niej kimś, komu próbuje pomóc w powrocie do normalnego życia.
Ryan jest facetem, który mimo dobrych chęci, ciągle wplątuje się w przestępcze życie. Do tej pory udało mu się uniknąć więzienia, jednak to, co teraz zaplanował, przymuszony okolicznościami, może go zaprowadzić do celi na wiele długich lat. Porwanie kobiety dla okupu od początku nie przebiega tak, jak planował, jednak w końcu udaje mu się umieścić kobietę w odosobnionym miejscu. Niestety, jeszcze zanim skontaktował się z mężem porwanej, zostaje aresztowany za zupełnie inne przestępstwo. On spędza ponad dwa lata w więzieniu. Ona, poprzez jego tchórzostwo, zostaje skazana na powolną, straszną śmierć.
Trzy lata po zniknięciu żony Matthew, w podobnych okolicznościach znika następna kobieta. Czy istnieje jakieś powiązanie pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami? Jako, że w pierwszym wypadku policja stanęła w miejscu, nie mając żadnych tropów, tym razem również stoją w miejscu.
Więcej nie będę pisała, bo łatwo tu zaspoilerować.

Link jak zwykle świetnie sobie radzi z portretami psychologicznymi postaci. Matthew to zrozpaczony, złamany mężczyzna, który przy każdej próbie powrotu do życia, odczuwa wyrzuty sumienia. Ryan z kolei jest mężczyzną, który mimo dobrych chęci, nie umie ustrzec się przed światem przestępczym. Nora, kobieta, która próbuje pomóc Ryanowi po wyjściu z więzienia, to osoba na wskroś samotna, próbująca na siłę zrobić z przestępcy swojego partnera. Jenna pracująca w redakcji czasopisma, jest osobą samotną, nadal pogrążoną w smutku nad rozpadem wieloletniego związku, zakompleksioną bez powodu, kimś, kto ma dość nietypową słabość. No i jest jeszcze bardzo dobrane małżeństwo Kena i Alexii. Ona jest redaktorką czasopisma, w którym pracuje także Jenna, on próbuje pisać książkę o budowie statków, jednocześnie zajmując się czwórką dzieci.

Książka jest wielowątkową powieścią, w której każdy z bohaterów ma jakąś rolę do spełnienia. Mocno rozbudowane tło obyczajowe pozwala znakomicie zapoznać się z bohaterami i wejrzeć w ich najskrytsze myśli, ale również wprowadza sporo zamieszania, dzięki czemu wątek kryminalny staje się trudną do przewidzenia zagadką. Poruszone wątki dotykają takich sfer uczuć jak samotność, niemoc pogodzenia się z losem, poczucie niższości. Jednak najbardziej uderzający jest portret kogoś, kto całe swoje życie opiera na kłamstwie tak doskonałym, że nawet bliskie osoby nie zauważają niczego. Pokazuje, jak łatwo uwierzyć w wizerunek, który pasuje nam do obrazka.
"Lisia dolina" to wciągający, wielowątkowy thriller, może nie trzymający w napięciu przez cały czas, jednak dający odpowiednią dawkę emocji. Jak zwykle u tej autorki jesteśmy zmuszeni do pewnych przemyśleń, postaci zapadają w pamięć a rozwiązanie zaskakuje.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Rewelacyjna pozycja niemieckiej autorki. Charlotte Link po raz kolejny udowodniła, że potrafi pisać kryminały z genialnie zarysowanymi portretami psychologicznymi bohaterów. Książka wciąga i powoduje uczucie grozy oraz gęsiej skórki.
Jedyny minus to taki, że pod sam koniec akcja toczy się wolniej, wręcz flegmatycznie.
Nie wiem czy to wina polskiego tłumaczenia lub niepotrzebne opisy spowodowały , że historia traci swoje tempo i toczy się monotonnie.
Przyznaję taką ocenę za zaskakujące zakończenie i zwroty akcji.
Czy problemy osobiste mogą być usprawiedliwieniem dla przestępstwa i czy morderca rzeczywiście może się zmienić?
Takie m.in tematy zostały poruszone w książce. Z jednej strony Ryan Lee wzbudził we mnie pogardę , z drugiej jednak miałam nadzieję, że nie jest takim potworem za jakiego się go uważa i, że został zmuszony do takiego czynu przez kogoś.
Polecam osobom lubiącym historie o tajemniczych zniknięciach i intrygach.
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Mimo, że przeczytałam wszystkie już książki Charlotte Link i o żadnej nie mogę powiedzieć, że była stratą czasu, "Lisia dolina" jest dla mnie jedną z tych naj, najlepszych. Wątek kryminalny przewija się przez większość książki bardzo niewinnie. Dowiadujemy się, że Matthew stracił żonę, zaginęła i od kilku lat nie wiadomo jak i gdzie. Poznajemy też historię jej zaginięcia poprzez osobę, która ją porwała. Okazuje się, że zaginiona Susan została zamknięta w skrzyni w tytułowej Lisiej Dolinie choć jej śmierć byłą dziełem przypadku, bo zamiarem porywacza było po uzyskaniu okupu od jej męża, uwolnienie jej.
Dużo jest tego wątku obyczajowego. Bardzo autentyczne postaci, ich problemy życia codziennego. Koniec jest dość zaskakujący, a to za sprawą Kena i tego co zrobił swojej żonie Alexii. Dotąd spokojny, wyważony Ken opiekujący się czwórką dzieci podczas, gdy jego żona pracuje jako naczelna niedochodowego pisma, okazuje się być osobą, która tłumiła negatywne emocje przez lata i... w końcu wybucha.
Wszystko zostaje wyjaśnione i choć nie obywa się bez ofiar, to jednak Matthew w końcu uspokaja się w pewien sposób dowiadując się co stało się z jego zaginioną żoną.
Są watki o rodzący się uczuciu, pracy, karierze, dzieciach, seksie...Jest wszystko na co składa się życie każdego z nas. Podsumowując, bardzo dobrze napisana i wciągająca książka, od której nie można się wprost oderwać. Brawa dla Link!
Isgenaroth plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ogromny zalew rynku księgarskiego wszelkiej maści kryminałami, tymi złymi i także tymi, bardzo dobrymi, powoduje, że czytelnik staje się bardziej wybredny i z większą ostrożnością podchodzi do wyboru swojej lektury. Tandetność niektórych powieści doprowadza do tego, że chyba nikt już nie rzuca się niczym zgłodniały wilk na każdą książkę, oby tylko miała w opisie nazwę kryminał. W moim przypadku na pewno tak się nie dzieje, sporo książek odrzucam, nawet wtedy jeśli otrzymały one pozytywne opinie od moich znajomych.

Charlotte Link pozostaje jednak w dalszym ciągu w kręgu moich zainteresowań czytelniczych i choć kiedyś uważałem tę autorkę za jedną z moich ulubionych, to dziś mój gust można powiedzieć lekko ewoluował i nie wzdycham już z zachwytu czytając kolejną jej powieść. Nie wyczekuję też z zapartym tchem informacji o kolejnym polskim wydaniu nowej czy jednej ze starszych powieści królowej niemieckiego kryminału. Nawet nie wiem czy Pani Link dalej jest tak nazywana? Przy tak wielkim wysypie autorów tego poczytnego gatunku, mogła już stracić palmę pierwszeństwa, na prawdę nie wiem.
W przypadku ,,Lisiej Doliny" autorka nie zawodzi i jak zwykle, poruszając wiele bardzo złożonych problemów społecznych, konstruuje wciągającą intrygę kryminalną. Ta psychologiczno - obyczajowa powieść kryminalna nacechowana jest wieloma emocjami. Autorka nie skupia się jedynie na jednym wątku, buduje ich wiele, skutecznie przyciągając uwagę czytelnika i także w ten sposób, podkładając mylne tropy, które mają za zadanie wywieść w pole rozwiązujących ukrytą w fabule intrygę kryminalną.

Nie mam zwyczaju nigdy opisywać akcji powieści, a w tym przypadku, ciężko byłoby to zrobić, aby nie zdradzić ważnych jej szczegółów. Zapraszam zatem do przeczytania ,,Lisiej Doliny" i komentowania zawartej w niej treści. Ciekaw jestem bowiem jak na przestrzeni lat postrzegana jest przez innych czytelników twórczość Charlotte Link? Choć w powieściach tej autorki można dostrzec pewne schematy, skonstruowane one są w taki sposób, że nie ma w nich miejsca na nudę. Bohaterowie są realni i posiadają świetnie skonstruowane portrety psychologiczne. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że oczekują od czytelnika, że będzie okazywał im swoje uczucia. To właśnie tacy bohaterowie, których się lubi bądź nienawidzi, wywołują w czytającym wiele, często skrajnych emocji.

Nie sposób porównywać tej książki do innych powieści tej autorki, za dużo ich już przeczytałem, a upływający czas powoduje, że niektóre wspomnienia, czy nawet wrażenia się zacierają. Jest zapewne inna od ulubionego przeze mnie ,,Domu sióstr". Podobna do pozostałych, tych bardziej kryminalnych. Chociaż tego typu utwory skierowane są bardziej do kobiecej części czytelników, z chęcią przeczytałem tę powieść i zapewne przeczytam jeszcze kolejne, te które posiadam i te, które dopiero w przyszłości ukażą się na rynku księgarskim.
Ocena: 4,5/6

Mam tylko zastrzeżenia do pracy tłumacza powieści. W jakim celu angielskie zwroty grzecznościowe (Mr. Mrs. Miss. Ms.), czy skróty nazw stanowisk policyjnych (DI) pozostawiono w polskim tekście? Każdy zauważył, że niemiecka autorka opisuje zdarzenia rozgrywające się w Anglii, więc jaki ukryty cel miał ten zabieg? Z tym problemem w powieściach Charlotte Lin spotykam się kolejny raz, więc może należałoby z pytaniem takim wystąpić do wydawnictwa? Może spróbuję?

Życzę udanej lektury.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Momentami mi się dłużyła, ale historia ciekawa.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Świetny kryminał i zarazem znakomity thriller psychologiczny. Przede wszystkim znakomicie naszkicowane portrety psychologiczne bohaterów. Matthew nie umie poradzić sobie z niewiadomą co się stało z jego żoną, a Jenna stara się "przebić" przez tę jego skorupę niepewności. Ryan to pospolity kryminalista, który porywa żonę Matthew. Samotna, tęskniąca za jakimkolwiek facetem Nora ofiaruje pomoc wychodzącemu z więzienia Ryanowi. Ale na mnie ogromne wrażenie zrobiła Debbie. Dziewczyna została brutalnie napadnięta, przechodzi traumę, a mimo to zgadza się na propozycję Nory. Lekturę gorąco polecam!
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Barbarka Linia koment
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015 ,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 roku,
Wrobelka Linia koment
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
patsi Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Na półkach: Przeczytałem,Charlotte Link,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x przeczytane 2013,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
agape Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów