Lód i woda, woda i lód

Lód i woda, woda i lód to napisana z rozmachem historia rodzinnych napięć, rozłamów i tragedii, które infekują kolejne pokolenia. Historia sióstr, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci. Elsie i Inez jako małe dziewczynki są nierozłączne. Później ich drogi się rozchodzą. Elsie buntuje się przeciwko tradycyjnej roli kobiety i zostaje marynarzem. Inez rezygnuje z marzeń o studiach literaturoznawczych i całe życie podporządkowuje wychowaniu Björna, syna Elsie. Wychodzi za mąż, by miał ojca, rodzi mu siostrę. Björn wyrasta na charyzmatycznego wokalistę grupy rockowej. Nie radzi sobie ze sławą, uwielbieniem kobiet i zazdrością kolegów z zespołu. Sytuacji nie poprawia fakt, że Elsie próbuje po latach zbliżyć się do syna. Tragedia, która zrujnuje życie Inez i Elsie, naznaczy na zawsze siostrę Björna, Susanne. Axelsson pisze o samotności w relacjach z najbliższymi i o pozornie przypadkowych wydarzeniach, które nieuchronnie zmieniają nasze życie. Sięga po tematy tabu, takie jak brak miłości macierzyńskiej czy bezwzględna konkurencja między rodzeństwem.

Informacje dodatkowe o Lód i woda, woda i lód:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-08-11
Tytuł oryginału: Is och vatten, vatten och is
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Katarzyna Tubylewicz

Kup książkę Lód i woda, woda i lód

Lód i woda, woda i lód - opinie o książce

Avatar użytkownika - natanna
natanna
Przeczytane:2017-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Z biblioteki,

Jak we wszystkich swych książkach tak i w tej Majgull Axelsson pisze o kobietach. Tutaj główną bohaterką jest dobiegająca czterdziestki autorka kryminałów, która sądziła, że gdy wypłynie wraz z grupą naukowców na lodołamaczu znajdzie na "Odynie" miejsce, w którym spokojnie będzie mogła oddać się pisaniu nowej książki. Suzane ma za sobą trudną przeszłość, z którą się wciąż zmaga, ale nawet tutaj ona ją dopada wraz z usłyszaną piosenką, śpiewaną przed wielu laty przez Bjorna Hallgrena, z którym wychowywała się jak siostra z bratem, a który faktycznie był jej kuzynem. To wystarcza, by cała jej przeszłość powróciła; dzieciństwo pozbawione miłości matki, Inez, której sercem całkowicie i bez reszty zawładnął Bjorn i to od momentu, gdy jej bliźniacza siostra, Elsa, niechcianego przez siebie przyniosła go do domu. Nie starczyło Inez już uczucia dla córki co tę doprowadziło do kompleksów, pozbawiając pewności siebie i swej wartości a z czasem do braku sensu swego żcia i próby samobójczej.
Akcja książki głównie toczy się na Odynie, wśród kruszonego przez niego lodu, ale jej fabuła jest przeplatana historią życia kobiet z rodziny Suzane, począwszy od jej babki.
Jest to opowieść o dwu pokoleniach kobiet, żyjących w trudnych związkach, pełnych napięć i niezrozumienia, o ich wyborach i wynikającego z tych wyborów braku poczucia szczęścia, który to brak ma destrukcyjny wpływ na kolejne pokolenia, pozbawione tego co najistotniejsze - matczynej miłości.
Inez i Elsa dorastają w cieniu małżeńskiego dramatu z matką, którą przerastają jej własne problemy, która nigdy z nimi nie nawiąże serdecznej więzi. Gdy Elsa odrzuca swojego maleńkiego syna, będącego owocem gwałtu, a babka również nie chce go wychowywać to Inez decyduje o tym, że będzie go wychowywać. Dla niego wychodzi za mąż, ale nie potrafi już pokochać własnej córki, Suzane, widząc w niej wyłącznie wady. To Bjorn jest całym jej życiem. Jednak nie tylko Suzane w tej rodzinnej sytuacji czuje się odrzucona, gdyż Bjorn, mimo okazywanej mu miłości przez Inez, również z cierpi z powodu odrzucenia przez własną matkę i braku jej w swoim życiu.
Młodociany Bjorn robi karierę, jako solista zespołu muzycznego, ale wydarza się coś co zmienia życie Suzane i jej rodziny w koszmar. I wtedy z pomocą przychodzi jej ciotka, Elsie, która uczy ją jak walczyć o siebie, o odbudowanie swojej wartości. Elsie, która sama kiedyś uciekła przed swoim życiem na morze ,uczy swą siostrzenicę, jak stawić życiu czoła.
Na Odynie jednak nie tylko wspomnienia osaczają Suzane.
Ktoś narusza jej spokój poprzez wtargnięcia, pod jej nieobecność, do kajuty i dokonując dziwnych i drastycznych czynów sprawia, że czuje się osaczona i znów pozbawiona pewności siebie. Podejmuje jednak ryzyko wykrycia prześladowcy i okazuje się, że on również stanowi element jej traumatycznej przedszłości. Pokonanie go sprawia, że Suzane staje się wreszcie wolna i silna.

"Lód i woda, woda i lód" to książka, która przekonała mnie do prozy Majgull Axelsson. Jest wielowątkowa a wszystkie wątki są równie interesujące jak główny, w którym zawarta jest historia Suzane, gdyż są jej uzupełnieniem a raczej wypełnieniem. To powieść obyczajowa, ale mimo to trzyma w napięciu, dzięki historii Bjorna Hallgrena i sytuacji jaka staje się udziałem Suzane na statku.
Ogromnym walorem tej książki są stworzone przez pisarkę postaci i ich pogłębione psychologiczne portrety, ale także niebanalne, pełne lodowatego piękna opisy miejsca, w którym toczy się bieżąca akcja czyli za kołem podbiegunowym. Mimo zimnej scenerii i bijącego z książki chłodu uczuć wyzwoliła ona we mnie całą gamę rozgrzewających emocji a także pobudziła do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa szwedzkiego, bo to jego obraz pokazała Axelsson w swej książce.
To bardzo dobra proza......pod każdym względem.

mniej

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Na statku badawczym ,,Odyn" płyną w rejs ludzie, związani ze sobą niewidocznymi więzami, pochodzącymi z przeszłości. Susanne, autorka kryminałów, i Anders, lekarz, odkryją wspólnych znajomych. Przy okazji wspominają przeszłość, aż po dzieciństwo i młodość, odkrywając przyczyny dzisiejszych frustracji i wyborów, ucieczek i uników. Nawet po upływie czterdziestu lat ciągle rozpamiętują tamte dni, rozliczają się z ówczesnymi wyborami, ciągną za sobą ciężar popełnionych czynów, nienazwanych win i niejasnych nadziei. Barwny obraz dwudziestowiecznego społeczeństwa szwedzkiego, składającego się z ludzi mających spore oczekiwania i poszukujących własnych dróg, uwikłanych w życie rodzinne, pełne niespełnionych marzeń, stłumionych potrzeb i braków emocjonalnych, duszących się w sieci niedopowiedzeń, braku bliskości i szczerości, powodujących stopniowe oddalanie się bliskich sobie osób. Tak okaleczeni emocjonalnie w każdym pokoleniu kopiują błędy popełnione przez rodziców: ,,Wszystko, gorzej" (s. 512).
Avatar użytkownika - Tosia1996
Tosia1996
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Książka bardzo mi się podobała. Interesujące były dla mnie relacje między kolejnymi pokoleniami kobiet, które bardzo na mnie oddziaływały. Pierwszy raz spotkałam się również z bohaterami w starszym wieku (50-60lat) i było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że również te osoby mogą mieć swoje problemy, zawody miłosne. Że życie w cieniu brata gwiazdora może być takie trudne dla głównej bohaterki i jak wspomnienia oraz historia z przeszłości mogą ją ścigać i obciążać. To było bardzo zaskakujące. Polecam wszystkim tą książkę.
Avatar użytkownika - Immortelle
Immortelle
Przeczytane:2014-05-26, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;),
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Ta, którą nigdy nie byłam
Majgull Axelsson0
Okładka ksiązki - Ta, którą nigdy nie byłam

,,Jestem nią, a ona jest mną, dzieli nas tylko chwila". MaryMarie, wychowana w małym szwedzkim miasteczku, w rodzinie ofiary Holocaustu, osiąga sukces...

Pępowina
Majgull Axelsson0
Okładka ksiązki - Pępowina

Ciemna strona macierzyństwa Może jest tak, że wyobcowanie rodziców zagnieżdża się w dziecku, że czyni je obcym dla samego siebie i całego świata...