Opis ksiązki
Kup Teraz

Ludzkie dzieci

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-74-80041-0
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Ludzkie dzieci
Rok Omega nastał z dramatyczną nagłością i został przyjęty z niedowierzaniem. Zdawało się, że ludzkość niemal z dnia na dzień utraciła zdolność prokreacji…
Omegą nazwano rok 1995, w którym urodziło się ostatnie dziecko na Ziemi. Dwadzieścia pięć lat później liczba ludności świata drastycznie maleje, a wiele krajów pogrąża się w anarchii. Xan Lyppiatt, charyzmatyczny zarządca Anglii, kieruje życiem kraju pewną ręką. Pomimo nieuchronnie zbliżającego się końca ludzkości, codzienne życie na pozór toczy się zwyczajnie.
Na pewno? Theo Faron po prostu nie chce tego wiedzieć. Samotny nauczyciel akademicki, swego czasu będący doradcą Xana, pragnie w spokoju cieszyć się pozostałymi mu radościami. Pewnego dnia spotyka młodą kobietę, Julian, która opowiada mu o niewielkiej grupie radykałów planujących obalenie absolutnej władzy zarządcy. Niechętnie angażując się w walkę grupy, coraz bardziej zainteresowany tajemniczą Julian, Theo podejmuje działania, które nieodwracalnie zmienią jego życie i wciągną go w splot niewyobrażalnie koszmarnych zdarzeń.
Dowiadując się o kobiecie, która jako pierwsza od prawie 20 lat jest w ciąży, wraz z Julian wywozi ją by uchronić przed atakami grup anarchistycznych i przywrócić światu nadzieję…

Ludzkie dzieci do polityczna fikcja religijna, wybitna antyutopia na miarę takich klasycznych powieści antytotalitarnych jak Rok 1984 i Nowy wspaniały świat. Jednocześnie to sensacyjna, trzymająca w napięciu i porażająca swoją prawdą powieść o ludzkim losie, doskonała jak każda powieść P. D. James.
Po napisaniu 10 powieści detektywistycznych lady James, sławna autorka bestsellerów, debiutuje w nowym gatunku powieścią Ludzkie dzieci, polityczną fikcją literacką, której pomysł narodził się po przeczytaniu naukowego raportu o spadku wartości spermy Anglików.
W powieści P. D. James zastosowała swoją wiedzę na temat procedur i mechanizmów rządzących polityką i administracją wyniesioną z długoletniej pracy w administracji państwowej służby zdrowia oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Recenzja
kalina Linia koment
Na półkach:

Znajdujemy się w Anglii. Jest rok 2021. Dwadzieścia sześć lat temu, czyli w roku 1995, stała się katastrofa- ludzie stali się całkowicie bezpłodni. Rok tej klęski nazwano Omegą. W końcu to ostatnia litera alfabetu, a brak możliwości pozostawienia kolejnego pokolenia zwiastuje nieuchronnie kres ludzkości. Cały świat pogrążył się w rozpaczy. Zapanował chaos. Wiele osób przestało wykonywać swoje obowiązki, pogrążyło się w całkowitej apatii. Po co przecież dbać o domy, ogrody itd., skoro nie będą się nimi cieszyły następne pokolenia? Zlikwidowano dziecięce place zabaw, żeby nie przypominały o bolesnej stracie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015-czytam regularnie 2015,
.Omegą nazwano rok 1995, w którym urodziło się ostatnie dziecko na Ziemi. Dwadzieścia pięć lat później liczba ludności świata drastycznie maleje, a wiele krajów pogrąża się w anarchii.
. Samotny nauczyciel akademicki, swego czasu będący doradcą Xana, pragnie w spokoju cieszyć się pozostałymi mu radościami. Pewnego dnia spotyka młodą kobietę, Julian, która opowiada mu o niewielkiej grupie radykałów Niechętnie angażując się w walkę grupy, coraz bardziej zainteresowany tajemniczą Julian, . Dowiadując się o kobiecie, która jako pierwsza od prawie 20 lat jest w ciąży, wraz z Julian wywozi ją by uchronić przed atakami grup anarchistycznych i przywrócić światu nadzieję
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
"Ludzkie dzieci" to fantastyczna, ale jakże dramatyczna wizja przyszłości. Jest rok 2021 - ludzkość utraciła całkowicie zdolność prokreacji. Ostatnie dziecko urodziło się 25 lat temu. Mimo rządowych badań nad zdrowiem i płodnością nie udało się zaradzić sytuacji. Cała Anglia i cały świat skazani są na wymarcie. Theo Faron - były doradca zarządcy Anglii Xana, a równocześnie jego kuzyn zostaje poproszony o rozmowę z przywódcą. Grupka 5 osób wysuwa swoje postulaty, m. in. zakończenie "wyciszeń", zaprowadzenie porządku na wyspie Man, gdzie są zsyłani przestępcy i sami dowodzą wyspą, przeprowadzenie demokratycznych wyborów i zaprzestanie badań, bo są poniżające. Theo staje przed obliczem Xana i Rady, która wyraźnie sprzeciwia się jego postawie i doszukuje się tych, którzy naprawdę stoją za postulatami. Pewnego dnia wywrotowe ulotki z żądaniami trafiają do angielskich domów... czy 5 ryb ma szansę coś zmienić w wymierającym społeczeństwie?
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów