Opis ksiązki
Kup Teraz

Maleńkie lato

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2001-07-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-88459-96-1
Liczba stron: 286
Dodał/a książkę:andrzej0791
Znakomita powieść satyryczna z 1955 roku, która obok Słonia, Wesela w Atomicach i Ucieczki na południe należy do klasycznych tekstów prozatorskich Mrożka, w krzywym zwierciadle pokazujących polską rzeczywistość powojenną. W odwiecznym dla polskiej wsi trójkącie - między panem, wójtem a plebanem - toczy się życie pełne konfliktów, sprzeczności i paradoksów. Czasem jedynym wyjściem z sytuacji jest wyzwalający śmiech, choćby był śmiechem przez łzy. Może to niepokojący znak, ale w ostatnich latach ta właśnie powieść Mrożka nabrała nowej aktualności.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Ta książka to klasyczny Mrożek - doskonale skonstruowana akcja, plejada nietuzinkowych postaci a wszystko to w oparach lekkiego absurdu;)
Są to wczesne lata powojenne, w zapadłej wsi Trzmielowa Góra najwyższym autorytetem jest ksiądz proboszcz Lejka. Konkuruje on z proboszczem Łopuszewskim z sąsiedniej miejscowości. To taka cicha wojna podjazdowa, ksiądz Lejka jest szalenie ukontentowany, gdy dowiaduje się, co zaszło w czasie odpustu w Niedoszycach.
Ksiądz Lejka potrafi zadbać o interes swej parafii, sprytnie wykorzystując znajomości, by osiągnąć to, co chce /w tym wypadku - dom po gajowym Przepiórkowskim, w którym to domu urządził "Ognisko duchowe"/.
Ksiądz Łopuszewski realizuje się natomiast w upiększaniu swojej świątyni, w ten sposób realizując niespełnione marzenie - chciał zostać architektem, jednak jego matka wybrała dla niego zupełnie inną drogę życiową.
Są tu i inne indywidua: kierownik PGR-u Władysław Bula, zmęczony i swoją pozycją, i żoną /z Przylaskich - Odlaską/, doktor - ateista, generał Wujewicz, sklepikarz z pobliskiego Józefowa Tymoteusz "Tytek" Pszczółka, jego niedoszły teść Chwiejczyk, dwaj kościelni: Trzmiel z Trzmielowej Góry i Parada z Niedoszyc.
Do łez ubawiła mnie scena, gdy niedoszły teść, Chwiejczyk, sprzątał rozbitą niechcący doniczkę z kaktusem u Tytka Pszczółki: jako że chciał, wiejskim zwyczajem, wyrzucić pozostałości po roślinie przez okno, został surowo pouczony przez Tymoteusza, że w MIEŚCIE takie rzeczy wyrzuca się w kuchni. Zupełnie zdezorientowany Chwiejczyk ukrył więc potłuczoną doniczkę, ziemię i kaktusa w kredensie, w kuchni oczywiście:)
Nie muszę zaznaczać, że książkę czyta się znakomicie.
Jedno, co trochę mnie zaskoczyło, to fakt, że książka napisana ponad pół wieku temu jest zaskakująco aktualna.
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka -  Maleńkie lato Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka -  Maleńkie lato Listonosz
Charles Bukowski
Okładka -  Maleńkie lato Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka -  Maleńkie lato Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka -  Maleńkie lato Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów