Opis ksiązki
Kup Teraz

Mapa czasu

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 9788375088687
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:elibri

Londyn, 1896 rok. Niezliczone wynalazki sprawiły, że człowiek uwierzył w nieograniczone możliwości nauki. Przekonanie, iż dzięki niej ludzie są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych, znajduje wyraz w działalności przedsiębiorstwa Podróże w Czasie Murraya, które stawia sobie za cel spełnienie jednego z największych marzeń ludzkości - o przemieszczaniu się w czasie - pragnienie rozbudzone rok wcześniej powieścią H.G. Wellsa Wehikuł czasu. Nagle człowiek XIX wieku otrzymuje możliwość przeniesienia się do roku 2000, co staje się udziałem Claire Haggerty, która przeżywa romans z mężczyzną przyszłości. Nie wszyscy jednak życzą sobie ujrzeć jutro. Andrew Harrington zamierza podróżować w przeszłość, do roku 1888, aby uratować swoją ukochaną ze szponów Kuby Rozpruwacza. Ponadto sam H.G. Wells staje w obliczu niebezpieczeństw związanych z przemieszczaniem się w czasie, gdy do jego epoki przybywa tajemniczy podróżnik z zamiarem zabicia autora i przejęcia praw do słynnej powieści. Angielski pisarz zostaje zmuszony do desperackiej ucieczki przez stulecia... Czy można zmienić przeszłość...?

Félix J. Palma w swojej powieści Mapa czasu, wyróżnionej nagrodą Ateneo de Sevilla, snuje historyczną fantazję o wartkim wątku - historię pełną romantycznej miłości i porywających przygód. Jego opowieść, będąca hołdem dla początków literatury science fiction, zabiera zarazem czytelnika w jego własną podróż w czasie do fascynującego Londynu epoki wiktoriańskiej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Ładnie sobie z nami-czytelnikami autor pogrywa. Dzięki takiemu typowi narracji tworzy się ciekawy kontakt, stajemy się słuchaczami opowieści. A opowieść-pełna zwrotów! Czasami już czułam rozczarowanie, ale... kilka ostatnich rozdziałów wynagrodziło mi wszystko.
Książka warta jest uwagi. Ma sporo minusów; dłuży się wielokrotnie niemiłosiernie, czasami jest tak cukierkowo, że aż mdli, ale jest też interesująco, intrygująco. Polecam się skusić :)
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

To pierwsza z trzech części cyklu. Fabuła osadzona jest w wiktoriańskim Londynie. "Mapa czasu" splata wiele wątków, w których sceptyczny H.G. Wells ma za zadanie zbadać rzekome incydenty podróży w czasie... Co się stanie, jeśli zmienimy historię?


To opowieść podzielona na trzy bardzo różne, ale ściśle splecionych części, które są w istocie historią o podróży w czasie w teraźniejszości, w przeszłość i w przyszłość licząc od czasów wiktoriańskich. Na pierwszy rzut oka części te są tylko bardzo luźno splecione. Jednak w miarę zagłębiania się w lekturze dostrzegałam coraz więcej wspólnych cech.


Przez około 2/3 książki, autor bawi się z ideą podróżowania w czasie, tworzy niezwykłe scenariusze. Ostateczna i najbardziej zapierająca dech w piersiach to część ostatnia powieści gdzie wszystkie wątki się scalają.


Spotkałam tu zarówno postaci prawdziwe i wyimaginowane. Autor wykreował bohaterów w taki sposób, że czułam jakbym ich znała, była wewnątrz ich umysłów, jakbym współuczestniczyła w ich przygodach. Stworzył bohaterów trójwymiarowych i niezwykle wiarygodnych. Niekiedy ich decyzje są głupie lub wręcz naganne. Współczułam tym niedoskonałym ludziom, gdy starali się osiągnąć swoje cele. Sam H.G. Wells jest ciekawą tu przedstawiony. Jednocześnie szlachetny i niecny, uwikłany w opisane historie z poczucia obowiązku i błagań swojej żony.


Innym ciekawym elementem jest narrator. Wszechwiedzący i wszechobecny. Momentami czułam się niepewnie. Niedopowiedzenia, lawirowanie pomiędzy prawdą a kłamstwem, rzeczywistością a wyobraźnią. Wszystko staje się jasne dopiero pod koniec powieści.


"Mapa czasu" jest jedną z najpiękniejszych opowieści o podróży w czasie. Wszechświaty równoległe, luki w kontinuum czasu, alternatywne historie. Nie ma sposobu, aby ją zaszufladkować. Łączy w sobie historię, tajemnicę, romans, przygodę i wątki fantastyczne.


To ekscytująca, twórcza, wyjątkowa, zabawna, interesująca, unikalna historia. Obfituje w wiele zwrotów akcji a co więcej Palma jest fantastycznym gawędziarzem. Ponadto autor zawarł w książce wiele dowcipnych komentarzy dotyczących społeczeństwa i ludzkości.


To powieść, która bada temat podróży w czasie i skłania do refleksji: czy należy podjąć wyzwanie i zmienić przeszłość? Co się stanie jeśli ją zmienimy? Co jest ważniejsze prawda czy szczęście? Co jest największą siłą we wszechświecie? Wszystkie pytania i odpowiedzi są niezwykle tajemnicze. Polecam.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ilonkm Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów