Opis ksiązki
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona
Kup Teraz

Marianna: Gwiazda Napoleona

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1994
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788386133482
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:dona

Marianna dAsselnat de Villeneuve, osierocona jako dziecko w czasach Terrotu, znajduje schronienie w Anglii. Prześliczna, lecz zbyt młoda dziewczyna zakochuje się we Francisie Cranmere, jednak w weselny wieczór odkrywa, że poślubiła człowieka nikczemnego i zdeprawowanego. Aby ratować honor, musi zabić. I uciec... W Paryżu, za sprawą bezwzględnego ministra policji, Fouchégo, zostaje lektorką księżnej de Talleyrand. Targana namiętnościami, rozpoczyna życie w świecie intryg, spisków i zdrady. Wreszcie, w zaciszu wiejskiej rezydencji, odkrywa miłość w ramionach nieznajomego... A jest nim sam Napoleon.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Postać Napoleona wywoływała i nadal wywołuje kontrowersje. Z jednej strony uważany jest za jednego z najwybitniejszych przywódców, strategów i reformatorów, z drugiej -- za tyrana i agresora. Bonaparte nie przywiązywał się do ludzi, jednak miał kilka ważnych dla siebie osób. Pierwszą z nich niewątpliwie była Józefina. Pomimo tego, że rozwiódł się z nią i poślubił Marię Ludwikę (w celu przedłużenia dynastii), była osobą, do której zwracał się w najważniejszych momentach swojego życia. Jego oficjalną metresą była Maria Walewska. Napoleon miał wiele kochanek, ale to właśnie Walewska cieszyła się jego specjalnymi względami. To dzięki niej -- a raczej ciąży, w którą zaszła -- przekonał się, że przyczyna braku potomka z prawowitego łoża leży po stronie Józefiny.

"Marianna Gwiazda Napoleona" to pierwszy tom z cyklu "Marianna". Juliette Benzoni przedstawia w nim dzieje młodziutkiej dziewczyny, która została kochanką Napoleona. Jej rodzice zginęli podczas rewolucji, gdy ona miała zaledwie kilka miesięcy. Cudem ocalona Marianna wychowywała się u ciotki w Anglii. Tak, jak obywatele tego państwa nienawidziła cesarza Francuzów -- obwiniała go i rewolucję o śmierć rodziców. Upokorzona przez męża w dniu ślubu zabiła go i jego kuzynkę, która okazała się być jego kochanką. Najbardziej bolało ją to, że mężczyzna, którego pokochała nie liczył się z jej uczuciami, tylko chciał w łatwy sposób zdobyć majątek. Na domiar złego w noc poślubną przegrał w karty jej posiadłość i ją. Zbrodnia, którą popełniła zmusiła ją do ucieczki. Jej droga do Francji była pełna mrożących krew w żyłach przygód. Na jej drodze stanęło wielu złych i dobrych ludzi. W Paryżu za sprawą ministra policji Fouchégo została lektorką księżnej de Talleyrand. To właśnie w tym domu poznała świat spisków, intryg, zdrady, przekupstwa, ale również dzięki pobytowi w tym miejscu dowiedziała się o swoim talencie muzycznym i za sprawą księcia Talleyranda poznała mężczyznę swoich marzeń. W dość tragicznych okolicznościach dowiedziała się, że mieszczanin, w którym się zakochała, nie jest tym, za kogo się podawał. Nie mogła uwierzyć w to, że spędziła noc ze znienawidzonym Napoleonem. Ponowne spotkanie z cesarzem przypieczętowało jej los -- została metresą Napoleona Bonaparte.

Juliette Benzoni nie napisała powieści historycznej. "Marianna Gwiazda Napoleona" jest fikcją literacką osadzoną w czasach panowania Napoleona Bonapartego. Pojawiają się w niej postacie i wydarzenia historyczne, które przybliżają tło społeczno-polityczne i obyczajowe ówczesnej epoki. Z jednej strony widzimy bogate towarzystwo, wystawne przyjęcia, piękne suknie, powozy, służbę, z drugiej obłudę, fałsz, żądzę władzy. Ludzi, którzy nazywają się najlepszymi przyjaciółmi, są największymi wrogami. Okazuje się, że najbardziej wykształcona warstwa społeczna jest zarazem warstwą najbardziej zepsutą i zdemoralizowaną. Małżeństwo to kontrakt, to możliwość szybkiego wzbogacenia się. Małżonkowie są nimi tylko z nazwy i dla oka. Na co dzień żyją własnym życiem, nie wyłączając z tego bogatego życia pozamałżeńskiego. Przekonała się o tym młodziutka Marianna. Życie nie oszczędzało jej, dlatego szybko musiała wydorośleć, stać się twarda i pewna siebie. Te cechy pozwoliły jej przetrwać w brutalnym świecie, w którym władzę absolutną dzierżyli mężczyźni.

"Marianna Gwiazda Napoleona" to książka bardzo dynamiczna. Akcja toczy się szybko, następuje w niej wiele zwrotów akcji. Czyta się ją błyskawicznie i przyjemnie.


http://jastulatka.blogspot.com/2015/05/juliette-benzoni-marianna-gwiazda.html
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Marianna: Gwiazda Napoleona Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów