Opis ksiązki
Kup Teraz

Matecznik

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2011
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7033-765-0
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Matecznik

Tu nie ma miejsca na nudę, warto spojrzeć na swoje życie z dystansem i przekonać się jaką może stworzyć niesamowitą fabułę, Matecznik daje taką możliwość!

Dziennik zapracowanej kobiety, matki czwórki córek i żony, nie musi być horrorem czy kryminałem...Matecznik to dziennik bohaterki Kamili, w której losach można się rozsmakować, jak we własnej codzienności. Autorka puszcza do nas oko, żebyśmy mogli z boku spojrzeć na swoje życie, w których obok dni pełnych uśmiechu są też te gorsze i udowadnia, że nie jesteśmy sami, bo jesteśmy ogromnie podobni w tej "walce codziennej", od świąt do świąt, od wiosny do wiosny, w pragnieniu  zatrzymania czasu, żeby wczorajszą złość zamienić na uśmiech!

Agnieszka Grzelak jest autorka popularnych bajek profilaktycznych Cukierki i Magiczne kryształy, zbioru Bajki dla moich córeczek, a także serii książek o tematyce fantastycznej: Herbata szczęścia, Córka Szklarki i Ścieżki Avenidów. Pasjonuje się malarstwem; swoje prace eksponowała na kilku wystawach. Mieszka pod Warszawą z mężem i czterema córkami.

Temat jest mi tak bliski, że prawie nie widzę tekstu – jakby mi ktoś do głowy wlazł!

Kasia, mama Macka, Hani i Janka

Warto przeczytać, żeby poszpiegować, co czuje kobieta – przyda się na co dzień.

Karol, mąż z trzydziestoletnim stażem

Wciągnęło mnie! Tyle się naczytałam o wychowaniu, że teorii już nie przyswajam. A teraz do dzieci mówię słowami Kamili Wrzos – przydała mi się forma warsztatu zawarta w książce.

Malwina, mama Antka, Jasia i Ani

Gdy czytałem Matecznik, w moim życiu wiele się działo, narzekałem, że jest za ciężko. Po pierwszych stronach poczułem zawstydzenie… i z nową energią zabrałem się do roboty. Gdy przeczyta to ksiądz, będzie też inaczej spowiadał rodziców.

Ksiądz Krzysztof, duszpasterz od 21 lat

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Matki Polki

Jest takie miejsce, do którego wraca się nieustająco, gdzie każdy przedmiot wywołuje nostalgię, przypomina beztroskie czasy dzieciństwa. To miejsce to dom rodzinny z czułymi i kochającymi bezwarunkowo rodzicami, zwłaszcza z matką, która jest ogniwem spajającym wszystkich domowników. Te kobiety-matki zasługują na miano prawdziwych Siłaczek, na medale, pochwały, słowa uznania i… odwzajemnioną miłość.

 

„Matecznik” Agnieszki Grzelak jest właśnie takim powrotem do domu - ale nie tego nierealnego, wyidealizowanego, z bajek, tylko rzeczywistego, ze wszystkimi smuteczkami, kłopotami i radościami dnia codziennego

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asiagrabo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,24,
Czyta się z dużym zainteresowaniem. Matki odnajdą znajome momenty i uczucia, które towarzyszą im w wychowaniu swoich pociech. Autorka pokazuje, że bycie sobą, podążanie swoja drogą , nieuleganie modom i presji otoczenia jest w porządku. Nie trzeba być idealną, aby być wspaniała matką. Po przeczytaniu "Matecznika" zainteresowałam się też inną twórczością autorki. pięknie rysuje, maluje haftuje, aż chce się tak spróbować.
KasikO plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,Mam,
MATKA POLKA?

Współczesna literatura kobieca poruszyła już chyba wszystkie stojące przed współczesnym kobietami sprawy, problemy, trudne wybory. Próbując odpowiedzieć na przeróżne pytania tudzież niekiedy podsunąć jakieś rozwiązania lub przynajmniej ukazując inny punkt widzenia. Sięgam coraz częściej. Na Matecznik skusiłam się patrząc na malowniczy sielski obrazek z piękną zadbaną kobietą w niczym nie przypominającej głównej bohaterki matki czterech córek w przedziale wiekowym 3 - 10 lat. Oczekując zabawnej historii.
Autorka książki ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, ale od dziecka marzyła o pisaniu książek. Mieszka pod Warszawą z mężem i czterema córkami.

I cóż za zbieżność. Książka to dziennik Kamili, matki czterech dziewczynek (Tosi 10 lat, Joni 8 lat, Majki 6 lat i Duszki 3 lata). Opisane dzień po dniu zmagania owej bohaterki z szarą codziennością... Gdzie od czasu do czasu pojawia się mąż Franciszek, jacyś dziadkowie.

Powiem tak! Ja tego nie kupuje, zdaje sobie sprawę, że codzienność kobiet nie jest usłana różami. Życie to nie bajka, ale po to sięgam po książki by właśnie o tym choć przez chwile nie myśleć, by choć właśnie przez chwile przenieść się w jakiś inny świat.

Podsumowanie
Plusy i minusy książki
Plusy ładna okładka i na tym koniec. Generalnie książka sprawia na mnie wrażenie, że jest to opis czyichś frustracji. No, fakt sama nie mam dzieci ale to nie znaczy, że nie wiem jak to jest... zajmować się dziećmi. Natomiast bohaterka sprawia przez cały czas wrażenie zmęczonej, niezadowolonej z życia kobiety, której na dodatek dzieci tylko przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu czy nauce czterech języków obcych na raz. Ciągłe narzekanie bohaterki jak to ma źle męczy i zniechęca do czytania. A poza tym "mówiąc" szczerze, znam wiele współczesnych kobiet, które są w o wiele gorszych sytuacja... są same z dziećmi, nie mają do pomocy przy dzieciach sztabu ludzi w postaci dziadków, a więcej w nich radości życia, co nie znaczy, że nie czują zmęczenia.

Jednym zdaniem
Szkoda słów...

Cytat wart zapamiętania
Tym razem cytat, no może raczej fragment. Nie w kategorii "watr zapamiętania", ale niestety zapamiętany. "Czasem więc marzy mi się taka porządna, pracowita, oddana rodzinie i dyskretna osoba. (...) Może jeszcze powinnam zaproponować jej herbatę, żeby nie czuła się traktowana przedmiotowo?" (Matecznik, str. 17) I jednym takim fragmentem autorka zraziła mnie do swojego dzieła. Bohaterka wymienia listę cech jakie powinna posiadać idealna dla niej osoba na stanowisko gosposi. Podkreśla też, że co z tego, że zyska jakiś tam czas na sprzątaniu jak straci go na pogawędkach z ową gosposią. Trzeba dorosnąć i uświadomić sobie, że przede wszystkim gosposia przychodzi do nas, do pracy ale właśnie nie traktując jej przedmiotowo i od czasu do czasu proponując jednak herbatę czy dziesięć minut swojego jakże cennego czasu można zyskać coś więcej niż tylko dyskrecję czy oddanie rodzinie. Bo co jest najbardziej smutne to w moim odczuciu właśnie takie podejście jakie prezentuje bohaterka świadczy o przedmiotowym traktowaniu drugiego człowieka.

Z bloga
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Patronowały Granice.pl -przeczytane,pożyczone ;),
Książka napisana w formie pamiętnika. Autorką notatek z pamiętnika jest Kamila Wrzos która nie pracuje zawodowo. Jej pracą jest prowadzenie domu i wychowywanie czterech córek. Książka w której każda matka znajdzie pokrzepienie gdy najdą ją chwile zwątpienia w to czy jest dobrą matką.
Kamila jak prawie każda kobieta nie lubi czynności jak pranie, gotowanie, odkurzanie itd jednak ktoś to musi robić. Godnym podziwu jest fakt że pomimo całego tego domowego zamieszania Kamila ma czas na swoje pasje np. nauka czterech języków, haftowanie, pisanie powieści itd.
ebi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Książka bardzo mi się podobała. Wciąga i czyta się jednym tchem... jakby czytało się własne życie. Pokazuje naprawdę zdrowe macierzyństwo, przeniknięte kobiecością. W Warszawie niedługo odbędzie się spotkanie z autorką i jej mężem. 17 marca, godz. 15.00 sala prowincjalska klasztoru Dominikanów, ul. Freta 10.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ninbar Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów