Opis ksiązki
Kup Teraz

Matka ryżu

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-05-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7659-072-1
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Matka ryżu
Debiutancka powieść malezyjskiej pisarki, nagrodzona w 2003 roku nagrodą Commonwealth Writer’s Prize i przetłumaczona na 17 języków, niezwykła, ukazana z wielu punktów widzenia, historia jednej rodziny. Cejlon, lata ’30 XX wieku. Czternastoletnia Hinduska Lakshmi zostaje wydana za mąż za o wiele starszego od niej wdowca i wyjeżdża do Malezji. Aja pochodzi z lepszej kasty, ale nie zaskarbia sobie miłości młodej żony. Brzydki, niezaradny i uboższy niż się na początku wydawało, jest, mimo całej swej dobroci, ledwie cieniem silnej kobiety, którą staje się Lakshmi. To ona, niczym matka ryżu, bogini narodzin i życia, jest spoiwem dla całej, z upływem czasu coraz większej, familii. Ani wojna z Japonią i lata okrutnej okupacji, ani śmierć pięknej Mohini czy pijaństwo Sevenese’a nie są w stanie rozerwać rodzinnych więzi. Książka Manickiej, pełna emocji i kobiecego ciepła, to opowieść o życiu kolejnych pokoleń, wzajemnej miłości, codziennych problemach, radościach i tragediach; pasjonująca wyprawa do przesyconego magią świata południowego wschodu.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:
Cejlońskie opowieściIstnieje legenda o Matce Ryżu, Dawczyni Życia, a na Bali jej duch żyje w kukłach uplecionych z wiązek ryżu. Są domy, w których Matka Ryżu jest którąś z jego mieszkanek; to Strażniczka Snów trzymająca w rękach wszystkie nadzieje i marzenia członków rodziny, zarówno te małe, jak i duże. Matka Ryżu jest tak święta, że grzesznikom nie wolno przed nią stanąć ani uszczknąć jednego ziarenka z jej figurki. Ona sama obdarza bliskich jej sercu bezwarunkową miłością, choć w imię wyżej pojętego dobra potrafi być bezwzględna w swoich czynach i
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Są takie książki, które zachwycają od pierwszego spojrzenia na okładkę a tytuł brzmi jak melodia.

Zostałam urzeczona, zaczarowana. Uwielbiam sagi rodzinne, Azję, a jak już mam 2 w 1 , to aż pieje z zachwytu.


Rani Manicka napisała piękną, wzruszającą powieść. Opowiada koleje losu Lakszmi oraz jej rodziny. Fabuła zaczyna się w latach 30-tych XX wieku, na Cejlonie. Wtedy to czternastoletnia Lakszmi rozpoczyna swoją opowieść. Dziewczyna pochodzi z biednej rodziny, samotnie wychowuje ją matka, która będąca pod wrażeniem bogatego wdowca postanawia Lakszmi wydać ją za mąż. Niestety po ślubie okazuje się, że Aja jest tylko zwyczajnym, ubogim pracownikiem, a złoty zegarek, którym się tak obnosił należy do jego pracodawcy.  Lakszmi nie kocha dużo starszego męża. Można by nawet powiedzieć , że nim gardzi. Czuje się nieszczęśliwa oraz samotna. Rodzina rozrasta się w zastraszającym tempie. Lakszmi w wieku dziewiętnastu lat posiada już szóstkę dzieci. 


Zbliża się wojna. Japończycy wkraczają na Cejlon się sieją spustoszenie. Dokonują garbieży, gwałtów i mordów na ludności. Lakszmi odtwarza te przerażającą rzeczywistość oraz to, jak wpłynęło ona na życie jej bliskich oraz przyjaciół. Wojna się kończy, córka Lakszmi umiera, mąż ulega wypadkowi, pozostałe dzieci dorastają i zakładają własne rodziny....


Lakszmi mimo trudnych, bolesnych przeżyć okazuje się perfekcyjnym odzwierciedleniem bogini Matki Ryżu. Mimo młodego wieku jest dojrzałą, odpowiedzialną i twardo stąpającą po ziemi kobietą. W czasach wojny, nędzy staje się opoką i podporą rodziny. Jest jej ciężko, ale skutecznie zastępuje niedorajdę, czyli męża. 

Choć Lakszmi stara się  , jak może , to jej dzieci przysparzają jej niejednego zmartwienia. Wplątują się w młodzieńcze kłopoty oraz małżeńskie tarapaty...


Rani Manicka tą powieścią się zrehabilitowała. Wcześniej czytałam inną powieść - "Dotknięcie ziemi", która zanudziła mnie na śmierć. Tym razem poczułam magiczny nastrój. Zostałam opleciona finezją słów. Pięknych metafor i opisów. Bohaterowie są różnorodni i wielowątkowi. Każde z nich snuje opowieść z własnego punktu widzenia. Każde z nich otacza inną aurę wokół Lakszmi, by obnażyć jej różne oblicza.


Zalet  lektura ma mnóstwo. Już poszukuje kolejnej książki autorki pt. "Japońska parasolka". Jak wypadnie? Na pewno zdam relacje. 
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Malajska saga. Dzieje rodziny Lakszmi, Cejlonki oddanej za mąż za bogatego Malaja. Bogactwo męża okazało się jednak mitem i młoda żona musi znaleźć w sobie siły, by pójść przez życie drogą, jaką wyznaczył jej los. Jest silna i zdecydowana nieść głowę wysoko. Tworzy dom i scala kochającą się rodzinę, potrafi znieść ból i cierpienie, by ocalić to, co dla niej najważniejsze - dzieci. Po latach wspominają ją dzieci i wnuki, te piękne i te mniej urodziwe, biorąc przykład z jej postawy.

Całkiem niezła powieść, chociaż chyba mam chwilowo przesyt sagami. Początek kojarzył mi się jednak zbyt wyraźnie z Japońską parasolką, która nie zalicza się do kategorii dobrych wspomnień.

(Ocena: 4,5/6)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,głośne tytuły i arcydzieła,Orient,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Matka ryżu Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Matka ryżu Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Matka ryżu Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Matka ryżu Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Matka ryżu Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów