Matrioszka Rosja i Jastrząb

Data wydania: 2013-06-14
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-246-6659-1
Dodał/a książkę:czytam
Najbliższy sąsiad, nieznany kraj…

Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek nam się udało dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki. Jak mawiają Rosjanie:„Rosji nie da się ogarnąć rozumem — w Rosję trzeba wierzyć”.

Rosja to dla wielu wciąż nieodkryty ląd, intrygujący, lecz obcy nam w swojej kulturze, mentalności, wielości narodów i religii. Choć słyszeliśmy o słynnej gościnności Rosjan, to wciąż się ich obawiamy. Winne są tu historia, tradycja, a czasami po prostu brak informacji. Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, odsłania przed nami Rosję, jakiej nie znamy. Zaprasza w podróż od tętniącej nowoczesnym życiem Moskwy, po zimne krańce ziemi, gdzie spotkamy duchy syberyjskich zesłańców. Opowiada o problemach, z jakimi boryka się współczesna Rosja. Zbiera okruchy, które składają się na mozaikę rosyjskiej kultury. Próbuje też spojrzeć na Rosjan ich własnymi oczami i porównuje ten obraz z tym, jaki malują cudzoziemcy odwiedzający ten kraj. Jednocześnie snuje opowieść, która — niczym matrioszka — ukazuje nam wciąż nowe, bardziej interesujące oblicza naszego wielkiego wschodniego sąsiada.
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,
"Jeździłem też metrem, wsłuchując się w rozmowy pasażerów. To w ich smutkach i radościach zaklęta jest historia współczesnej Rosji" - pisze na początku swojej opowieści Maciej Jastrzębski.
Ponieważ kilka lat temu spędziłam pół roku w Moskwie, szczególnie bliskie były mi opisy Moskwy właśnie, Arbatu, Trietiakowki, Biblioteki im. Lenina, gdzie pisała się znaczna część mojej pracy magisterskiej;) Bardzo klimatyczne opisy, miałam wrażenie, że znów spaceruję po moskiewskich uliczkach, zaułkach i zakamarkach.
"Matrioszka Rosja i Jastrząb" to opowieść o Rosji, tej dawnej, jak i tej dzisiejszej; o rosyjskiej muzyce, o historii, o wojnach, o diamentach, tajnych dokumentach, o wódce, armii rosyjskiej, o ateistach, muzułmanach i katolikach.
Warto przeczytać!
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Książka o wszystkim. O polityce, historii, rosyjskich gustach itd. Mimo, że nie dowiedziałam się może z niej niczego nowego, bardzo dobrze mi się ją czytało. Ci, którzy spodziewają się dogłębnej analizy - rozczarują się. Autor prześlizguje się jedynie po powierzchni, jakby sygnalizuje. O dziwo, zupełnie mi to nie przeszkadzało. Może dlatego, że widać, że Autor po prostu lubi swoich bohaterów.
Polecam rusofilom i rusofobom!
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Książka dla tych, którzy lubią rzetelne dziennikarskie materiały i realne spojrzenie na wiele wieków stosunków polsko-rosyjskich. Nie ma tutaj żadnych wyjątkowych informacji, jest za to konkret, odpowiedź na pytanie, dlaczego Rosję się kocha albo nienawidzi i dlaczego o Rosji więcej można się dowiedzieć, poznając bliżej chociaż jednego Rosjanina, niż z materiałów prasowych.
Sumire Linia koment
annia Linia koment