Metamorfozy Marilyn Monroe

Nieznane twarze Marilyn Monroe

Od nieśmiałej dziewczyny z fabryki samolotów do ikony popkultury i symbolu seksu.

Norma Jeane miała wiele twarzy - wystarczał jej ułamek sekundy, żeby stać się kimś zupełnie innym. Tak stworzyła Marilyn Monroe, zapewniając sobie przepustkę do nieśmiertelności.Metamorfozy to fotograficzny zapis tych niezwykłych przemian, nietypowa biografia kobiety, której całe życie było filmem, serią zdjęć i obrazów.

Metamorfozy. Marilyn Monroe to niezwykle mocne, międzynarodowe otwarcie obchodów przypadającej w 2012 roku 50. rocznicy śmierci Marilyn Monroe. Ta przepięknie wydana książka będzie idealnym prezentem w przystępnej cenie.

Informacje dodatkowe o Metamorfozy Marilyn Monroe:

Metamorfozy Marilyn Monroe - opinie o książce

Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
"Metamorfozy Marilyn Monroe" to nie jest zwykła książka, lecz album przedstawiający 20 lat dorosłego życia ikony kina na fotografiach i dopasowanych do nich cytatach samej MM lub ludzi z jej otoczenia. Nadal jestem pod wrażeniem niektórych zdjęć - w żywych kolorach, z Marilyn jeszcze jako Normą Jeane lub tych późniejszych, gdzie już jako gwiazda Hollywood pokazywała prawdziwą twarz, tak inną od dobrze znanych półprzymkniętych oczu i zmysłowego uśmiechu. Jednak najbardziej poruszył mnie ostatni wywiad Marilyn, gdzie po jej wypowiedziach można było poznać, że to osoba niezwykle ambitna, wrażliwa, może nawet i zamknięta w sobie, lecz nie nieszczęśliwa - zupełnie odmienna od wizerunku naiwnej blondynki grającej role komediowe, jaki wykreował jej Hollywood. Co więcej mówić - ten album to po prostu pozycja obowiązkowa dla fanów MM.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Byłam na zakupach i nie mogłam się powstrzymać gdy ją zobaczyłam! Pieniądze miałam przeznaczyć na coś innego, ale Marylin Monroe jest moją wielką słabością.. Czasem aż boję się wchodzić do księgarni, bo wiem że nie wrócę z pustymi rękami i kupię książki zamiast tego co planowałam, ale z drugiej strony czy może być coś cudowniejszego niż książka? Choć nie mam dużo pieniędzy, to na książki jakoś ich nie żałuję. Książki kupuję na wyprzedażach, dostaje w prezencie od znajomych i mojej dobrej znajomej, która jest dyrektorem biblioteki. Nie kupuję od razu nowości-czekam aż stanieją. Na tą książkę wydałam prawie 70 złotych, ale nie żałuję. A teraz do rzeczy: „Metamorfozy” to przepiękny fotoalbum, który z pewnością każdy fan Marilyn Monroe powinien mieć na swojej półce. Zawiera mnóstwo przepięknych zdjęć, oraz wypowiedzi ludzi którzy ją znali. Znajduje się w nim również ostatni wywiad, jaki udzieliła Marilyn. Książka doskonale wydana. Duży format, twarda i miła w dotyku oprawa, gruby błyszczący papier ze zdjęciami bardzo dobrej jakości. Polecam! :)

Książka inna niż wszystkie. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że zawiera masę zdjęć Marilyn Monroe...
Już na wstępie można zauważyć tą "inność", kiedy widać wyraźny nacisk na wygląd aktorki, na to, w co się ubierała, jak się malowała, jak się zachowywała, co i jak mówiła i wreszcie jak grała.

Można by było powiedzieć, że to książka, którą da się przeczytać w całości w czasie: do dwóch godzin. Można by śmiać się, że nie tyle przeczytać co tylko obejrzeć, po czym rzucić w kąt i zapomnieć o niej (a w takim przypadku po co ją w ogóle kupować jak można przejrzeć w księgarni i odłożyć na półkę). Ale... no właśnie: w przypadku tej książki jest zupełnie inaczej.

Przede wszystkim: zdjęcia - niektóre bez retuszu, wiele z nich wyraziste, piękne kolorystycznie (jeśli nie są czarno-białe) o intensywnych barwach. Ujęcia Marilyn z planów filmowych, sesji zdjęciowych (od najwcześniejszych poczynając), kadry z filmów, zdjęcia promujące film. Całe piękno aktorki uchwycone w tych zdjęciach, które się smakuje i które na długo nie pozwalają oderwać od siebie oczu, by przewrócić kartkę na następną stronę. Niektóre z nich przykuwają, hipnotyzują, czarują - pokazując przy tym jaką osobą była sama Marilyn: interesującą kobietą, przykuwającą wzrok nie tylko mężczyzn ale też kobiet, osobą hipnotyczną i pełną czaru.
Wiele z tych zdjęć tutaj zamieszczonych jest bardzo dobrej jakości, niektóre mało spotykane. Jest ich sporo i sprawiają, że chce się do nich wracać nie raz.

Po drugie: wypowiedzi osób, którzy ją znali i mieli z nią kontakt: reżyserzy filmów, aktorzy i aktorki, z którymi grała w filmach, charakteryzatorzy, wizażyści, makijażyści, a także ludzie filmu i z branży, którzy nie mieli z nią większego kontaktu, nie znali jej, nie rozmawiali ale podziwiali jako osobę. Wypowiedzi ujęte w jednym, bądź w kilku zdaniach, ale zawierające wszystko to, co najpiękniejsze by opisać Marilyn Monroe taką jaką ją widzieli, czy też taką jaką była.

Na samym końcu książki zamieszczona jest treść ostatniego wywiadu z Marilyn Monroe. Wywiad ten, (który nie jest typowym: na zasadzie pytanie-odpowiedź) jest praktycznie jedną wielkim potokiem zdań/ stwierdzeń/wypowiedzi i ukazuje aktorkę jako osobę nader inteligentną i mądrą, taką prawdziwą i taką "swoją". Wcale nie taką, jaką była postrzegana. Zresztą podobne wrażenie ma się już wcześniej, kiedy poznajemy osobne zdanie o Marilyn wypowiadane przez ludzi, którzy mniej lub bardziej ją znali.
Monroe w wywiadzie tym wypowiada się głównie na temat tego, czym dla niej jest sława i popularność, co rozumie przez pojęcie "symbolu seksu", mówi o tym czy będąc osoba znaną można mieć przyjaciół oraz dlaczego się spóźnia?

Ze swojej strony polecam tę pozycję. Warto zapoznać się zarówno ze zdjęciami, jak i z tekstem wewnątrz. Choć jest tego tekstu tutaj jak na lekarstwo, ale tak naprawdę o Marilyn powiedziano i napisano już tyle, że więcej nie trzeba nic dodawać. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. One mówią o niej wszystko...

Gorąco polecam. Sama z pewnością wrócę do niej nie raz.