OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2015-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7900-460-7
Liczba stron: 482
Dodał/a książkę:agnieszka3201
Osobowość chwiejna emocjonalnie (F60.3) typu borderline (F60.31) to skomplikowane zaburzenie osobowości. Charakteryzuje się wahaniami nastroju, gorączkowymi wysiłkami uniknięcia porzucenia, działaniami autodestrukcyjnymi, chronicznym poczuciem pustki (brakiem sensu życia), niestabilnym obrazem siebie, napadami niepohamowanego gniewu, niestabilnymi związkami, w których dominują intensywne emocje, gestami, groźbami lub próbami samobójczymi. Tyle teorii. Jednak jak to wygląda w praktyce? Odpowiedź znajdziemy w książce Anki Mrówczyńskiej „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Jest to intymna i wstrząsająca opowieść o drodze jaką przebyła. Pogrążona w depresji, nadużywająca alkoholu i okaleczająca się dwudziestosiedmiolatka ma dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje jej się dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Postrzega swoją osobowość, jako podzieloną na pięć części. Każda z nich ciągnie w swoją stronę. Doprowadza to do samookaleczeń. Walczą w niej chęć życia i pragnienie śmierci. Czytając tę książkę, przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki. Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki, walki wewnętrzne. Dzięki licznym analizom spoglądamy na świat jej oczami. Lektura tej pięciusetstronicowej książki obudzi w was emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – z sobą samą. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie. Choć tak bardzo kocha życie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnieszka3201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Studencie, wykładowco, terapeuto, psychologu, psychiatro!
Na rynku pojawiła się ciekawostka dla zainteresowanych tematyką osobowości chwiejnej emocjonalnie (F60.3), autodestrukcji, autoagresji i samobójstwa.
Jest to książka Anki Mrówczyńskiej ,,Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk".
Dwudziestosiedmiolatka cierpiąca na zaburzenie osobowości borderline opisała swoją drogę do podjęcia terapii indywidualnej. Jest to o tyle ciekawe, że autorka spisała swoje życie wewnętrzne. Dzięki temu możemy się dokładnie przyjrzeć jej procesom myślowym i sposobowi odbierania świata.
Pogrążona w depresji, upijająca i okaleczająca się dziewczyna podejmuje leczenie na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Wytrzymuje jedynie dziewięć dni i zostaje przeniesiona na oddział zamknięty tytułowego psychiatryka. Spędza tam prawie sześć tygodni, po których otrzymuje diagnozę pogranicznego zaburzenia osobowości.
Jej formą autoterapii jest pisanie. Oddaje się tej czynności niemal cały czas. Tak powstaje ta pięciusetstronicowa książka.
Autorka ukazuje walkę wewnętrzną z nałogiem, jakim jest autoagresja. Wielokrotnie przegrywa z pokusą. Chęć skrzywdzenia się niejednokrotnie do odczuwania przymusu powieszenia się, bądź podcięcia żył. Zapis myśli w takich chwilach ukazuje dokładny przebieg procesów myślowych pacjentki. Możemy też prześledzić jej burzliwą relację z narzeczonym.
Ta pozycja może być ciekawym doświadczeniem przez możliwość zgłębienia sposobu rozumowania osoby zaburzonej, która swoje ,,ja" dzieli na pięć części (ja-racjonalna, ja-dziewczynka, ja-chłopak, ja-artystka i ja-autodestrukcyjna). Ciekawym elementem są dialogi pomiędzy poszczególnymi ,,ja" oraz ich monologi.
break
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Czarny kot w walizce
Lucyna Małolepsza
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Skynet armia cieni
Caesar Starling
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Przygody Flory
Weronika Samsel
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Znaki życia. Tom II
Wioletta Milewska
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Znaki życia. Tom I
Wioletta Milewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów