Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

Data wydania: 2015-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7900-460-7
Dodał/a książkę:agnieszka3201
Osobowość chwiejna emocjonalnie (F60.3) typu borderline (F60.31) to skomplikowane zaburzenie osobowości. Charakteryzuje się wahaniami nastroju, gorączkowymi wysiłkami uniknięcia porzucenia, działaniami autodestrukcyjnymi, chronicznym poczuciem pustki (brakiem sensu życia), niestabilnym obrazem siebie, napadami niepohamowanego gniewu, niestabilnymi związkami, w których dominują intensywne emocje, gestami, groźbami lub próbami samobójczymi. Tyle teorii. Jednak jak to wygląda w praktyce? Odpowiedź znajdziemy w książce Anki Mrówczyńskiej „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Jest to intymna i wstrząsająca opowieść o drodze jaką przebyła. Pogrążona w depresji, nadużywająca alkoholu i okaleczająca się dwudziestosiedmiolatka ma dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje jej się dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Postrzega swoją osobowość, jako podzieloną na pięć części. Każda z nich ciągnie w swoją stronę. Doprowadza to do samookaleczeń. Walczą w niej chęć życia i pragnienie śmierci. Czytając tę książkę, przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki. Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki, walki wewnętrzne. Dzięki licznym analizom spoglądamy na świat jej oczami. Lektura tej pięciusetstronicowej książki obudzi w was emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – z sobą samą. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie. Choć tak bardzo kocha życie.
agnieszka3201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Studencie, wykładowco, terapeuto, psychologu, psychiatro!
Na rynku pojawiła się ciekawostka dla zainteresowanych tematyką osobowości chwiejnej emocjonalnie (F60.3), autodestrukcji, autoagresji i samobójstwa.
Jest to książka Anki Mrówczyńskiej ,,Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk".
Dwudziestosiedmiolatka cierpiąca na zaburzenie osobowości borderline opisała swoją drogę do podjęcia terapii indywidualnej. Jest to o tyle ciekawe, że autorka spisała swoje życie wewnętrzne. Dzięki temu możemy się dokładnie przyjrzeć jej procesom myślowym i sposobowi odbierania świata.
Pogrążona w depresji, upijająca i okaleczająca się dziewczyna podejmuje leczenie na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Wytrzymuje jedynie dziewięć dni i zostaje przeniesiona na oddział zamknięty tytułowego psychiatryka. Spędza tam prawie sześć tygodni, po których otrzymuje diagnozę pogranicznego zaburzenia osobowości.
Jej formą autoterapii jest pisanie. Oddaje się tej czynności niemal cały czas. Tak powstaje ta pięciusetstronicowa książka.
Autorka ukazuje walkę wewnętrzną z nałogiem, jakim jest autoagresja. Wielokrotnie przegrywa z pokusą. Chęć skrzywdzenia się niejednokrotnie do odczuwania przymusu powieszenia się, bądź podcięcia żył. Zapis myśli w takich chwilach ukazuje dokładny przebieg procesów myślowych pacjentki. Możemy też prześledzić jej burzliwą relację z narzeczonym.
Ta pozycja może być ciekawym doświadczeniem przez możliwość zgłębienia sposobu rozumowania osoby zaburzonej, która swoje ,,ja" dzieli na pięć części (ja-racjonalna, ja-dziewczynka, ja-chłopak, ja-artystka i ja-autodestrukcyjna). Ciekawym elementem są dialogi pomiędzy poszczególnymi ,,ja" oraz ich monologi.
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk O zachodzie słońca
Barbara Wrzesińska
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Geneza duszy
Tomasz Jurgiewicz
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Oddział Dzienny
Magdalena Bieniek
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Secret love
Szalony Robert
Okładka - Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk Problemy obszaru poradzieckiego 25 lat po rozpadzie ZSRR
Fundacja „Instytut Rozwoju Edukacji Obywatelskiej”