Modelowanie danych w SQL Server 2005 i 2008. Przewodnik

Twórz wydajne modele danych! Jakie techniki modelowania danych warto stosować? Jakie jest znaczenie procesu normalizacji? Jak rozwiązać typowe problemy w trakcie modelowania?

Model danych jest niezwykle istotnym etapem tworzenia systemu informatycznego, ponieważ rzutuje on bezpośrednio na wydajność rozwiązania oraz komfort pracy programisty. Warto zatem poznać najlepsze techniki modelowania danych i wszystkie związane z nimi procesy.

Dzięki tej książce zrozumiesz podstawowe techniki modelowania danych oraz dowiesz się, jak gromadzić wymagania dotyczące modelu. Ponadto zapoznasz się z elementami wykorzystywanymi w logicznych i fizycznych modelach danych. Czwarty -- niezwykle istotny -- rozdział wprowadzi Cię w tematykę normalizacji modelu, dzięki czemu zrozumiesz, jak istotny to proces! W trakcie lektury kolejnych rozdziałów nauczysz się rozwiązywać typowe problemy, występujące w trakcie modelowania, oraz uświadomisz sobie, jak istotną rolę pełnią w nim indeksy. Pojawiające się tu przykłady dotyczą bazy danych SQL Server firmy Microsoft, niewątpliwie jednak książka ta przyda się również osobom związanym z innymi platformami bazodanowymi.

Techniki modelowania danych Elementy wykorzystywane w logicznych modelach danych Elementy wykorzystywane w fizycznych modelach danych Proces normalizacji modelu danych Sposoby efektywnego gromadzenia wymagań Interpretacja oraz dokumentacja wymagań Proces tworzenia modelu logicznego Sposób wykorzystania SQL Server w celu stworzenia modelu fizycznego Zastosowanie i znaczenie indeksów Przygotowanie warstwy abstrakcji w SQL Server Rozwiązywanie typowych problemów w trakcie procesu modelowania

Dowiedz się wszystkiego o modelowaniu danych i Twórz wydajne rozwiązania!

Informacje dodatkowe o Modelowanie danych w SQL Server 2005 i 2008. Przewodnik:

Wydawnictwo: Helion